Šport 3. veljače 2018.

Objavljeno: 03.02.2018 u 08:25
Pregledano 83 puta

ZAGREB, 3. veljače 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

OSIJEK - Marin Čilić i Ivan Dodig senzacionalnim su preokretom nakon tri sata i 20 minuta borbe pobijedili Daniela Nestora i Vaseka Pospisila sa 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2 u subotnjem dvoboju parova, u uzavreloj atmosferi osječkog Gradskog vrta, te hrvatsku Davis Cup reprezentaciju doveli na jedan korak od pobjede i plasmana u četvrtfinale Svjetske skupine.

OSIJEK - "Da igramo malo češće, teško bi nas tko pobijedio", izjavili su Ivan Dodig i Marin Čilić nakon velikog preokreta u dvoboju parova protiv kanadske kombinacije Nestor - Pospisil i trijumfa u pet setova (2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2) kojim su doveli našu reprezentaciju na korak od četvrtfinaka Davis Cupa te izborniku Željku Krajanu uljepšali 39. rođendan.

"Ovakav meč za rođedan još nisam imao. Hvala momcima na ovom poklonu. Nema ljepšega, nego kad sjediš na klupi i prolaziš kroz sve moguće faze koje u tenisu postoje u jednom meču. Ovo je najljepši poklon koji su mi mogli prirediti", zahvalio je izbornik Krajan svojim igračima.

"Svi znamo koliko su ti parovi bitni. Ovih osam pobjeda zaredom su nas dovele do rezultata koje u posljednje vrijeme imamo u Davis Cupu. Sad se lakše diše, a sa strane imamo u Marinu i džokera na klupi. Nije loše imati trećeg igrača svijeta kao asa iz rukava", dodao je Krajan.

Marin Čilić je posebno dobro bio raspoložen pa je na pitanje što je bilo problematično u ovom meču, samo kratko odgovorio: "Pa, na kraju meča nije bilo nikakvih problema."

No, onda je u ozbiljnijem tonu dodao:

"Ja sam bio malo sporiji danas. Još uvijek je očit bio taj blagi umor koji se nakupio kroz zadnjih par tjedana. Mi nismo baš najbolje servirali u početku, a oni su dobivali sve poene koji su bili stani - pani. Ni Ivan nije baš ovaj tjedan puno trenirao, jer je bio bolestan, tako da smo i lošije reternirali. Za dlaku je bilo. U trećem setu smo podigli jedan drugoga energijom, napravili par odličnih reterna i to nas je vratilo u meč, a nakon toga sve je išlo na našu stranu."

OSIJEK - "Nisam bio uvjeren u pobjedu ni nakon dva i pol seta, jer sam znao da protiv sebe imamo jedan od najboljih parova u Davis Cupu", izjavio je izbornik kanadske Davis Cup reprezentacije Frank Dancevic nakon što su njegovi izabranici Daniel Nestor i Vasek Pospisil u subotu ispustili prednost od 2-0 u setovima i 4-1 u trećem te dopustili Marinu Čiliću i Ivanu Dodigu da naprave jedan od najvećih preokreta u povijesti hrvatskih nastupa u ovom natjecanju.

"Znao sam da će Dodig i Čilić na početku biti malo nervozni. No, znao sam i da Čilić, kao nedavni finalist Grand Slam turnira i Top 5 igrač, u svakom trenutku može proigrati. Naši su dečki od prve lopte odlično ušli u meč. No, imali su protiv sebe jedan od najboljih parova u Davis Cupu, koji može igrati na vrlo visokoj razini. Upravo se to dogodilo u trećem setu. Podigli su razinu igre, a Čilić je kod 2-4 odigrao nevjerojatan gem, pogodio dva najsnažnija forhenda u meču. Tu se sve promijenilo", rekao je kanadski izbornik na konferenciji za medije nakon trijumfa hrvatskog para 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2 kojim je Hrvatska u Osijeku povela 2-1 protiv Kanade u dvoboju 1. kola Svjetske skupine Davis Cupa.

"Iako smo imali vodstvo 2-0 u setovima, nisu nam više dali priliku. Mislim da su napravili nevjerojatan preokret, ali moji su momci ostavili srce na terenu. Nisam znao što očekivati prije meča. Znao sam da protiv sebe imamo jedan od najboljih parova u Davis Cupu. Borba je bila žestoka, dečki su došli vrlo blizu pobjedi i kao izbornik ne mogu više tražiti od njih. Mislim da su odradili sjajan posao", dodao je Dancevic.

ASTANA - Tenisači Kazahstana postali su prvim četvrtfinalistima ovogodišnjeg izdanja Davis Cupa nakon što su u subotnjoj igri parova Timur Habibulin i Aleksandr Nedovjesov svladali švicarsku kombinaciju Huesler - Margaroli sa 6-4, 6-4, 3-6, 6-7 (5), 6-3 i donijeli svojoj reprezentaciji treći, pobjednički bod. Kazahstan će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz dvoboja Hrvatske i Kanade.

ZAGREB - Rezultati subotnjih susreta parova 1. kola Svjetske skupine Davis Cupa tenisača:

Albertville: Francuska - Nizozemska 2-1
Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut - Robin Haase/Jean-Julien Rojer 7-6 (6), 6-3, 6-7 (3), 7-6 (2)
Morioka: Japan - Italija 1-2
Ben McLachlan/Yasutaka Uchiyama - Simone Bolelli/Fabio Fognini 5-7, 7-6 (4), 6-7 (3), 5-7
Marbella: Španjolska - Velika Britanija 2-1
Pablo Carreno/Feliciano Lopez - Jamie Murray/Dominic Inglot 6-4, 6-4, 7-6 (4)
Perth: Australija - Njemačka 1-2
Matthew Ebden/John Peers - Tim Puetz/Jan-Lennard Struff 4-6, 7-6 (1), 2-6, 7-6 (4), 4-6
Astana: Kazahstan - Švicarska 3-0
Aleksandar Nedovjesov/Timur Čabibulin - Marc-Andrea Huesler/Luca Margaroli 6-4, 6-4, 3-6, 6-7 (5), 6-3
Osijek: Hrvatska - Kanada 2-1
Marin Čilić/Ivan Dodig - Daniel Nestor/Vasek Pospišil 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2
Niš: Srbija - SAD 0-3
Nikola Milojević/Miljan Zekić - Ryan Harrison/Steve Johnson 7-6 (3), 2-6, 5-7, 4-6
Liege: Belgija - Mađarska 2-1
Ruben Bemelmans/Joris De Loore - Attila Balasz/Marton Fucsovics 3-6, 4-6, 7-6 (5), 6-4, 5-7

ZAGREB - Košarkaši Cedevite u susretu su 19. kola regionalne ABA lige u KC "Dražen Petrović" svladali Budućnost sa 76-71 (22-17, 18-16, 16-24, 20-14). Filip Krušlin sa 19 i Džanan Musa sa 15 koševa predvodili su Cedevitu, dok je Kyle Gibson sa 19 ubačaja bio najefikasniji kod Budućnosti. Cedevita je tako prekinula neugodan niz od četiri poraza, a do pobjede je stigla serijom 12-0 kojom je zaostatak 64-69 3:52 minute prije kraja preokrenula u vodstvo 76-69 28 sekundi prije isteka vremena. Cedevita je sada na omjeru pobjeda i poraza 14-5, dok je Budućnost na 15-4. U borbi za vrh još je i Crvena zvezda sa 15-3 i utakmicom manje.

Primorac - Mornar BS 10-9

Na ljestvici vodi Jug CO sa 33 boda, Mladost je druga sa 28, dok je treći Jadran (HN) sa 23.

SOČI - Jelena Pehar osvojila je srebro u kategoriji juniorki do 53 kilograma na Europskom prvenstvu u karateu za kadete, juniore i mlađe seniore što se održava u ruskom gradu Sočiju. Do finala Pehar je bila bolja od Šveđanke Loren Zarei 4-0, Portugalke Laure Pires 1-0 i Amiee Pollard iz Škotske s 3-1. Vrlo je neizvjestan bio finale protiv domaće predstavnice Darije Hodove. Do posljednjih sekundi bilo je 1-1, ali tada je Ruskinja osvojila pobjednički bod i osvojila zlatnu medalju. Do bronce je stigla Sadea Bećirević u kategoriji iznad 59 kg. Na startu je svladala Makedonku Simonu Simovsku 4-1, u nastavku i Finkinju Elinu Lehtonen 1-0, a u četvrtfinalu izgubila je od kasnije finalistice Grkinje Kyriaki Kydonaki sa 0-3. Na taj nači je izborila repasaž u kojem je ostvarila još dvije uvjerljive pobjede - nad Šveđankom Norom Hallquist 4-0 i Slovakinjom Nikom Jelzovom 2-0.

BERLIN - U 21. kolu Bundeslige Hoffenheim je u subotu u gostima kod Herthe poveo golom Andreja Kramarića iz penala u 38. minuti, ali je na kraju završilo 1-1, a strijelac za Herthu bio je Salomon Kalou (58). Kramarić, koji je igrao do 83. minute za Hoffenheim, još je dva puta opasno zaprijetio. U 7. minuti je dobro pucao sa vrha kaznenog prostora, a lopta je prošla blizu vratnice, dok je njegov pokušaj u 42. minuti završio daleko od vratiju. Kramarić je ove sezone u Bundesligi upisao 3 gola i 3 asistencije. Wolfsburg i Stuttgart su odigrali 1-1, a napadač Josip Brekalo igrao je Wolfsburg od 81. minute. Tin Jedvaj ostao je na klupi za pričuve Bayer Leverkusena, koji je protiv Freiburga odigrao 0-0. Schalke je na domaćem terenu izgubio od Werdera sa 1-2. U sudačkoj nadoknadi pobjedu Werderu, koji se bori za opstanak, donio je Zlatko Junuzović (90+3). Hrvatski napadač Marko Pjaca igrao je za Schalke od 70. minute, a u 84. je pogodio stativu. Vodeći Bayern je gostovao u Mainzu te je slavio sa 2-0 golovima Francka Ribéryja (33) i Jamesa Rodrígueza (44). U posljednjoj utakmici subotnjeg programa Borussia Moenchengladbach je na svom terenu protiv Leipziga izgubila sa 0-1, a strijelac je bio Ademola Lookman u 88. minuti. Dan ranije Borussia iz Dortmunda je kao gost svladala Koeln sa 3-2, a junak pobjede gostiju bio je njihov novi napadač Michy Batshuayi sa dva gola, a koji je u Borussiju stigao na posudbu iz Chelseaja.

LONDON - U 26. kolu Premier lige Burnley je u subotu na svom Turf Mooru uspio izvući remi (1-1) protiv vodećeg Manchester Cityja, koji je poveo golom brazilskog braniča Danila u 22. minuti. Igrači Cityja su dominirali, stvarali prilike, ali i previše promašivali. I to ih je na kraju koštalo, budući da je Johann Gudmundsson u 82. minuti donio izjednačenje Burnleyju. Drugoplasirani Manchester United to je iskoristio, dobio je Huddersfield sa 2-0, te je smanjio zaostatak na 13 bodova. Strijelci su bili Romelu Lukaku (55) i Alexis Sánchez (68), kojemu je to bio prvijenac u dresu Uniteda. Southampton je upisao važnu pobjedu u borbi za opstanak, svladavši u gostima West Bromwich Albion sa 3-2, dok je West Ham izgubio od novaka u ligi Brighton & Hove Albiona sa 1-3. U posljednjoj utakmici subotnjeg programa Arsenal je na svom stadionu svladao Everton sa 5-1, s tim da su "topnici" nakon samo 19 minuta vodili sa 3-0. Za Arsenal su u početnoj postavi bila i njihova siječanjska pojačanja Henrikh Mkhitaryan i Pierre-Emerick Aubameyang, i odmah su se iskazali. U 6. minuti Mkhitaryan je asistirao Aaronu Ramseyju za vodeći pogodak, a u 74. minuti za 5-1, dok je u 37. minuti Aubameyang lobom pogodio za 4-0. Nikola Vlašić ponovno nije bio u sastavu Evertona.

PARIS - U 24. kolu nogometnog prvenstva Francuske vodeći Paris Saint Germain je u subotu u gostima lakoćom dobio Lille s 3-0. Yuri Berchiche (45+1) je doveo PSG u vodstvo, a na 2-0 povisio je Neymar (77) iz slobodnog udarca s 18 metara. No, najljepši potez na utakmici djelo je 21-godišnjeg argentinskog veznjaka Giovannija Lo Celsa, koji je prekrasnim lobom u 87. minuti postavio konačnih 3-0 za PSG. Dan ranije nogometaši Marseillea stigli su na drugo mjesto ljestvice zahvaljujući uvjerljivoj pobjedi od 6-3 (3-0) na domaćem igralištu protiv Metza. U nedjelju u derbiju kola sastaju se Monaco i Lyon.

PETROGRAD - U finalu WTA turnira tenisačica u Petrogradu igrat će braniteljica naslova Francuskinja Kristina Mladenović i Čehinja Petra Kvitova. Mladenović je u polufinalu pobijedila domaću igračicu Darju Kasatkinu s 3-6, 6-3, 6-2, dok je Kvitova bila bolja od Njemice Julije Goerges sa 7-5, 4-6, 6-2.

TAIPEI - U finalu WTA turnira tenisačica u Taipeiju igrat će Mađarica Timea Babos i Ukrajinka Katerina Kozlova. Babos je u polufinalu nadigrala Kineskinju Yafan Wang sa 6-3, 6-4, dok je Kozlova bila bolja od Njemice Sabine Lisicki sa 7-5, 6-4. Babos, koja je prije tjedan dana osvojila naslov u parovima na Australian Openu, dosada je osvojila dva pojedinačna naslova u karijeri, u Monterreyu 2012. i Budimpešti prošle godine, dok će Kozlova u nedjelju po prvi put u karijeri zaigrati u finalu nekog WTA turnira.

GARMISCH PARTENKIRCHEN - Amerikanka Lindsey Vonn u subotu je u Gamirsch Partenkirchenu stigla do 80. pobjede u Svjetskom kupu nakon što je bila najbrža u spustu, treći put zaredom, ostavivši iza sebe Talijanku Sofiu Goggiu i Austrijanku Corneliu Huetter. Vonn je do svoje pobjede na skraćenoj stazi u Gamirsch Partenkirchenu stigla s vremenom 1:12.84, Goggia je za njom zaostala svega dvije stotinke (1:12.86), a Huetter 13 stotinki (1:12.97). Za 33-godišnju Vonn ovo je 41 pobjeda u spustu i 80. u svim disciplinama, što je rekord kod skijašica, a ona je sada malo bliža apsolutnom rekordu Svjetskog kupa sa 86 pobjeda kojeg drži Šveđanin Ingemar Stenmark. Zahvaljujući današnjem drugom mjestu Goggia je postala vodeća u poretku skijašica u spustu sa 349 bodova, druga je Vonn sa 306, a treća je Tina Weirather iz Lihtenštajna sa 298 bodova. U ukupnom poretku prvo mjesto drži Amerikanka Mikaela Shiffrin sa 1513 bodova, druga je Švicarka Wendy Holdener sa 842 boda, dok je treća Slovakinja Petra Vlhova sa 754 boda.

WILLINGEN - Norvežanin Daniel Andre Tande pobjednik je natjecanja za Svjetski kup skijaša skakača održanog u subotu u njemačkom Willingenu. Tande je do prve ovosezonske, a četvrte pobjede u karijeri, stigao skokovima od 140,0 i 146,5 metara koji su mu donijeli ukupno 261.3 bodova. Samo 0.8 bodova manje osvojio je drugoplasirani Nijemac Richard Freitag koji je doskočio do 149,5 i 141,5 metara i tako zadržao vodeće mjesto u ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa. Treće i četvrto mjesto zauzeli su Poljaci Dawid Kubacki i Kamil Stoch sa 254.8, odnosno 254.5 bodova. U ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa vodeći Freitag ima 817 bodova, Stoch je drugi sa 783, dok treće mjesto drži Nijemac Andreas Wellinger sa 710 bodova.

PHILADELPHIA - Hrvatski košarkaš Dario Šarić je sinoć bio odličan u pobjedi svojih Philadelphia 76ersa upisavši double-double, a odličan učinak su ostvarili Bojan Bogdanović i Dragan Bender u porazima Indiana Pacersa i Phoenix Sunsa. Philadelphia 76ers Darija Šarića su slavili protiv Miami Heata kod kuće sa 103-97. Šarić je odigrao 33 minute za Philadelphiju i upisao svoj deveti double-double sezone sa 17 koševa (šut iz igre 7/13, trice 3/7), deset skokova , četiri asistencije i dvije ukradene lopte. Bogdanovićevi Indiana Pacers su poraženi u Charlotte gdje su ih domaći Hornetsi svladali sa 133-126. Najbolji kod Pacersa bio je Victor Oladipo koji je utakmicu završio sa 35 pogodaka, dok je Bogdanović u 32 minute na terenu zabio 18 koševa (šut iz igre 5/10, trice 2/5) i tome dodao dva skoka i dvije asistencije. Odličan učinak u porazu svojih Phoenix Sunsa ostvario je i Dragan Bender. Utah Jazz je sa visokih 129-99 pobijedio Sunse, a Bender je bio na korak do svog prvog double-doublea, u 28 minuta na terenu zabio je 16 koševa (šut iz igre 5/10, trice 4/8) i upisao devet skokova, pet asistencija i jedan blok.

FIRENCA - Hrvatska boksačka momčad Croatian Knights u svom je prvom nastupu u WSB ligi izgubila na gostovanju u Firenci od Italia Thundera s 2-3. Pobjede za Knightse ostvarili su Filip Poturović u kategoriji do 56 kilograma protiv Francesca Grandellija i Toni Filipi koji je u kategoriji do 91 kilograma bio bolji od Clementea Russoa.

SPLIT - Vaterpolisti dubrovačkog Juga CO zadržali su stopostotni učinak u regionalnoj Jadranskoj ligi zahvaljujući pobjedi od 20-9 na gostovanju kod splitskog Jadrana u susretu 11. kola.U drugom susretu igranom u petak Budva je u derbiju začelja u Rijeci pobijedila Primorje EB s 9-6. Jug CO je uvjerljivo vodeći na ljestvici sa 33 boda, osam manje uz utakmicu manje ima druga Mladost.

BEČ - Hokejaši Medveščaka u susretu su 45. kola EBEL lige, prvog u drugom dijelu sezone, izgubili na gostovanju kod Vienna Capitalsa s 0-5 (0-1, 0-2, 0-2).Medveščak je tako ostao posljednji na ljestvici od šest klubova koji su osigurali doigravanje bez bodova, dok su Vienna Capitalsi na vrhu s devet.

ZÜRICH - Trinaest ruskih športaša i dva trenera, čije je doživotne suspenzije zbog dopinga  u četvrtak Mađunarodni arbitražni sud (CAS) poništio, mogu se natjecati na Zimskim olimpijskim igrama koje 9. veljače počinju u Pjongčangu, objavio je u subotu Međunarodni olimpijski odbor (MOO). Šest dana prije otvaranja ZOI, slučaj tih 13 športaša i dva trenera još treba razmotriti tijelo MOO-a na čijem je čelu bivša francuska ministrica športa Valérie Fourneyron.

BRISBANE - Tim Puetz i Jan-Lennard Struff su u subotu u  Brisbaneu u paru bili bolji od australske kombinacije Johna Peersa i Matthewa Ebdena te su tako donijeli prednost Njemačkoj od 2-1 u susretu 1. kola Svjetske skupine Davis Cupa protiv Australije.Njemački par je utišao publiku u Pat Rafter Areni u Brisbanu pobijedivši Australce Johna Peersa i Matthewa Ebdena u pet setova 6-4, 6-7 (1/7), 6-2, 6-7 (4/7), 6-4 u nešto više od tri sata i četvrt igre.