Šport 7. veljače 2018.

Objavljeno: 07.02.2018 u 04:02
Pregledano 128 puta

ZAGREB, 7. veljače 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

PJONGČANG - Hrvatski stanovnici Olimpijskog sela u Pjongčangu u srijedu su došli na svoje - podignuli su na jarbol nacionalnu trobojnicu. Domaćini Zimskih olimpijskih igara (9. - 25. veljače 2018.) dočekali su hrvatsko izaslanstvo i poželjeli dobrodošlicu te uspješan nastup na Igrama našim olimpijcima. Na toj mini-svečanosti šef Misije HOO-a na ZOI u Pjongčangu, Damir Šegota, predao je "gradonačelniku" Olimpijskog sela Ryu Seung Minu prigodne darove iz Hrvatske.

"Domaćini se stvarno trude na svakom koraku da sve besprijekorno funkcionira. Zasad zaslužuju sve pohvale, nismo se suočili s većim problemima. Vjerujem da će ovo biti odlično organizirane Igre, unatoč velikoj hladnoći", rekao je Šegota.

Svečanosti su nazočili i brojni hrvatski olimpijci - predstavnici u bobu, skijaškom trčanju i sanjkanju, kao i volonteri koji brinu za našu reprezentaciju. Pridružili su se i predstavnici olimpijskih izaslanstva Španjolske, Litve, Madagaskara i Estonije. Nakon aklimatizacije (privikavanja na korejsku zimu), naši olimpijci nastavljaju s treninzima te s pripremama za svečano otvorenje Igara 9. veljače.

DUBROVNIK -
U derbiju osmog kola skupine A Lige prvaka vaterpolisti Jug Croatia osiguranja su u Dubrovniku pobijedili Olympiacos s 10-8 (4-2, 2-1, 2-3, 2-2) i tako ostali u igri za plasman na "Final Eight" koji će se održati u Genoi od 6. do 9. lipnja. Dubrovčani su uoči ove utakmice držali peto mjesto u skupini koje ne osigurava plasman na završni turnir i novi kiks ozbiljno bi uzdrmao ambicije aktualnog europskog doprvaka. Pobjeda je bila imperativ i odabranici Vjekoslava Kobeščaka su uspjeli osvojiti važne bodove protiv grčkog sastava kojem je ovo bio prvi poraz u skupini. U prošlom kolu Grci su u Pireju pobijedili Jug CO 8-6, no sada su im Jugaši uzvratili. Jug CO su do pobjede predvodili Maro Joković s tri gola, dok su Loren Fatović i Javier Garcia Gadea zabili po dva pogotka. Među strijelce su se upisali i Viktor Rašović, Nikola Pavličević i Luka Lozina. U suparničkim redovima najefikasniji su bili Ioannis Fountoulis i naš Andro Bušlje sa po dva gola. Za Grke je igrao i Paulo Obradović koji je zabio jedan pogodak, dok je na vratima bio Josip Pavić. Olympiacos vodi na ljestvici sa 19 bodova, na drugom mjestu je Brescia sa 16 bodova, Dynamo na trećem mjestu ima 15 bodova, dok je Jug CO četvrti sa 13 bodova. Slijede Barceloneta (12), OSC (7), Hannover (6) i Partizan (0).

PODGORICA -
Košarkaši Cedevite svoj su ovosezonski nastup u Eurokupu okončali visokim porazom od 52-84 (6-23, 17-20, 12-24, 17-17) na gostovanju kod Budućnosti u Podgorici te su u skupini G TOP-a 16 završili na posljednjem mjestu s omjerom pobjeda i poraza 0-6. Cedevita je vrlo loše krenula u utakmicu bez rezultatskog značaja pa je domaći sastav već u prvom poluvremenu ostvario 20 pogodaka prednosti. Ta je prednost u trećoj četvrtini narasla i na 32 razlike, a u četvrtoj je dosegla i najvećih 34 razlike. Roko Leni Ukić s 10 poena bio je jedini dvoznamenkast u sastavu Cedevite, dok je Suad Šehović ubacio 14 koševa za Budućnost koja je s omjerom 4-2 zauzela drugo mjesto u skupini te će igrati u četvrtfinalu.

QUITO -
Hrvatski tenisač Ivo Karlović plasirao se u 2. kolo ATP turnira u Quitu, 38-godšinji veteran je u 1. kolu pobijedio 17 godina mlađeg Amerikanca Ernesta Escobeda sa 6-4, 6-7 (6), 7-6 (4) nakon dva sata i devet minuta igre. U 2. kolu Karlović će igrati protiv 18-godišnjeg Francuza Corentina Mouteta.

SISAK -
Na nogometnim stadionima, ali i izvan njih, nastavljena je eskalacija nasilja, huliganizam ne jenjava, a sigurnost je upitna. Zbog toga je upravo sigurnosti i zaštiti na nogometnim utakmicama, te promicanju kulturnog ponašanja na stadionima, uoči Svjetskog prvenstva u Rusiji, utakmica Lige nacija i drugih natjecanja, posvećena dvodnevna, četvrta Konferencija o sigurnosti i zaštiti na nogometnim utakmicama HNS-a, što se održava u Sisku. Da je problem organiziranog huliganizma vrlo složen, uvodno je naglasio izvršni upravitelj HNS-a Damir Vrbanović, koji je dodao kako nije riječ o slučaju, nego čestoj pojavnosti uoči, za vrijeme i nakon utakmica.

"Šačica huligana može svojim djelovanjem hrvatskom nogometu načiniti golemu štetu i uništiti sve ono što nogometaši postignu na terenu. Zašto se stanje ne mijenja, je pitanje koje se treba postaviti ljudima iz hrvatske vlasti. Godinama usko surađujemo s čelnicima Ministarstva i policije, ali nemamo učinkovite mjere da se huliganima stane na kraj. Mi ne bježimo od svog dijela odgovornosti, ali država ima mehanizme kojima to može spriječiti", rekao je Vrbanović.

FRANKFURT-
Nogometaši Eintrachta, koje predvodi bivši izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Niko Kovač, izborili su plasman u polufinale njemačkog Kupa nakon što su u četvrtfinalnom susretu u Frankfurtu pobijedili Mainz 3-0. Eintracht je stigao do pobjede postigavši golove nakon katastrofalnih reakcija gostujućeg sastava. Domaćin je je poveo u 17. minuti Rebićevim golom nakon velike pogreške gostujućeg vratara Renea Adlera. Mainzov vratar je nespretno reagirao na povratnu loptu što je iskoristio Marius Wolf asistiravši Rebiću koji je zabio u praznu mrežu za vodstvo 1-0. Bio je to njegov peti pogodak ove sezone pri čemu prvi u Kupu. Drugi pogodak gosti su si sami zabili. Napadač Eintrachta Sebastien Haller je ubacio loptu u kazni prostor, a Alexander Hack je skrenuo u vlastitu mrežu. Sve dvojbe oko pitanje pobjednika razriješio je Omar Mascarell u 62. minuti. Španjolski veznjak je iskoristio još jedan Hackov 'poklon' i potom rutinski svladao Adlera. Plasman u polufinale Kupa u utorak su izborili Bayern i Bayer Leverkusen, a posljednjeg putnika doznat ćemo nakon susreta između Schalkea i Wolfsburga.

BARCELONA -
Engleski velikani Manchester City i Manchester United krenuli su u veliku bitku za hrvatskog reprezentativca Ivana Rakitića, pišu španjolski mediji. Španjolci navode kako je Rakitić dobio ponude iz oba kluba i razgovarao je i s Pepom Guardiolom i Joseom Mourinhom koji ga pokušavaju nagovoriti da im se pridruži iduće sezone. Dio medija navodi kako su Guardiola i Mourinho pokušali angažirati Rakitića već u siječnju, ali hrvatski veznjak želi s Barcelonom osvojiti sve trofeje ove sezone.

"Dolazak Coutinha, konzistentnost Andresa Inieste, uspon Sergija Roberta i trenerovo inzistiranje na Paulinhu samo su neki od razloga zbog kojih bi Barcelona mogla ostati bez Rakitića," piše športski tabloid Don Balon.

Rakitić je u Barcelonu stigao 2014. iz Seville, a prije toga je igrao za Schalke i Basel. Ove sezone odigrao je 35 utakmica u kojima je zabio tri gola uz četiri asistencije, a ima ugovor s Barcelonom do g. 2021.

ZAGREB -
Hrvatski paraolimpijci Eva Goluža i Dino Sokolović ostvarili su po dvije pobjede u WPAS veleslalomskim utrkama održanima na sljemenskom Crvenom spustu u utorak i srijedu. Naša najmlađa paraolimpijka koja će nastupiti u Pjong Čangu, Eva Goluža slavila je u konkurenciji slabovidnih skijašica dok je Dino Sokolović bio najbolji u kategoriji sjedećih skijaša. Slabovidni paraolimpijac Damir Mizdrak prvog dana zauzeo je treće mjesto, a u srijedu je bio najbolji. Lovro Dokić je u kategoriji stojećih skijaša prvog dana natjecanja ispao je u drugoj vožnji, a u srijedu je zauzeo četvrto mjesto. Naša skijaška nada u konkurenciji stojećih skijašica, 13-godišnja Lucija Smetiško oba dana osvojila je prva mjesta. Na Crvenom spustu nastupilo je ukupno 23 natjecatelja iz osam zemalja.

NEW YORK -
Prema američkom poslovnom magazinu Forbesu, New York Knicksi su treću godinu za redom najvrednija NBA momčad, a po prvi put u povijesti svaki od 30 klubova iz najjače košarkaške lige na svijetu vrijedi najmanje milijardu dolara. Vrijednost Knicksa, kojima prijeti da se petu godinu zaredom ne plasiraju u doigravanje, procijenjena je na 3.6 milijardi dolara. To je devet posto više no godinu ranije, a razlog je obnova dvorane u kojoj igraju domaće utakmice Madison Square Gardena koja sada nudi nove mogućnosti zarade od sponzora i ulaznica. Na drugom mjestu po vrijednosti su Los Angeles Lakersi sa 3.3 milijarde dolara, aktualni prvaci Golden State Warriorsi su treći sa 3.1 milijardom, a najvrednijih pet zatvaraju Chicago Bullsi sa 2.6 milijarde i Boston Celticsi sa 2.5 milijarde dolara. Prosječna vrijednost NBA momčadi procjenjuje se na 1.65 milijardi dolara što je 22 posto više no godinu ranije, a čak tri puta više nego prije samo pet godina.

ZAGREB/DÜSSELDORF
- Hrvatski rekorder u bacanju kugle Stipe Žunić je na IAAF World Indoor Tour mitingu održanom jučer u Düsseldorfu bacio kuglu do novog hrvatskog dvoranskog rekorda 21,13 m osvojivši pri tom drugo mjesto. Na mitingu je nastupila i hrvatska rekorderka na 60 m prepone Andrea Ivančević koja se uspješno vraća nakon duge pauze zbog ozljede. Ivančević je u kvalifikacijama na 60 m prepone osvojila 4. mjesto u skupini sa svojim najboljim rezultatom sezone 8,12, dok je u finalu trčala 8,13 i bila osma.

PHILADELPHIA - Philadelphia 76ers su sinoć kod kuće sa 115-102 pobijedili Washington Wizardse, a Dario Šarić je slavlju svoje momčadi pridonio sa 20 koševa u 39 minuta (šut iz igre 8/14, trice 2/4), sedam skokova te po jednom asistencijom i ukradenom loptom. Orlando Magic je sinoć također kod kuće sa 116-98 bio bolji od Cleveland Cavaliersa, iako je u prvom poluvremenu zaostajao čak 21 koš. Mario Hezonja je odigrao 25 minuta i u tom je vremenu upisao 10 pogodaka (šut iz igre 4/9, trice 2/5), šest skokova i dvije asistencije. U okršaju Phoenix Sunsa Dragana Bendera i LA Lakersa Ivice Zubca slavili su domaći Lakersi sa 112-93.
Brandon Ingram je predvodio Lakerse sa 26 pogodaka, Julius Randle dodao 21, a Ivica Zubac je na terenu proveo jednu minutu i u tom je vremenu upisao jedan blok. Kod Sunsa najučinkovitiji je bio TJ Warren, on je utakmicu završio sa 24 pogotka, dok je Dragan Bender u 37 minuta igre zabio osam koševa (šut iz igre 2/10. trice 1/4) i upisao šest skokova te četiri asistencije.

MADRID - Hrvatski veznjak Filip Krovinović (22) u utorak je operirao desno koljeno u Madridu, priopćio je njegov klub, portugalska Benfica. Benfica je navela u priopćenju kako je operacija križnih ligamenata koljena uspješno obavljena, te da bi hrvatski igrač uskoro trebao napustiti bolnicu Clínica Cemtro u Madridu.

NEW YORK - Najbolji košarkaš New York Knicksa Kristaps Porzingis potrgao  je ligamente koljena na sinoćnjoj utakmici protiv Milwaukee Bucksa (103-89) i za njega je sezona završena s obzirom da ga čeka duga pauza. Za ovog latvijskog košarkaša sezona je završena jer se predviđa da će morati pauzirati između šest i devet mjeseci nakon što je sinoć u Madison Square Gardenu kod jednog zakucavanja sredinom druge četvrtine nespretno doskočio i potrgao prednji križni ligament.