Šport 3. siječnja 2017.

Objavljeno: 03.01.2018 u 11:45
Pregledano 118 puta

ZAGREB, 3. siječnja 2017. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - Amerikanka Mikaela Shiffrin pobjednica je 12. izdanja Snježne kraljice, slaloma Svjetskog kupa koji se održao na zagrebačkom Sljemenu. Aktualna pobjednica Svjetskog kupa te uvjerljivo vodeća u ovoj sezoni, u srijedu je ulovila svoju treću pobjedu na Sljemenu nakon što je bila najbolja 2013. i 2015. godine. Rekorderka je i dalje Austrijanka Marlies Schild sa četiri pobjede. Bila je to i njezina sedma pobjeda u Svjetskom kupu ove sezone, te 38. u karijeri pri čemu 28. u slalomu. Mlada Amerikanka je do pobjede stigla sa čak 1,59 sekunde prednosti ispred Švicarke Wendy Holdener. Shiffrin je bila korak do rekordne razlike između prve i druge na Snježnoj kraljici, ali nije uspjela. Nedostajalo joj je svega devet stotinki sekunde. No rekord je i dalje u njezinim rukama, nakon što je 2015. pobijedila ispred Kathrin Zettel sa 1,68 sekundi prednosti. Treće mjesto ove godine osvojila je Šveđanka Frida Hansdotter sa 2,11 sekundi zaostatka izborivši po drugi put jednu od stepenica pobjedničkog postolja na Sljemenu. Prije pet godina bila je druga iza Amerikanke. U utrci slalomašica nastupile su i dvije hrvatske predstavnice, 20-godišnja Leona Popović je sa 7.03 sekunde zaostatka za Shiffrin zauzela 47. mjesto i nije se plasirala u drugu vožnju, dok 17-godišnja Ida Štimac u svom debiju u Svjetskom kupu nije uspjela doći do cilja. U ukupnom poretku Svjetskog kupa vodi Shiffrin sa 1081 bodom, druga je Njemica Viktoria Rebensburg sa 510 bodova, dok je treća Slovakinja Petra Vlhova sa 475 bodova. U poreku slalomašica također vodi Amerikanka sa 580 bodova, druga je Vlhova sa 395 bodova, treća je Holdener sa 345 bodova, a četvrtu poziciju drži Hansdotter sa 291 bodom. U četvrtak će na Sljemenu nastupiti i najbolji slalomaši svijeta, dok skijašice sele u Kranjsku Goru gdje su na rasporedu veleslalom (6. siječnja) i slalom (7. siječnja).

ZAGREB - Amerikanka Mikaela Shiffrin po treći put je slavila na Snježnoj kraljici, slalomu Svjetskog kupa na Sljemenu, no rekorderka je i dalje Austrijanka Marlies Schild sa četiri pobjede. Shiffrin je u svom petom nastupu na Sljemenu stigla do treće pobjede, a slavila je i 2013. i 2015. godine. Austrijanka Marlies Schild je rekorderka sa četiri pobjede (2006, 2007, 2011, 2012), dok je Finkinja Tanja Poutiainen slavila dva puta (2005, 2008).  Na sljemenskom Crvenom spustu do sada su slavile i Njemica Maria Riesch (2009), Francuskinja Sandrine Aubert (2010) i Slovakinja Veronika Velez Zuzulova (2017). Na dosadašnjih 12 izdanja ženskog sljemenskog slaloma niti jedna hrvatska skijašica nije pobijedila. Ana Jelušić je bila druga (2007), a Janica Kostelić treća (2006).

INNSBRUCK - Legendarni američki skijaš i vlasnik šest olimpijskih medalja Bode Miller (40) smatra kako je njegova sunarodnjakinja Mikaela Shiffrin najbolja skijašica svih vremena. "Mikaela je najbolja u povijesti ovoga sporta i u muškoj i u ženskoj konkurenciji. Ona je tako uravnotežena, dinamična, intenzivna i koncentrirana. Ima izgleda u svakoj disciplini," kazao je Miller. Miller je najuspješniji američki skijaš u povijesti zimskih olimpijskih igara, no uvjeren je kako ga 22-godišnja Shiffrin može prestići već na skorašnjim ZOI u Pjongčangu. Miller je do sada osvojio šest olimpijskih medalja pri čemu jedno zlato, tri srebra i dvije bronce, dok Shiffrin ima slalomsko zlato iz  Sočija 2014. godine. Mlada Amerikanka ima i tri zlata sa svjetskih prvenstava i jedno srebro, a u Svjetskom kupu je pobijedila 37 puta pri čemu 27 puta u slalomu.

ZAGREB - Najbolja hrvatska skijašica 20-godišnja Leona Popović u svom je trećem nastupu na Trofeju Snježne kraljice prvi put stigla do cilja, ali je njezino vrijeme (1:00.02) bilo dovoljno tek za 47. mjesto među 50 skijašica koje su u srijedu stigle do cilja prve vožnje na Crvenom spustu. Iako je njezin zaostatak bio veći od sedam sekundi, Leona barem može reći da je prošla ciljem na Sljemenu, što u prethodna dva nastupa nije bio slučaj. "To je jedino pozitivno od današnjeg dana", rekla je članica SK Rijeka nakon što je za vodećom Amerikankom Mikaelom Shiffrin zaostala čak 7.03 sekundi."Staza je bila solidna. Bilo je dosta kanala, na nekim mjestima su bili čudni, dosta uz kolac, ali  nije bila tako loša staza."

ZAGREB - Mlada, 17-godišnja Riječanka Ida Štimac dočekala je debitantski nastup u Svjetskom kupu na domaćem terenu, ali nije stigla dalje od prvog prolaznog vremena, no bez obzira na to što nije prošla ciljem, bila je zadovolja onime što je pokazala u 20 sekundi koje je provela na stazi prije pogreške. "Ovo je neuspjeh, ali za mene i svojevrstan uspjeh, jer je pristup i napad na stazi bio dobar. To je ono što je najbitnije. 'Haklala' sam, ali to se događa svima. Pitanje je samo vremena kad će vam se to dogoditi. Zadovoljna sam jer me trema nije niti malo svladala. To samo znači da, kad mi to prođe će biti dobro. Nema nikakav razlog da se i bilo koji sljedeći put ne odskijam dobro", rekla je Ida Štimac koja se Crvenim spustom sjurila sa startnim brojem 66.

ZAGREB - Ja bez Sljemena ne mogu, kazao je najbolji hrvatski skijaš svih vremena Ivica Kostelić, nakon što je uoči početka ženske slalomske utrke Svjetskog kupa odvezao sljemensku stazu kao predvozač s kamerom. "Sljeme je dio mene, bio sam prošle godine na nekoj dječjoj utrci, toliko mi nedostaje. Sjetio sam se dok sam vozio kao predvozač negdje na pola staze svih svojhih sljemenskih utrka i uhvatila me neka jeza. Uvjeti su pomalo proljetni, ali je staza odlično pripremljena", izjavio je Kostelić, koji više nije aktivni skijaš, ali se spremno uključio u organizaciju, makar i kao predvozač na ženskoj utrci. Kostelić je triput bio drugi na sljemenskoj utrci, a jednom je zauzeo treće mjesto.

ZAGREB - Na devetom izdanju muškog slaloma Svjetskog kupa koji će se u četvrtak održati na sljemenskom Crvenom spustu nastupit će šest naših skijaša - Matej Vidović, Natko Zrnčić Dim, Istok Rodeš, Filip Zubčić, te Elias i Samuel Kolega. Uz njih, još jednom će se po sljemenskom Crvenom spustu odskijati i legendarni Ivica Kostelić, ali ovaj put u ulozi predvozača. Muški slalom otvorit će Talijan Stefano Gross. Kao drugi će startati Austrijanac Michael Matt, brat prvog pobjednika zagrebačkog slaloma Maria Matta, dok će branitelj krune Talijan Manfred Molgg krenuti s brojem tri. Vodeći skijaš Svjetskog kupa i rekorder sljemenskog slaloma s tri pobjede Austrijanac Marcel Hirscher ima startni broj pet. Prva vožnja startat će u 12.45 sati, a druga u 16.30 sati.  Krunu brani Talijan Manfred Molgg, a rekorder je Austrijanac Marcel Hirscher s tri pobjede. Zanimljivo, u osam muških utrka nitko od hrvatskih skijaša nije slavio na Sljemenu. Ivica Kostelić je tri puta bio drugi (2008, 2009, 2011) i jednom treći (2012).

VARŠAVA - Premda se nagađalo kako bi karijeru mogao nastaviti u redovima aktualnog hrvatskog prvaka Rijeke, Brazilac s hrvatskom putovnicom Eduardo da Silva korak je do potpisa ugovora za Legiju iz Varšave. Poljski klub je objavio kako je bivši napadač hrvatske reprezentacije stigao u Varšavu gdje će u srijedu i četvrtak proći liječničke preglede i nakon toga potpisati ugovor za poljskog velikana. Eduardo je nakon Dinama igrao za Arsenal, Šahtar, Flamengo, te Atletico Paranaense, a u dresu hrvatske vrste je odigrao 64 utakmice i postigao 29 golova. Više od njega u dresu 'vatrenih' zabili su tek Davor Šuker (45) i Mario Mandžukić (30). Korak do potpisa ugovora za poljskog prvaka je Domagoj Antolić. I njega očekuju liječnički testovi i ukoliko sve prođe OK, bivši kapetan zagrebačkog Dinama potpisat će ugovor. Antolić ima ugovor s Dinamom do lipnja 2020. godine, no 'modri' su ga odlučili pustiti ranije. Legija se nalazi na prvom mjestu poljske lige. Nakon 21 kola na kontu ima 38 bodova, dva boda više od drugoplasiranog Lecha.

PUNE - Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u četvrtfinale ATP turnira u indijskom Puneu nakon što je u srijedu u 2. kolu svladao 148. igrača svijeta Indijca Ramkumara Ramanathana sa 6-4, 6-3 poslije sat i 13 minuta igre. Šesti tenisač svijeta i prvi nositelj turnira u Puneu djelovao je uvjerljivo u prvom setu sve do trenutka kad je kod vodstva 5-3 trebao servirati za set. Do tada je na svoj servis izgubio samo jedan poen, a onda je Ramanathan neočekivano došao do "breaka". No, taj šok nimalo nije utjecao na Čilića koji je u sljedećem gemu na servis protivnika bez izgubljenog poena zaključio prvi set u svoju korist. U drugom setu Čiliću je bio dovoljan jedan "break", u četvrtom gemu, a potom je rutinski zaključio meč i očekivano izborio četvrtfinale gdje ga čeka 81. igrač svijeta Francuz Pierre-Hugues Herbert, s kojim dosad još nije igrao.

DOHA - Hrvatski tenisač Borna Ćorić plasirao se u četvrtfinalu ATP turnira u katarskoj Dohi nakon što je u srijedu u 2. kolu svladao 59. igrača svijeta Gruzijca Nikoloza Basilašvilija sa 6-1, 6-3 poslije sat i 15 minuta igre. Ćorić je odlično krenuo u meč i brzo je došao do "breaka" i vodstva 3-0. Uslijedio je još jedan "break" i kod 5-1 Zagrepčanin je servirao za set. No, Gruzijac je tada odigrao svoj najbolji gem u prvom setu i Ćorić je uspio iskoristiti tek četvrtu set-loptu. U drugom setu Ćorić već u prvom gemu oduzima servis protivniku, a potom dolazi do još jednog "breaka" u petom gemu. Kod vodstva 5-2 hrvatski grač servirao je za meč, ali Basilašvili je neočekivano došao do "breaka". No, njegova nada da produži meč kratko je trajala, jer mu je već u sljedećem gemu Ćorić ponovno oduzeo servis i time zaključio susret. Bio je to njihov treći dvoboj, a prethodna dva koja su odigrana prošle u Cincinnatiju i Lyonu dobio je Basilašvili. U četvrtfinalu Ćorić će igrati protiv boljeg iz susreta između Španjolca Fernanda Verdasco (35. na ATP listi) i Rusa Andreja Rubljeva (39. na ATP listi).

MADRID - Napadač španjolskog nogometnog prvoligaša Villarreala i reprezentacije DR Konga Cedric Bakambu (26) karijeru će nastaviti u kineskom prvoligašu Beijing Guoanu. Španjolskom klubu će pripasti 40 milijuna eura odštete za napadača kojeg su kupili 2015. od turskog Bursaspor za 7,5 milijuna eura. Bakambu je u dresu Villarreala zabio 48 golova pri čemu je ove sezone postigao devet pogodaka.  Bakambu će u novom klubu, kojeg vodi Nijemac Roger Schmidt, dijeliti svlačionicu s bivšim napadačem Barcelone i RB Salzburga Španjolcem Jonathanom Sorianom i bivšim veznjakom Bayer Leverkusena Brazilcom Renatom Augustom.

BRISBANE/AUCKLAND - Hrvatske tenisačice Ana Konjuh i Petra Martić nisu se uspjele plasirati u četvrtfinale WTA turnira u Brisbaneu, odnosno Aucklandu. Od Konjuh je u 2. kolu Brisbanea bolja bila Ukrajinka Elina Svitolina sa 6-3, 6-1 za sat i četiri minute igre, dok je Martić u 2. kolu Aucklanda izdržala samo 54 minute na terenu protiv Dankinje Caroline Wozniacki koja je slavila sa 6-2, 6-2.

PERTH - Teniska reprezentacija Njemačke izborila je i drugu pobjedu u skupini A na Hopman Cupu u Perthu pobijedivši u 2. kolu Kanadu sa 3-0. U prvom susretu dana Angelique Kerber svladala je Eugenie Bouchard sa 6-1, 6-3, potom je Alexander Zverev nadigrao Vaseka Pospišila sa 6-4, 6-2, da bi u dvoboju mješovitih parova Kerber i Zverev bili bolji od Bouchard i Pospišila sa 4-3 (2), 4-3 (2). Nakon dva kola Njemačka ima omjer pobjeda i poraza 2-0, a Kanada 0-2. U drugom susretu 2. kola igrat će Australija i Belgija. Australija je u 1. kolu svladala Kanadu, a Belgija je izgubila od Njemačke.

PHOENIX - Hrvatski košarkaški reprezentativac Dragan Bender imao je skroman učinak u 104-103 domaćoj pobjedi Phoenix Sunsa protiv Atlanta Hawksa u NBA ligi, on je na terenu proveo 14 minuta tijekom kojih se nije upisao u strijelce, promašio je sva tri šuta za tricu, uz dva skoka. Bio je to dvoboj momčadi koje gotovo sigurno ove sezone neće izboriti doigravanje, a domaći Sunsi su do pobjede stigli velikim preokretom u samoj završnici do kojega su stigli i uz blagu pomoć sudaca. Minutu i pol prije kraja bilo je 101-93 za Atlantu da bi Marquese Chriss i Devin Booker tricama smanjili na 101-99, a pri tom rezultatu je 12 sekundi prije kraja Booker pokušao tricu za vodstvo Sunsa. Njega je blokirao Kent Bazemore, no suci su procijenili kako je branič Hawksa to učinio uz prekršaj pa je Booker dobio tri slobodna bacanja koja je iskoristio i doveo Sunse u vodstvo 102-101. Hawksi su potom imali napad za pobjedu, loptu je pod samim obručem dobio Taurean Prince kojega je u pokušaju zakucavanja čvrstim startom zaustavio Booker, no suci su ovoga puta ostali nijemi. Potom je dosuđen prekršaj na Bookeru koji je pogodio oba slobodna bacanja za 104-101. Hawksi su imali još 6.5 sekundi za eventualni pokušaj trice kojom bi izborili produžetak, ali je njihov branič Dennis Schroeder neobjašnjivo krenuo u prodor pod koš i položio loptu kroz obruč za konačnih 104-103 u posljednjoj sekundi. Sunse su do 15. pobjede u sezoni predvodili Devin Booker sa 34 i TJ Warren sa 31 košem, dok su kod Hawksa najbolji bili Ersan Ilyasova sa 21 te Bazemore i Schroeder sa po 20 ubačaja.

U utorak je napokon u dresu aktualnih doprvaka Cleveland Cavaliersa debitirao Isaiah Thomas koji je u 127-110 domaćoj pobjedi Cavsa protiv Portland Trail Blazersa postigao 17 poena u 18 minuta provedenih na parketu. Thomas je u Cavse stigao prošloga ljeta u razmjeni u kojoj je Kyrie Irving otišao u Boston Celticse, ali je propustio svih 36 dosadašnjih utakmica zbog problema s ozljedom desnog kuka. No, izgleda kako su sada ti problemi otklonjeni. Najefikasniji kod Cavsa bio je LeBron James sa 24 ubačaja, dok su Blazerse predvodili Damian Lillard sa 25 i Jusuf Nurkić sa 23 pogotka. Mladi hrvatski centar Ante Toni Žižić nije ulazio u igru za Cavse koji su s omjerom 25-12 trenutačno treća momčad Istoka, dok su Blazersi sedmi na Zapadu sa 19-18. Trener San Antonio Spursa Gregg Popovich izbio je samostalno na peto mjesto svih vremena po broju pobjeda nakon 100-91 gostujuće pobjede njegove momčadi protiv New York Knicksa u Madison Square Gardenu. Popovich, koji vodi momčad iz San Antonija od 1997. godine, ostvario je svoju 1176. pobjedu u 1694. utakmici koju je vodio s klupe i tako preskočio Georgea Karla koji se zaustavio na 1175 pobjeda. Ispred "Popa" su još Don Nelson (1335), Lenny Wilkins (1332), Jerry Sloan (1221) i Pat Riley (1210). Spurse su do 26. ovosezonske pobjede predvodili LaMarcus Aldridge sa 29 i Kawhi Leonard sa 25 koševa, dok je Michael Beasley sa 18 ubačaja bio najefikasniji kod Knicksa.

NEW YORK - Rezultati susreta američke profesionalne košarkaške NBA lige igranih u utorak:

Phoenix - Atlanta      104-103
Dragan Bender igrao je 14 minuta za Phoenix i ostao bez poena (šut za tricu 0-3) ostvarivši dva skoka
Cleveland - Portland   127-110
Ante Toni Žižić nije ulazio u igru za Cleveland
LA Clippers - Memphis  113-105
New York - San Antonio  91-100
Sacramento - Charlotte 111-131

NAPULJ - Nogometaši Atalante priredili su iznenađenje plasiravši se u polufinale talijanskog Kupa nakon što su na gostovanju pobijedili lidera Serie A Napoli s 2-1. Gosti su poveli u 50. minuti golom Timotyja Castagnea, a na 2-0 povisio je sjajni Alejandro Gomes u 81. minuti. Tračak nade domaćinu vratio je Dries Mertens u 84. minuti, no u preostalom vremenu Napoli nije uspio izjednačiti. Za domaćine je cijeli susret odigrao Marko Rog. Atalanta će u polufinalu igrati protiv pobjednika susreta Juventus - Torino koji je na rasporedu u srijedu, 3. siječnja. U drugom polufinalnom paru sastaju se Milan i Lazio.

MANCHESTER - U susretu 22. kola engleskog nogometnog prvenstva Manchester City je pobijedio Watford 3-1 upisavši 20. pobjedu ove sezone uz dva neodlučena ishoda. 'Građani' su u prošlom kolu odigravši 0-0 protiv Crystal Palacea prekinuli niz od 18 uzastopnih pobjeda, međutim nisu dugo 'tugovali'. Već u idućem nastupu su upisali pobjedu, pa su i nakon 22 kola jedini klub u Premiershipu bez poraza. City je poveo već u 38. sekundi utakmice golom Raheema Sterlinga što je najbrži gol ove sezone u Premiershipu. Bio je to ujedno i treći najbrži pogodak 'Građana' u povijesti Premier lige. Leroy Sane je sjajno ubacio s krila, a Sterling zabio na drugoj stativi. U 12. minuti već je bilo 2-0 nakon što je Christian Kabasele ubačaj Kevina de Bruynea ugurao u vlastitu mrežu. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika riješio je Sergio Aguero u 63. minuti zabivši za 3-0. Gosti su tek ublažili poraz golom Andrea Graya u 82. minuti. Pobjedu je ostvario i Tottenham koji je na gostovanju porazio 'fenjeraša' Swansea City 2-0. Bodove gostima donijeli su Fernando Llorente (12) i Dele Alli (89). U derbiju začelja West Ham je pobijedio WBA 2-1, a junak utakmice bio je dvostruki strijelac Andrew Carroll pri čemu je odlučujući pogodak zabio u trećoj minuti sudačke nadoknade. Gosti su poveli u 30. minuti preko Jamesa McCleana, no domaćin je u nastavku okrenuo rezultat. Carroll je izjednačio u 59. minuti nadskočivši gostujuću obranu, a u trećoj minuti nadoknade pobrinuo se za veliko slavlje navijača 'Čekičara'. Crystal Palace je na gostovanju pobijedio Southampton 2-1, premda je gubio do 69. minute. Domaćin je poveo u 17. minuti golom Shanea Longa koji se upisao među strijelce prvi put nakon veljače prošle godine, a njegov post je trajao 1,320 minuta. Izjednačio je James McArthur u 69. minuti, a pobjedu gostima donio je Luka Milivojević u 80. minuti. Na ljestvici vodi Manchester City sa 62 boda, Manchester United na drugom mjestu ima 47 bodova, a Chelsea ne trećoj poziciji ima 45 bodova i susret manje.