Šport 8. veljače 2018.

Objavljeno: 08.02.2018 u 04:03
Pregledano 128 puta

ZAGREB, 8. veljače 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - Osvajačica zlatne medalje u skoku u dalj na Svjetskome prvenstvu u Londonu Mikela Ristoski i osvajač srebrne medalje na Svjetskom i Europskom prvenstvu u taekwondou Ivan Mikulić proglašeni su najboljim hrvatskim športašima s invaliditetom za 2017. u izboru Hrvatskog paraolimpijskog odbora (HPO).Mikela je u Londonu potvrdila kontinuitet vrhunskih rezultata na velikim natjecanjima nakon što je godinu dana ranije na paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru također bila 'zlatna'. Za atletičarku AK Medulin ovo je četvrta nagrada najbolje hrvatske sportašice u izboru HPO-a nakon što je bila najbolja prošle godine, te 2015. i 2012.U muškoj konkurenciji slavio je taekwondaš Ivan Mikulić iza kojeg je sjajna godina. Mikulić je u protekloj godini osvojio drugo mjesto na Svjetskom para-taekwondou prvenstvu u Londonu, drugo mjesto na Europskom prvenstvu u Sofiji, treće mjesto na IWAS Svjetskim igrama u Portugalu, te drugo mjesto na Otvorenom prvenstvu Australije i Oceanije. Sjajni rezultati doveli su člana taekwondo kluba Galeb iz Splita na prvo mjesto na parateakwondo svjetskoj rang listi.

Nagradu za najuspješniju ekipu ponovo su dobile stolnotenisačice Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić koje su osvojile zlatnu medalju na Europskom prvenstvu u Sloveniji, te srebrnu medalju na Svjetskome prvenstvu u Slovačkoj što ih je dovelo do šestog uzastopnog naslova najuspješnije ekipe u sportu osoba s invaliditetom.

PJONGČANG - Talijanska agencija ANSA objavila je popis predsjednika, premijera, šefova država i ostalih državnika koji će nazočiti na svečanom otvaranju Zimskih olimpijskih igara u južnokorejskom Pjongčangu u petak.  Tako će se na stadionu, uz 35 tisuća gledatelja, u VIP loži nalaziti južnokorejski predsjednik Moon Jae-in, američki dopredsjednik Mike Pence, glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres i japanski premijer Shinzo Abe. Svoj dolazak u Pjongčang su potvrdili predsjednici Slovenije Borut Pahor, Švicarske Alain Berset, Slovačke Andrej Kiska, Poljske Andrzej Duda, Estonije Kersti Kaljulaid, Latvije Raimonds Vejonis i Litve Dalia Grybauskaite. Svečano otvorenje gledat će uživo i norveška premijerka Erna Solberg, nizozemski premijer  Mark Rutte i finski premijer Juha Sipila, te švedski kralj Carlo i kraljica Silvia, veliki vojvoda Luksemburga Henri, danski prijestolonasljednik Frederik i monegaški princ Albert II.Olimpijski stadion završen je tek krajem prošle godine, koštao je 100 milijuna dolara, a na njemu će se održati samo četiri događaja - ceremonija otvaranja i zatvaranja ZOI te svečano otvaranje i zatvaranje Paraolimpijskih igara u ožujku. Nakon Paraolimpijskih igara stadion će biti razmontiran po čemu su ove Igre jedinstvene. Također, procjenjuje se da će Zimske olimpijske igre Južnu Koreju koštati oko 13 milijardi dolara što je daleko manje od 50 milijardi dolara koje su Rusi uložili u prošle Igre u Sočiju.

PJONGČANG - Nijemac Andreas Wellinger pobjednik je kvalifikacijskog natjecanja na manjoj, 109-metarskoj skakaonici, koje je u četvrtak održano u Alpensia olimpijskom skijaškom skakačkom centru u Pjongčangu.Wellinger je za pobjedu doskočio na 103 metra, što nije bio najduži skok natjecanja, na kojem je sudjelovalo 57 skakača iz 19 država, a najboljih 50 izborilo je mjesto u subotnjem (13.35 sati po hrvatskom vremenu) natjecanju za odličja.Duže skokove imali su dvojica poljskih reprezentativaca, drugoplasirani Kamil Stoch (104 m) i trećeplasirani Dawid Kubacki (104,5 m), ali su imali lošije ocjene sudaca i manju bodovnu kompenzaciju za vjetar pa je Wellingerov zbroj bodova (133,5) bio najveći. Stoch je zaostao 1,8 bodova, a Kubacki 3,9 bodova.Zlatnu medalju s posljednjih Igara u Sočiju brani vodeći u Svjetskom kupu Poljak Kamil Stoch koji je prije četiri godine osvojio zlato i na velikoj skakaonici. U Pjongčangu će Stoch pokušati postati drugi skakač u povijesti koji će na istim ZOI osvojiti oba pojedinačna i momčadsko zlato. Jedini kojemu je to do sada uspjelo je legendarni Finac Matti Nykanen, trostruki pobjednik 1988. godine u Calgaryju, gdje su prvi put podijeljena i momčadska odličja.

MADRID - Kapetan hrvatske nogometne reprezentacije Luka Modrić smatra da je Hrvatska dovoljno snažna za proći skupinu na Svjetskom prvenstvu u lipnju no da protiv Argentine, Nigerije i Islanda tek mora pokazati kvalitetu."Našli smo se u jakoj skupini. O Argentini nije potrebno trošiti riječi, svi znaju njene snažne točke i koliko je ona opasna. Island pak poznajemo jer smo igrali protiv njega u kvalifikacijama ali i prije toga", rekao je Modrić u razgovoru za britanski časopis Four Four Two."Nigerija je vjerojatno najveća nepoznanica. Bit će teško, no vjerujem da smo spremni i dovoljno snažni proći skupinu. Moramo pokazati svoju kvalitetu te ići po pobjedu u svakoj od tih utakmica. Smatram da smo dovoljno talentirani za suprotstaviti se bilo kojoj ekipi na Svjetskom prvenstvu", dodao je.Iza Modrića su 103 utakmice za reprezentaciju tijekom kojih je zabio dvanaest golova. Prošla godina bila mu je najbolja u karijeri."Bila je to fantastična godina. Najbolji nogomet igrao sam 2017. S Real Madridom sam osvojio španjolski naslov i Ligu prvaka u istoj godini, nešto što klubu nije bilo pošlo za rukom posljednjih 50 godina. Osvojili smo i europski te španjolski Superkup pa onda i Svjetsko klupsko prvenstvo. Na osobnoj razini sam također imao sreće i dobio priznanja. Našao sam se u najboljoj momčadi Lige prvaka i španjolskog prvenstva. Dodamo li k tome da se Hrvatska kvalificirala na Svjetsko prvenstvo mogu reći da mi je to bila najbolja godina u karijeri", dodao je.

PJONGČANG - Hrvatski skijaši Natko Zrnčić Dim i Filip Zubčić zauzeli su 52. i 58. mjesto na prvom treningu spusta koji je danas održan u Pjongčangu, dan prije otvaranja Zimskih olimpijskih igara, dok je najbrži bio Kanađanin Manuel Osborne Paradis. Osborne Paradis je imao najbolje vrijeme na treningu, 1:40.45, drugi je bio Norvežnin Kjetill Jansrud sa 31 stotinkom zostatka (1:40.76), a treći je bio Švicarac Mauro Caviezel sa 45 stotinke zaostatka (1:40.90).Zrnčić Dim, koji je imao startni broj 37., za Kanađaninom je zaostao 4,37 sekundi (1:44.82) dok je Zubčićev (startni broj 66) zaostatak 5,33 sekunde (1:45.78). Sutra je na rasporedu drugi trening spusta, a utrka je na rasporedu u nedjelju u 3,00 sata po hrvatskom vremenu pa će tako Zrnčić Dim i Zubčić biti prvi od hrvatskih sportaša koji će početi s natjecanjima.

BRUSELJ - Hrvatski reprezentativni vratar Lovre Kalinić (27) proglašen je najboljim vratarem belgijske Jupiler Pro League u 2017. godini, dok je igrač engleskog prvoligaša Chelsea Eden Hazard ponio titulu najboljeg belgijskog nogometaša.  Hrvatski vratar je osvojio 302 boda, dok su iza njega ostali Frank Boeckx iz Anderlechta koji je osvojio 196 bodova te Nicolas Penneteau iz Charleroia sa 149 boda. Hazard je u izboru najboljeg nogometaša iza sebe ostavio svog sunarodnjaka koji je član Manchester Cityja Kevina De Bruynea. Nizozemac Ruud Vormer iz Club de Brugesa najbolji je nogometaš belgijskog prvenstva sa 240 bodova, ispred Yourija Tielemansa (182) i Leandera Dendonckera (172).U izboru trenera titutlu najboljeg ponio je Felice Mazzu, trener Charleroia, koji je osvojio  335 bodova, dok je hrvatski trener Club de Brugesa Ivan Leko drugi sa 218 bodova. Bivši trener Anderlechta René Weiler (202), prošlogodišnjeg prvaka Belgije, na trećem je mjestu.

CLEVELAND - Najneizvjesniju utakmicu NBA sinoć odigrali su Cleveland Cavaliers i Minnesota Timberwolves, a slavili su domaći Cavsi nakon produžetka sa 140-138 zahvaljujući pogotku LeBrona Jamesa u zadnjoj sekundi.James je utakmicu završio sa 37 pogodaka, 15 asistencija i 10 skokova. J.R. Smith je dodao 20 koševa, a Isaiah Thomas 13 uz sedam asistencija. Ante Žižić nije ulazio u igru za Cleveland. Phoenix Suns Dragan Bendera su sinoć doživjeli visok poraz kod kuće, San Antonio Spursi su ih pobijedili sa 129-81.Dragan Bender je odigrao solidnu utakmicu, u 31 minutu na terenu zabio je 12 koševa (šut iz igre 5/8, trice 2/4) i upisao šest skokova.

TALLINN - Hrvatska Fed Cup reprezentacija pobjedom je počela nastup na turniru Prve skupine koji se održava u estonskom Tallinnu, iako su nastupile u oslabljenom sastavu (Donna Vekić i Petra Martić su otkazale zbog ozljeda) hrvatske tenisačice su s 2-1 pobijedile Sloveniju u prvom od ukupno tri susreta koje će odigrati u skupini.U drugom kolu Hrvatska će u četvrtak igrati protiv Švedske, koja je pobijedila Mađarsku s 2-1.

ROTTERDAM - Švicarski tenisač Roger Federer prihvatio je posebnu pozivnicu organizatora turnira u Rotterdamu i dobio priliku da se, ukoliko stigne do polufinala, vrati na prvo mjesto ATP ljestvice koje trenutno drži Španjolac Rafael Nadal. Iako je često isticao da će pažljivo birati nastupe na turnirima, 37-godišnji tenisač koji je do sada osvojio 20 grand slam naslova, odlučio je na turniru iz serije 500 napasti vodeću položaj na ATP ljestvici na kojoj Nadal ima prednost od 155 bodova.

SEVILLA - Nogometaši Seville izborili su plasman u finale španjolskog Kupa pobijedivši u uzvratnom susretu polufinala Leganes s 2-0 nakon što je prvi susret završio 1-1.Sevilla će u finalu igrati protiv boljeg iz susreta Valencia - Barcelona koji je na rasporedu u četvrtak na Mestalli. U prvom susretu Barca je slavila 1-0. Finale Kupa je 21. travnja, a još nije određeno na kojem će se stadionu igrati.