Šport 26. veljače 2018.

Objavljeno: 26.02.2018 u 03:55
Pregledano 124 puta

ZAGREB, 26. veljače 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - Povjerenik za natjecanje Prve hrvatske nogometne lige Josip Brezni u ponedjeljak je donio odluke o novim terminima utakmica 23. kola koje su se trebale igrati proteklog vikenda, ali su morale biti odgođene zbog lošeg vremena, pa će tako Rijeka i Dinamo svoj susret igrati u srijedu 7. ožujka s početkom u 17 sati. Rijeka i Dinamo trebali su igrati u nedjelju, ali je odgođena odlukom suca utakmice zbog jakog vjetra i nepogodnog terena za igru koji je bio djelomično zaleđen. Na osnovu dogovora službenih osoba i predstavnika klubova, nova utakmica nije zakazana u roku od 24 sata prema odredbi članka 19. Pravilnika o nogometnim natjecanjima HNS-a kako se ne bi stvarali novi nepotrebni troškovi, budući je vremenska prognoza za naredne dane i dalje vrlo nepovoljna. Utakmica između Lokomotive i Osijeka, koja se prvotno trebala igrati u subotu, kada je prebačena na utorak, ponovno je odgođena i njezin novi termin je 7. ožujka i to s početkom u 15 sati. Utakmica Cibalia - Rudeš još u nedjelju je prebačena za 6. ožujka, dok još uvijek nije određen novi termin utakmice Inter - Istra 1961. Dvoboj u Zaprešiću prvotno se trebao igrati u petak kada je prebačen za ponedjeljak, no kako se vremenske prilike nisu popravile taj je susret još jednom odgođen.

Također, povjerenik za natjecanje Josip Brezni je temeljem suglasnosti Rudeša i Hajduka donio i odluku o zamjeni domaćinstva utakmica 24. i 33. kola. Tako će se u 24. kolu igrati utakmica Hajduk - Rudeš, a u 33. kolu Rudeš - Hajduk. Predstavnici klubova postigli su dogovor da se izvrši zamjena domaćinstva kako bi se omogućili kvalitetniji uvjeti za odigravanje utakmice koja je na rasporedu u subotu 3. ožujka s početkom u 15 sati, s obzirom da se prema vremenskoj prognozi u Zagrebu i dalje očekuje niska temperatura uz obilne oborine čime se dovodi u pitanje mogućnost odigravanja utakmice.

ZAGREB - Od 1. do 4. ožujka u Birminghamu će se održati svjetsko dvoransko prvenstvo u atletici na kojem će nastupiti i dvije hrvatske atletičarke Andrea Ivančević (33) i Ivana Lončarek (26). Atletičarke zagrebačkog Ulixa nastupit će na 60 m s preponama, a prvi nastup imat će drugog ožujka kada su na rasporedu kvalifikacije.

"Nadali smo se kako bi na SP-u mogla nastupiti i Ana Šimić u skoku u vis, ali ona nije ispunila normu, a nije upala niti po kvoti. Još ranije od nastupa u Birminghamu zbog ozljede je odustao Stipe Žunić," kazao je izbornik hrvatske atletske reprezentacije Mladen Katalinić.

Na posljednjem svjetskom dvoranskom prvenstvu u Portlandu 2016. godine Andrea Ivančević je u kvalifikacijama istrčala novi hrvatski rekord 7,91, a potom u finalu s rezultatom 7,95 osvojila četvrto mjesto što je najbolji hrvatski rezultat u sprintu ikada. Prošle godine je imala velikih problema s ozljedama zbog čega je propustila europsko dvoransko prvenstvo u Beogradu i svjetsko prvenstvo u Londonu. Ove godine je najbrže trčala 8,09 na nedavnom Copernicus kupu u poljskom Torunu. Za 26-godišnju Ivanu Lončarek ovo će biti prvo svjetsko dvoransko prvenstvo. Prošle godine je na europskom dvoranskom prvenstvu u Beogradu bila deseta s rezultatom 8.20. Njezin rekord je 8.06, a ove godine je najbrže išla 8.14.

ZAGREB - Hrvatska pošta i Hrvatsko društvo olimpijske filatelije i memorabilije  u ponedjeljak su u opticaj pustili prigodni poštanski žig s likom aktualnog svjetskog gimnastičkog prvaka na preči Tina Srbića. Na prigodnoj svečanosti u poštanskom uredu 10101 u zagrebačkoj Jurišićevoj 13, prigodni poštanski žig te 50 posebno tiskanih kuverti, osobno je promovirao najbolji hrvatski sportaš u 2017. godini Tin Srić koji je izrazio zadovoljstvo što su Hrvatska pošta i Hrvatsko društvo olimpijske filatelije i memorabilije prepoznali vrijednost njegove zlatne medalje sa SP u Montrealu i uvrstili ga u povijest filatelije i memorabilije.

ZAGREB - Međunarodni teniski savez (ITF) u ponedjeljak je predstavio svoj plan o pokretanju Svjetskog teniskog kupa, jednotjednog natjecanja koje bi se trebalo održavati krajem studenoga svake godine, a pobjednik tog natjecanja bi ujedno bio proglašen i osvajačem Davis Cupa. Na Svjetskom teniskom kupu, koji bi se održavao u tjednu u kojemu se tradicionalno igra finale Davis Cupa, na istoj lokaciji igralo bi 18 najboljih muških reprezentacija svijeta koje bi prvo bile podijeljene po skupinama iz kojih bi se najboljih osam plasiralo u četvrtfinale, a od te faze natjecanja igralo bi se na ispadanje. U svakom meču igrala bi se dva pojedinačna susreta i jedan susret parova na po dva osvojena seta. Ukoliko ovaj prijedlog prihvati dvije trećine sudionika godišnje skupštine ITF-a koja će se održati u kolovozu u Orlandu, Svjetski teniski kup mogao bi svoju premijeru doživjeti već sljedeće godine.

RIJEKA - U 2. kolu tradicionalnog 18. Međunarodnog turnira "Cvijet Mediterana" na kojem sudjeluje 10 šahistica iz Ukrajine, Rusije, Gruzije, Slovenije, Srbije i Hrvatske naše su se igračice provele kao bose po trnju, sve četiri pretrpjele su poraze. Crnu seriju otvorila je velemajstorica Mirjana Medić previdom figure protiv Ukrajinke Olge Prudnikove. Ena Cvitan je bez pravog razloga u središnjici dala pješaka, a zatim i dvije lake figure za topa što je prva favoritkinja Ruskinja Elena Tomilova lako pretvorila u drugu pobjedu. Ana Berke je rano ostala bez pješaka i bez pravog otpora izgubila od Ukrajinke Evgenije Doluhanove, a najbolji dojam ostavila je Patricija Vujnović, koja je žrtvom pješaka došla do vrlo dobre igre protiv Gruzijke Keti Tsatsalašvili. No, onda je zalutala s planom i pogrešnom žrtvom figure potonula u poraz.

MADRID - Trenutačno drugoplasirani sastav španjolskog nogometnog prvenstva Atletico oz Madrida u ponedjeljak je objavio kako je prodao belgijskog napadača Yannicka Carrasca (24) i argentinskog veznjaka Nicu Gaitana (30) u kineski klub Dalian Yifang. Iz Atletica nisu objavili financijske detalje transfera, no španjolski mediji navode kako je za Carrasca dobio 30 milijuna eura, a za Gaitana 18 milijuna eura s tim sa će 25 posto Carrascova transfera pripasti francuskog prvaku Monacu, njegovom prijašnjem klubu. Atletico je bio primoran na prodaju ove dvojice igrača kako bi pokrpao rupu u proračunu koji je opterećen zbog gradnje novog stadiona, a koji je zadobio težak udarac zbog ranog ispadanja iz Lige prvaka u kojoj ove sezone nije izborio prolazak u osminu finala.

LONDON - Britanski boksač Scott Westgarth (31) preminuo je dva dana nakon borbe u kojoj je pobijedio Deca Spelmana osvojivši engleski naslov u poluteškoj kategoriji. Bila je to izjednačena borba u kojoj su oba borca dobila niz snažnih udaraca, a na koncu je Westgarth pobijedio sudačkom odlukom. Da se nešto čudno događa bilo je jasno odmah nakon borbe dok je Westgarth davao izjavu novinarima. Žalio se na bolove i držao se za glavu. U svlačionici mu je pozlilo nakon čega je prevezen u bolnicu gdje je dva dana kasnije preminuo.

ZAGREB -  Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić zadržao je treće mjesto na ATP ljestvici, a ispred njega su i dalje Švicarac Roger Federer i Španjolac Rafael Nadal. Federer vodi na ljestvici s 10.105 bodova, Nadal ima 9.760, a Čilić na trećoj poziciji ima 4.960 bodova. U TOP 5 su i Bugarin Grigor Dimitrov (4.635) i Nijemac Alexander Zverev (4.450). Borna Ćorić i Ivo Karlović su pali za dva mjesta i sada se nalaze na 50. i 80. mjestu. Viktor Galovac je također nazadovao za dva mjesta i trenutno je 185. tenisač svijeta.

ZAGREB -  Rumunjska tenisačica Simona Halep preuzela je  vodstvo na WTA ljestvici, dok je Petra Martić najbolje rangirana hrvatska tenisačica. Halep je preskočila Dankinju Caroline Wozniacki, a treća je Španjolka Garbine Muguruza. Od hrvatskih tenisačica najbolju poziciju zauzima Petra Martić koja je napredovala za pet mjesta i sada je na 51. mjestu. Donna Vekić je stepenicu niže što je za nju u odnosu na prošli tjedan korak naprijed. Mirjana Lučić Baroni je zadržala 65. mjesto, dok je Ana Konjuh pala za čak 24. mjesta i sada je 85. tenisačica svijeta. Jana Fett je sa 115. mjesta napredovala na 113. mjesto.

WASHINGTON - Košarkaši Philadelphia Sixersa doživjeli su gostujući poraz od Washington Wizardsa 94-109, a hrvatski košarkaš Dario Šarić upisao je za Sixerse 13 koševa i osam skokova. Sixersi su u glavni američki grad doputovali s nizom od sedam uzastopnih pobjeda, no još jednom se pokazalo kako u Capital One Areni nemaju previše sreće. U posljednjih osam susreta upisali su osam poraza. Ključnim se pokazala druga četvrtina koju su Wizardsi dobili sa 17 koševa razlike i na poluvremenu su imali + 19.  Hrvatski košarkaš Dario Šarić je za goste igrao 30 minuta postigavši 13 koševa uz šut 5-17, pri čemu je trice gađao 2-7. Dodao je i osam skokova, te tri asistencije. Joel Embiid je predvodio Sixerse sa 25 koševa i 10 skokova, dok je Ben Simmons ubacio 16 koševa. U domaćim redovima najefikasniji su bili Bradley Beal sa 24 koša, te Otto Porter Jr. sa 23 koša.

RIM  - Napadač hrvatske nogometne reprezentacije Nikola Kalinić bio je asistent za drugi pogodak Milana u 2-0 (0-0) pobjedi na gostovanju kod Rome u susretu 26. kola talijanskog prvenstva. Kalinić, koji je u igru ušao u 67. minuti, izvrsnom je okomitom loptom proigrao Calabriju koji je izbio sam pred vratara Rome Beckera i lakoćom ga svladao. I prije asistencije Kalinić je bio zapažen nakon dobrog udarca s vrha kaznenog prostora kojega je Becker jedva obranio. Inače, Milan je poveo u 48. minuti golom Cutronea.  Lorenco Šimić i Ante Budimir bili su strijelci tri od pet pogodaka u derbiju začelja u kojemu je SPAL kao gost svladao Crotone sa 3-2 (1-0). Šimić je postigao jedan gol za pobjednički sastav dok je Budimir zabio oba gola za poražene. Bruno Petković odigrao je čitavu utakmicu za Veronu koja je na svom terenu svladala Torino sa 2-1 (1-0). Oba gola za domaće postigao je Valoti (12, 77), dok je za goste precizan bio Niang (49). Ovom pobjedom Verona je zadržala priključak u borbi za ostanak, trenutačno je 19. sa 19 bodova. Torino je deveti sa 36. Andrija Balić igrao je do 79. minute za Udinese koji je izgubio na gostovanju kod Sampdorije sa 1-2 (0-1). Stipe Perica nije konkurirao za nastup u momčadi Udinesea, dok je Ivan Strinić ostao na klupi Sampdorije. Milan Badelj nije kandidirao za nastup u momčadi Fiorentine koja je sa 1-0 (1-0) na svom terenu nadigrala Chievo. Fiorentina je sada 10. sa 35 bodova, dok je Chievo 14. sa 25 bodova.

MADRID  - U derbiju 25. kola španjolskog prvenstva Atletico Madrid je u nedjelju u gostima pobijedio Sevillu s 5-2, te ponovno zaostaje sedam bodova za vodećom Barcelonom. Atletico je poveo u 29. minuti nakon poklona Seville. Neoprezni veznjak Ever Banega izgubio loptu na vrhu kaznenog prostora, oteo mu je Diego Costa, koji potom trese mrežu. U završnici prvog poluvremena, u 42. minuti, Antoine Griezmann zabija prekrasan gol sa 17 metara za 2-0. Francuski napadač ponovno je strijelac u 51. minuti iz penala. Novi poklon igrača Seville u mrežu je pospremio Koke u 65. minuti, a Griezmann u 81. minuti svojim trećim pogotkom postavlja 5-0. Do kraja susreta Sevilla je uspjela ublažiti poraz pogocima Sarabije (85) i Nolita (89).  Šime Vrsaljko je u dresu Atletica odigrao cijeli susret.

RIO DE JANEIRO - Argentinski tenisač Diego Schwartzman pobjednik je ATP turnira u Rio de Janeiru nakon što je u finalu pobijedio Španjolca Fernanda Verdasca sa 6-2, 6-3.  Za 25-godišnjeg Argentinca to je drugi osvojeni turnir u karijeri nakon što je prije dvije godine slavio u Istanbulu, a još dva puta je poražen u finalima. "Iza mene je sjajan tjedan, svakako najbolji u karijeri. Sve je bilo savršeno i zaista sam uživao," rekao je  Schwartzman kojem je pobjeda u finalu donijela i 365,000 dolara, te ulazak u TOP 20. Od ponedjeljka je 18. tenisač svijeta. Verdascu je to bilo 23. finale u karijeri i 16. poraz. Posljednji turnir osvojio je 2016. u Bukureštu.