Šport 4. ožujka 2018.

Objavljeno: 04.03.2018 u 05:55
Pregledano 157 puta

ZAGREB, 4. ožujka 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

RIJEKA - U susretu 24. kola Prve HNL u Rijeci su nogometaši Rijeke pobijedili Lokomotivu s 3-1 (1-1) i opet stigli na treće mjesto ljestvice. Riječani su poveli golom Brazilca Hebera nakon udarca s kuta u 23. minuti, a Lokomotiva je uzvratila u 40. minuti na gotovo identičan način - nakon kornera strijelac je bio Ante Majstorović. U drugom dijelu Riječani u 76. minuti opet stižu do vodstva sjajnim udarcem Antonia Mirka Čolaka kome je asistirao Heber. Konačnih 3-1 postavio je Zoran Kvržić u 91. minuti. Na ljestvici vodi Dinamo (56) ispred Hajduka (47), Rijeke (41) i Osijeka (39), dok je Lokomotiva sedma s 24 boda.

Pred 3500 gledatelja na stadionu Rujevica sudio je Gabrilo iz Splita. Strijelci: 1-0 Heber (23), 1-1 Majstorović (40), 2-1 Čolak (76), 3-1 Kvržić (90+1)

ZAGREB - Rukometaši PPD Zagreba ostali su bez plasmana u drugi krug Lige prvaka nakon što su u susretu posljednjeg kola A skupine u Areni izgubili od švedskog Kristianstada 24-27 (10-10) i natjecanje u skupini završili na posljednjem mjestu.Bio je to dvoboj izravnih suparnika za prolaz u osminu finala, a na koncu su slavili Šveđani. U isto vrijeme igrala se i utakmica između Vardara i Wisle. Poljaci su u također lovili 'zadnji vlak' za prolaz, no osvojeni bod u Skoplju (31-31) nije im bio dovoljan, pa su poput Zagreba zaključili europsku priču.Gosti su bolje otvorili utakmicu i u prvih 13 minuta bili su u stalnom vodstvu. PPD Zagreb je prvi put poveo u 15. minuti (6-5), a u 23. minuti stigao je i do tri gola prednosti (9-6). No, Šveđani su uzvratili s tri gola u nizu izjednačivši na 9-9, a na odmor se otišlo bez pobjednika (10-10).Nastavak je donio daleko bolju igru gostiju i nakon 10 minuta bilo je 17-13 za Kristianstad, a u 44. minuti Šveđani su imali i velikih +5 (20-15). Hrvatski prvak se vratio s tri pogotka u nizu smanjivši na 20-18, no kada su gosti pet minuta prije kraja pobjegli na 26-20 priči je bio kraj. Na koncu je završilo 27-24 za švedski sastav.Kristianstad su do pobjede predvodili sjajni Tim Sorensen s devet golova, Albin Lagergren je dodao šest, a Olafur Gudmondsson četiri pogotka. Kod Zagreba najefikasniji su bili Zlatko Horvat s osam i Damir Bičanić sa sedam golova.U drugom susretu Vardar, koji je već ranije osigurao prolaz, i Wisla su odigrali 31-31. Makedonski sastav su vukli hrvatski igrači Luka Cindrić sa sedam i Igor karačić sa šest golova, dok je kod Poljaka najbolji bio Gilberto Duarte sa 10 golova. Šime Ivić je zabio jedan gol.Prvo mjesto u skupini osvojio je Vardar, dok je PPD Zagreb posljednji.

MANCHESTER - U derbiju 29. kola engleskog nogometnog prvenstva Manchester City je pobijedio Chelsea s 1-0 i sada ima 18 bodova više od drugoplasiranog Liverpoola.Pogodak odluke zabio je Bernardo Silva u 35. sekundi drugoga poluvremena na asistenciju Davida Silve.Pobjeda domaćina je mogla biti i uvjerljivija, a 'Bluesi' su tijekom utakmice imali samo dvije prilike. U prvom poluvremenu Chelsea nije uputio niti jedan udarac u okvir suparničkog gola što im se nije dogodilo od 2003. godine.Zanimljivo, Manchester City je tijekom utakmice imao 902 dodavanja što je novi rekord u engleskom prvenstvu.U ranije odigranom susretu Brighton & Hove Albion je pobijedio Arsenal 2-1. "Topnicima" je to bio četvrti uzastopni poraz, te peti poraz u zadnjih šest utakmica. Posljednji put Brighton je pobijedio Arsenal u rujnu 1982. godine. Nakon toga nisu igrali previše. Četiri puta, a sva četiri puta slavio je Arsenal.Domaćin je poveo u 7. minuti golom Lewisa Dunka, a u 26. minuti je Glenn Murray povisio na 2-0. U završnici prvog dijela Pierre-Emerick Aubameyang je smanjio rezultat i činilo se kako će Arsenal u nastavku okrenuti rezultat. Međutim, domaćin se uspio obraniti i zasluženo je osvojio tri boda."Građani" vode na ljestvici sa 78 bodova, Liverpool na drugom mjestu ima 60 bodova, a treći je Manchester United sa 59 bodova i utakmicom manje. 'Crvene vragove' u ponedjeljak očekuje gostovanje kod Crystal Palacea. Tottenham na četvrtom mjestu ima 58 bodova, a zatim slijede Chelsea (53) i Arsenal (45).

BIRMINGHAM - Zadnjega dana Svjetskog dvoranskog atletskog prvenstva u engleskom Birminghamu podijeljeno je osam kompleta odličja, a čak dva zlata su osvojili etiopski atletičari. Ivana Španović konačno je osvojila svjetsko zlato u skoku udalj i to skokom od 6.96 metara iz četvrte serije. Europska dvoranska prvakinja Španović je u izravnom obračunu bila bolja od svjetske i olimpijske prvakinje Amerikanke Britney Rees, koja je također u četvrtoj seriji skočila 6.89, dok je brončana bila Nijemica Sosthene Moguenara-Taroum (6.85). Poljaci Karol Zalewski, Rafal Omelko, Lukasz Krawczuk i Jakub Krzewina su u štafeti 4 X 400 metara uzeli zlato i postavili novi svjetski  dvoranski rekord (3:01,77).Srebrnu medalju su sa samo 20 stotinki zaostatka uzeli Amerikanci, dok su se broncom okitili atletičari Belgije sa novim nacionalnim rekordom od 3.02,51 minuta.Domaćini su zadnjega dana slavili zlato na 60 prepone Britanca Andrewa Pozzija (7,46). Pozzi je za samo jednu stotinku sekunde bio brži od Amerikanca Jarreta Eatona (7.47), dok je treći bio Francuz Aurel Manga (7.54)Francine Niyonsaba iz Burundija obranila je naslov prvakinja na 800 metara, a u Birminghamu je opravdala epitet velike favoritkinje nakon što na prvenstvo nije došla svjetska i olimpijska prvakinja Caster Semenya iz Južne Afrike. Niyonsaba je slavila u vremenu od 1:58.31 minuta ispred Amerikanke Ajee Wilson (1:58.99) i Britanke Shelayna Oskan-Clarke (1:59.81).Etiopljanin Yomif Kejelcha osvojio je naslov svjetskog prvaka na 3000 metara. On je dionicu otrčao za 8:14.41 minuta, dovoljno za zlato ispred sunarodnjaka Selemona Barege (8:15.59) i Kenijca Bethwella Kiprotich Birgena (8:15.70).Slavlje Etiopljana na srednjim prugama upotpunio je zlatom Samuel Tefera na 1500 metara. Tefera je trčao 3:58.19 minuta i u finišu bio brži od Poljaka Marcina Lewandowskog (3:58.39) i Marokanca Abdelaati Iguidera (3:58.43).

BARCELONA - U velikom derbiju 27. kola Španjolske lige Barcelona je na Nou Campu pobijedila madridski Atletico s 1-0 i opet na vrhu ima osam bodova prednosti 11 kola prije kraja prvenstva. Dvoboj koji je mogao spasiti prvenstvo donio je očekivano tvrdu utakmicu, čak i tvrđu nego što se očekivalo, a prevagu je Barceloni te vjerojatni naslov prvaka donio magični potez Lea Messija. Iz nezanimljivog prvog dijela izdvaja se samo maestralni gol Messija iz slobodnog udarca s 20-tak metara. Argentinac je prebacio živi zid i pogodio sami kut vrata Slovenca Oblaka za svoj jubilarni 600-ti gol u karijeri. Taj gol je i odlučio pobjednika jer je Atletico u drugom dijelu jalovo napadao i nakraju ostao i bez ijednoga udarca u okvir vrata gola Barcelone.Ivan Rakitić je odigrao cijelu utakmicu za Katalonce, dok je Šime Vrsaljko kod Atletica zamijenjen u 59. minuti. Jedina loša vijest za Barcu je ozljeda Andresa Inieste. Barcelona vodi sa 69 bodova ispred Atletica (61) I Reala (54), a prednost Barce još je i veća jer će u slučaju istog broja bodova s Atleticom biti bolji jer u međusobnom skoru imaju pobjedu (1-0) i remi (1-1). U ranijoj utakmici Levante i Espanyol su odigrali 1-1. Domaći su vodili od 55. minute golom Jose Luis Moralesa iz jedanaesterca sve do treće minute sudačke nadoknade kada je za Espanyol izjednačio Leo Baptistao. Ova utakmica bila je i zadnja za trenera Levantea Juana Muniza koji je dobio otkaz.

ZAGREB - U utakmici 24. kola Prve HNL u Zagrebu je Dinamo pobijedio Slaven Belupo s 1-0 (0-0) i povećao prednost pred pratiteljima.Susret je odigran po vrlo hladnom vremenu i pred malim brojem gledatelja, a Dinamo je uspio doći do rutinske i minimalne pobjede. Pogodak odluke Dinamo je polučio u 50. minuti kada je Mario Gavranović glavom proslijedio u mrežu ubačaj Sose s lijeve strane. Gosti iz Koprivnice su nakon primljenoga gola zaigrali hrabro, ali unatoč boljoj igri i nekoliko prilika nisu uspjeli doći do izjednačenja. Dinamo vodi s 56 bodova i utakmicom manje u odnosu na Hajduk (47), dok je Slaven ostao peti s 28 bodova. Susret se igrao na stadionu u Maksimiru, a sudio je pred 150 gledatelja Križarić iz  Čakovca.

Strijelac: 1-0 Gavranović (50)

KRANJSKA GORA - Najbolji skijaš današnjice 29-godišnji Austrijanac Marcel Hirscher slavio je u nedjelju u slalomu Svjetskog kupa u Kranjskoj Gori, upisavši 57. pobjedu u karijeri. Drugo mjesto pripalo je Norvežaninu Henriku Kristoffersenu (+1,22), a treći je bio Švicarac Ramon Zenhäusern (+1,61). Također, nakon što je dan ranije po peti puta osvojio mali Kristalni globus u veleslalomu, u nedjelju je Hirscher osigurao i peti mali globus u slalomu, te je na najboljem putu da po sedmi puta zaredom bude ukupni pobjednik Svjetskog kupa. Hirscher ima 289 bodova prednosti u odnosu na Henrika Kristoffersena, a do kraja sezone preostao je jedan slalom i jedan veleslalom, a to su jedine discipline u kojima Kristoffersen može konkurirati za postolja.  Nitko od trojice hrvatskih predstavnika nije izborio drugu vožnju slaloma u Kranjskoj Gori. Matej Vidović je bio 34., Elias Kolega je završio na 35. mjestu, a Istok Rodeš je imao 39. vrijeme.

CRANS MONTANA -Talijanska skijašica Federica Brignone pobijedila je u nedjelju u alpskoj kombinaciji Svjetskog kupa u Crans Montani, a mali kristalni globus u kombinaciji pripao je Švicarki Wendy Holdener, koja je bila četvrta u posljednjoj kombinacijskoj utrci sezone. Drugo mjesto u Crans Montani osvojila je Švicarka Michelle Gisin (+0.03), a treća je bila Slovakinja Petra Vlhova (+0.09). Holdener je mali kristalni globus u kombinaciji osvojila sa ukupno 150 bodova, slijedi Gisin sa 109, a treća je Brignone sa 100 bodova. U ukupnom poretku i dalje vodi Amerikanka Mikaela Shiffrin sa 1513 bodova. Na drugom mjestu je Holdener sa 952, a Petra Vlhova ima 814 bodova.

RIM - Zbog smrti kapetana Fiorentine 31-godišnjeg braniča Davida Astorija odgođene su sve utakmice talijanskog nogometnog prvenstva koje su trebale igrati u nedjelju. U nedjelju se je trebalo igrati sedam utakmica 27. kola Serie A.  Davide Astori pronađen je u nedjelju mrtav u sobi hotela La di Moret u Udinama, a prve informacije govore da je umro u snu. Iz Fiorentine su priopćili da su duboko potreseni smrću svoga kapetana Davida Astorija, te su pozvali javnost da pokaže poštovanje prema njegovoj obitelji. Davide Astori, koji je bio suigrač hrvatskog nogometnog reprezentativca Milana Badelja, igrao je za Fiorentinu od 2015. godine. Nastupao je i za Cagliari te Romu, a u talijanskoj reprezentaciji skupio je 14 nastupa.

NEW YORK - Hrvatski košarkaš Mario Hezonja pružio je dobru partiju u pobjedi svog Orlanda protiv Memphisa 107-100. Hezonja je za 21 minutu upisao 16 poena (šut 5-12), 2 skoka, 2 asistencije i 3 blokade. Najefikasniji kod Orlanda bili su Evan Fournier i Crnogorac Nikola Vučević sa po 19 koševa.
Unatoč novom "triple-doubleu" LeBrona Jamesa njegovi Cavaliersi su upisali četvrti poraz u posljednjih šest utakmica. Noćas je Cleveland izgubio od Denvera sa 117-126. Ante Žižić nije igrao za Cleveland, a LeBron James je upisao 25 poena, 10 skokova i 15 asistencija. San Antonio je poražen od Los Angeles Lakersa sa 112-116, a hrvatski centar u dresu Lakersa Ivica Zubac je za 14 minuta ostvario 2 koša i 4 skoka.

KRANJSKA GORA - Najbolji skijaš današnjice Marcel Hirscher vodi nakon prve vožnje slaloma za Svjetski kup u Kranjskoj Gori, a nitko od trojice hrvatskih predstavnika nije izborio drugu utrku. Na drugom mjestu je Norvežanin Henrik Kristoffersen sa 82 stotinke zaostatka, dok je olimpijski prvak iz Pjongčanga Šveđanin Andre Myhrer na trećoj poziciji sa 99 stotinki slabijim vremenom.  Mateja Vidovića je 26 stotinki dijelilo od druge vožnje, a Eliasa Kolegu 32 stotinke. Vidović je bio 34. sa 3.67 sekunde zaostatka, a Elias Kolega je završio na 35. mjestu (+3.73). Istok Rodeš je imao 39. vrijeme (+4.01).Druga vožnja na rasporedu je u 12.30 sati.

BIRMINGHAM - Pretposljednjeg dana natjecanja na Svjetskom dvoranskom prvenstvu u atletici, svjetski rekorder Christian Coleman je u subotu osvojio naslov prvaka na 60 metara u vremenu novog rekorda svjetskih prvenstava (6.37), a naslove svjetskih prvaka još su osvojili Kevin Mayer u sedmoboju, Adam Kszczot na 800 metara, Courtney Okolo i Pavel Maslak na 400 metara, Genzebe Dibaba na 1500 metara, Will Claye u troskoku, Sandi Morris u skoku motkom i Kendra Harrison na 60 m prepone.

ACAPULCO - Argentinski tenisač Juan Martin Del Potro osvojio je ATP turnir u Acapulcu nakon što je u finalu pobijedio Kevina Andersona iz Južne Afrike sa 6-4, 6-4. Za Del Potra to je 21. osvojeni turnir u karijeri, a na putu do naslova svladao je tri igrača iz TOP 10, Nijemca Alexandra Zvereva, Austrijanca Dominica Thiema i na kraju Kevina Andersona.

ACAPULCO - Ukrajinka Lesija Curenko osvojila je WTA turnir u Acapulcu nakon što je u finalu svladala švicarsku tenisačicu Stefanie Voegele sa 5-7, 7-6 (2), 6-2. Curenko je i prošle godine slavila u Acapulcu, a ovo joj je četvrti WTA naslov u karijeri.