Šport 5. studenoga 2017.

Objavljeno: 05.11.2017 u 07:59
Pregledano 44 puta

ZAGREB, 5. studenoga 2017. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB -  Nogometaši Dinama pobijedili su Slaven Belupo sa 1-0 (0-0) na gostovanju u Koprivnici te nakon 15 odigranih kola u Prvoj HNL imaju deset bodova prednosti pred najbližim pratiteljem Osijekom, a 12 bodova više od Rijeke i Hajduka. Pobjednički pogodak postigao je Amer Gojak u 89. minuti, što mu je bio prvi gol u ovoj sezoni Prve HNL. Trener Dinama Mario Cvitanović uveo je Gojaka u igru samo dvije minute prije nego što mu je ovaj uzvratio pobjedničkim pogotkom. Prethodno su nogometaši Lokomotive na domaćem terenu pobijedili Rijeku s 1-0, a pogodak odluke postigao je Luka Capan u 16. minuti utakmice. Tako je aktualni hrvatski prvak doživio četvrti uzastopni prvenstveni poraz.

PARIS - Ivan Dodig s partnerom Španjolcem Marcelom Granollersom nije uspio osvojiti ATP masters 1000 turnir parova u Parizu nakon što su u finalu izgubili od brazilsko-poljske kombinacije Marcelo Melo-Lukasz Kubot s 6-7 (3), 6-3, 6-10. Dodig i Granollers su prošlog tjedna osvojili Basel, a s tim trofejom su izborili plasman na završni turnir osam naboljih parova svijeta.

ZAGREB - Hokejaši Medveščaka s uvjerljivih su 7-3 (4-1, 0-1, 3-1) svladali talijanski Sudtirol Bolzano pred 5500 gledatelja u Domu sportova te stigli do svoje sedme pobjede u povratničkoj sezoni u austrijskom EBEL-u. Po dva pogotka za 'medvjede' postigli su Tom Zanoški (7, 18), Samson Mahbod (7, 59) i Tyler Morley (12, 57), a jednom je strijelac bio Jozef Balej. Zahvaljujući sedmoj pobjedi na domaćem terenu Medveščak se probio do 5. mjesta na ljestvici sa 27 bodova iz 17 nastupa. Medveščak će sljedeći nastup imati tek za 11 dana, 15. studenog, kad zagrebačke oklopnike očekuje gostovanje u Klagenfurtu kod KAC-a.

SPLIT - Nadzorni odbor Hajduka dao je podršku predsjedniku uprave Ivanu Kosu, koji je nakon subotnjeg prvenstvenog poraza od Rudeša (2-3) stavio svoj mandat na raspolaganje. Predsjednik Nadzornog odbora Slaven Marasović je izjavio da će Kos tijekom idućih dana pred Nadzorni odbor iznijeti plan za daljnje korake. Nakon poraza od Rudeša trener splitske momčadi Joan Carrillo našao se na meti medijskih kritika u kojima se traži njegova ostavka. Također, u medijima se tvrdi da predsjednik Kos već traži njegova nasljednika.

RIM - Talijanski nogometni prvoligaš Genoa, koja se nalazi u zoni ispadanja, u nedjelju je otpustila hrvatskog trenera Ivana Jurića (42). Otkaz Juriću uslijedio je dan nakon prvenstvenog poraza od gradskog rivala Sampdorije (0-2). To je drugi puta ove godine da je Jurić dobio otkaz u Genoi. Jurić je u sezoni 2015–16. sa Crotoneom izborio plasman u talijansku prvu ligu. Nakon toga dobio je ponudu Genoe, koju je prihvatio.  Na trenerskoj klupi Genoe bio je od lipnja 2016. do veljače 2017. godine. Naslijedio ga je Andrea Mandorlini, koji je dobio otkaz nakon samo šest utakmica, i u travnju je Jurić ponovno preuzeo Genou, te ju je uspio spasiti od ispadanja u drugu ligu. No, ove sezone Genoa je u 12 kola skupila samo 6 bodova i nalazi se u zoni ispadanja, na 18. mjestu.

BERLIN -  U 11. kolu Bundeslige Hoffenheim je u nedjelju u gostima kod posljednjeplasiranog Kölna slavio s 3-0, a hrvatski napadač Andrej Kramarić bio je asistent za treći gol Hoffenheima. Hoffenheim je poveo golom Dennisa Geigera u 9. minuti, a na 2-0 povisio je Sandro Wagner u 56. iz penala. Svoj drugi pogodak na utakmici Wagner je zabio u 80. minuti nakon ubačaja Kramarića, koji je igrao od 67. minute.

PARIS - U 12. kolu nogometnog prvenstva Francuske Marseille je u nedjelju na domaćem terenu pobijedio Caen s 5-0, a strijelac jednog pogotka za Marseille bio je grčki napadač Kostas Mitroglou, koji je u 76. minuti glavom pogodio za 4-0. No, Mitroglou je imao brojne prigode koje nije uspio zabiti. U 35. minuti iz blizine je pucao iznad gola, a u 38. njegov pokušaj glavom bio je neprecizan. Mitroglou se propisno osramotio u 47. minuti kada je promašio loptu u stopostotnoj prilici, ali je njegovu pogrješku popravio Florian Thauvin, koji je loptu pospremio u mrežu za 2-0. Mitroglou, koji je bio najbolji strijelac grčke reprezentacije u kvalifikacijama za SP 2018., bit će najveća prijetnja Hrvatskoj u dodatnim kvalifikacijama. Prva utakmica je 9. studenoga u Zagrebu, a uzvrat 12. studenoga na stadionu Karaiskaki u Pireju.  Hrvatski napadač Ivan Santini, koji je odigrao cijeli susret za Caen, zaprijetio je samo jednom, ali je njegov pokušaj u 62. minuti obranio vratar Marseillea.

RIM - Protiv posljednjeplasiranog Beneventa, koji još nije osvojio niti jedan bod, Juventus je u nedjelju u 12. kolu talijanskog prvenstva slavio s 2-1, a Mario Mandžukić je za Juve igrao od 78. minute.  U prvoj utakmici nedjeljnog programa Inter je na domaćem terenu protiv Torina odigrao 1-1. Gosti su poveli u 59. minuti golom Falquea. Inter, koji je većim dijelom susreta dominirao, do izjednačenja je stigao u 79. minuti. Perišić je dobro ubacio, a Icardi je spustio loptu do Edera, koji zabija za 1-1. Oporavljeni Marcelo Brozović igrao je za Inter od 76. minute.  Badeljeva Fiorentina izgubila je od Rome sa 2-4, a hrvatski reprezentativac igrao je za "viole" do 75. minute. Jedan pogodak za Romu zabio je grčki stoper Kostas Manolas, koji zbog kršenja "fair-playa" neće igrati za Grćku na prvoj utakmici dodatnih kvalifikacija za SP 2018. protiv Hrvatske 9. studenoga u Zagrebu.

PARIS - Američki tenisač Jack Sock (ATP - 22.) svladao je u nedjeljnom finalu Srbina Filipa Krajinovića (ATP - 77.) sa 5-7, 6-4, 6-1 te u pariškom Bercyju osvojio svoj prvi Masters 1000 naslov u karijeri koji mu je donio i plasman na završni turnir osmorice najboljih igrača u 2017. godini, londonski ATP Finale. Sock je stigao do devetog mjesta na pojedinačnoj ATP ljestvici i tako se po prvi put našao među desetoricom najboljih na svijetu. Jack Sok je pariškim trijumfom s ATP Finala izbacio Španjolca Pabla Careno-Bustu, a pridružio se sedmorici otprije poznatih sudionika londonskog turnira: Rafaelu Nadalu, Rogeru Federeru, Alexanderu Zverevu, Dominicu Thiemu, Marin Čiliću, Grigoru Dimitrovu i Davidu Goffinu. ATP Finale u londonskoj O2 Areni na rasporedu je od 12. do 19. studenoga.

ZAGREB - U zagrebačkom hotelu As u ponedjeljak u 12 sati je okupljanje hrvatske nogometne reprezentacije uoči dvije utakmice protiv Grčke u dodatnim kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo koje će se 2018. održati u Rusiji.Prvog dana okupljanja 'Vatreni' će u 20 sati održati otvoreni trening na igralištu Hitrec Kacian ispod istočne tribine maksimirskog stadiona.Navijači će tako imati priliku izbliza vidjeti trening hrvatskih reprezentativaca predvođenih kapetanom Lukom Modrićem i dati im podršku uoči odlučujućih utakmica u borbi za plasman na World Cup. Na trening će se moći ući s ulaznicama koje se mogu preuzeti web stranici Hrvatskog nogometnog saveza.Trening u ponedjeljak će većinom biti rekuperacijski, a jedina dva prava treninga izbornik Zlatko Dalić će imati u utorak i srijedu.Prva utakmica dodatnih kvalifikacija je u četvrtak u 20.45 sati na stadionu Maksimir. Hrvatski igrači u Atenu putuju u subotu, a uzvratni susret je u nedjelju u 20.45 sati po hrvatskom vremenu na stadionu Georgios Karaiskakis.Podsjetimo, čelnici Hrvatskog i Grčkog nogometnog saveza su dogovorili kako na obje utakmice neće biti organizirane tribine za gostujuće navijače.

NEW YORK - Svjetski boksački prvak u teškoj kategoriji verzije WBC Amerikanac Deontay Wilder obranio je naslov pobijedivši u New Yorku Kanađanina Bermanea Stivernea nokautom već u prvoj rundi.Neporaženi prvak Wilder protivnika je obarao dvaput u prvoj rundi, a sudac je prekinuo borbu sekundu prije isteka prve runde. Bio je to uzvrat između ove dvojice boksača nakon što je u siječnju 2015. godine Kanađanin haićanskog podrijetla izdržao svih 12 rundi protiv Wildera, kojeg mnogi vide kao jedinu pravu prijetnju Britancu Anthonyu Joshui."Opet sam dokazao da sam najbolji na svijetu. Gdje je taj dječak iz Britanije? Vrijeme je da se susretnemo", uputio je Wilder poziv prvaku i verzijama IBF i WBA. Wilderu (32) je to 39. pobjeda u isto toliko borbi u karijeri, a jedino mu je Stiverne uspio izdržati svih 12 rundi. Amerikanac je bio toliko uvjeren u svoju pobjedu da je javno kazao da će prekinuti karijeru ukoliko izgubi od Stivernea.

NEW YORK - Aktualni NBA prvaci Golden State Warriorsi slavili su u gostima kod Denvera s 127-108, dok su Detroit Pistonsi kod kuće bili bolji od Sacramenta (108-99). Golden State ove sezone ima već tri poraza, ali su se u Denveru nametnuli od samog početka i već nakon prve četvrtine vodili s 13 razlike. Momčad iz Kalifornije briljirala je u trećoj dionici igre kada su zabili čak 43 koša, a na krilima Kevina Duranta (25) i Stephena Currya (22, 11 asista) lako došli do šeste pobjede u zadnjih sedam susreta koja ih vodi na vrh Zapada. Golden State i Houston vode s omjerom od 7-3.Detroit je kod kuće pobijedio Kingse i također je na sedam pobjeda i tri poraza, a tako dobar start sezone nisu imali već devet godina. U svojoj novoj dvorani,  Little Caesars Arena, Pistonsi imaju omjer 4-1, a protiv Sacramenta su ih do pobjede odveli Avery Bradley (24) i Andre Drummond (16, 19 skokova).Ispred Pistonsa su na Istoku samo Boston Celticsi (7-2).Dallas ima najgori start sezone u zadnje 24 godine, a Teksašani imaju samo jednu pobjedu i 10 poraza. Deseti poraz stigao je na gotovanju kod Minnesote (99-112), koju je predvodio Karl Anthony Towns (31, 12 skokova). Mavsima ostaje nada da neće biti tako loši kao sezone 1993/1994 kada su imali omjer 1-23. U najdramatičnijoj utakmici New Orleans Pelicansi su slavili kod Chicaga (96-90) nakon produžetka. Dvojac Pelicansa Anthony Davis (27, 16 skokova) i DeMarcus Cousins (25,11 skokova) pobrinuo se za petu pobjedu, dok je Chicago predvodio Justin Holiday (18).

BARCELONA - Vodeći sastav španjolskog nogometnog prvenstva Barcelona u susretu je 11. kola Primere na svom Camp Nou pobijedio Sevillu s 2-1 (1-0).Junak pobjede Barcelone bio je Paco Alcacer koji je postigao oba pogotka za svoj sastav, prvoga u 23., a drugoga u 65. minuti. Asistent za drugi, pokazalo se pobjednički, pogodak bio je hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić koji je uputio oštar centaršut s desnog krila koji je Alcacer proslijedio u mrežu.Za Sevillu je nakratko izjednačio Pizarro u 59. minuti.Rakitić je igrao do 89. minute za Barcelonu koja sada ima 31 bod, četiri više od druge Valencije. Sevilla je ostala peta s 19 bodova.Ranije u subotu je drugoplasirana Valencia na svojoj Mestalli svladala Leganes s uvjerljivih 3-0 (1-0), dok je madridski Atletico kao gost u A Coruni svladao Deportivo s 1-0 (0-0). Strijelci za sedmu uzastopnu pobjedu "šišmiša" bili Parejo (14), Rodrigo (71) i Santi Mina (82-11m), a jedini gol na utakmici u Galiciji postigao je Thomas Partey u prvoj minuti sudačke nadoknade preciznim udarcem sa 20-ak metara nakon kombinacije s Gabijem.Hrvatski reprezentativac Šime Vrsaljko ostao je čitavu utakmicu na klupi Atletica koji je sada treći s 23 boda, tri više uz utakmicu više od četvrtog Reala.