Šport 26. studenoga 2017.

Objavljeno: 26.11.2017 u 05:52
Pregledano 45 puta

ZAGREB, 26. studenoga 2017. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 2. kola skupine D kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kini 2019. godine pretrpjela drugi poraz, u KC "Dražen Petrović" izgubila je od Italije sa 64-80 (23-15, 9-20, 15-25, 17-20). Dva dana nakon neočekivanog poraza od Nizozemske izabranici Ivice Skelina izgubili su i na domaćem terenu i to s uvjerljivih 16 razlike od Italije. Darko Planinić je sa 20 koševa i 10 skokova bio najbolji u Hrvatskoj, dok je Della Valle završio dvoboj sa 25 poena u momčadi Italije. Nakon prva dva kola Hrvatska ima dva poraza, a Italija dvije pobjede. U drugom susretu 2. kola ove skupine Rumunjska je svladala Nizozemsku sa 75-68, pa obje te reprezentacije imaju po pobjedu i poraz. Hrvatska će sljedeće dvije utakmice u kvalifikacijama igrati na svom terenu, 23. i 26. veljače će ugostiti Rumunjsku pa Nizozemsku. Prolazak u drugi krug kvalifikacija izborit će tri prvoplasirane reprezentacije iz skupine.

ZAGREB - U posljednjem susretu 17. kola Prve HNL Rijeka je u Vinkovcima pobijedila Cibaliju s 2-1 prekinuvši neugodni niz od pet utakmica bez pobjede. Hrvatski prvak je stigao u Vinkovce s jednim osvojenim bodom u posljednjih pet kola i Rijeci je očajnički trebala pobjeda kako bi vratila malo mira u svoje redove. Gosti su odlično ušli u susret i nakon 23 minute imali su dva gola prednosti. Za 1-0 je zabio Alexander Gorgon u 18. minuti, a pet minuta kasnije među strijelce se upisao i Mario Gavranović. Cibalija je vratila nadu u 32. minuti lijepim pogotkom Marka Pervana. U drugom poluvremenu je bilo nekoliko prilika, ali ne i golova.

U ranije odigranom susretu "fenjeraš" Rudeš je priredio iznenađenje kola odigravši u blatu Kranjčevićeve 1-1 protiv Dinama. Bio je to dvoboj u kojem su 'modri' imali inicijativu i veliki posjed lopte, ali svoju premoć na terenu nisu uspjeli pretvoriti u golove. Domaćin je poveo u 44. minuti golom Karla Kamenara, a izjednačio je Armin Hodžić u 72. minuti. Šest minuta kasnije Olmo je izašao sam pred vratara, zabio gol, ali je pomoćni sudac označio zaleđe uz burne prosvjede s Dinamove klupe. Do kraja utakmice Dinamo je napadao, ali nije uspio zabiti za pobjedu. U posljednjim trenutcima susreta gosti su ostali s igračem manje nakon što je zbog drugog žutog isključen Moro. Na ljestvici vodi Dinamo s 41 bodom, Rijeka se probila na drugo mjesto s 29 bodova koliko imaju i Hajduk, te Osijek. Posljednja dva mjesta i dalje drže Istra 1961 (12) i Rudeš (12).

KILLINGTON - Amerikanka Mikaela Shiffrin pobjednica je slaloma skijašica za Svjetski kup voženog u Killingtonu, 22-godišnja Amerikanka je do svoje 26. slalomske, a ukupno 32. pobjede u karijeri stigla s najboljim vremenom u boje vožnje što joj je donijelo čak 1.64 sekunde prednosti u odnosu na drugoplasiranu Slovakinju Petru Vlhovu. Pobjednica slaloma iz Levija Vlhova je odličnim nastupom u drugoj vožnji skočila s petog na drugo mjesto, dok je treće mjesto zadržala Austrijanka Bernadette Schild sa 1.67 sekundi iza Shiffrin. U ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa vodeća Shiffrin ima 305 bodova, Vlhova je druga sa 221, a treće mjesto drži Njemica Viktoria Rebensburg sa 200 bodova.

ZAGREB - Hokejaši Medveščaka u svom su 21. ovosezonskom nastupu u EBEL-u na svom terenu svladali Black Wingse iz Linza sa 4-3 (1-1, 1-0, 2-2). Goste je u vodstvo doveo Rick Schofield (8:45), no da se na odmor nakon prve trećine ode bez prednosti pobrinuo se Tomaš Netik (19:09), da bi prednost Medveščaku u nastavku osigurao Tyler Morley (34:27, 40:28), a isti je igrač svojim drugim golom povisio na 3-1 na samom početku treće trećine, a Netik (51:26)je svojim drugim golom odveo "medvjede" do 4-1. U samoj završnici Brian Lebler (54:11, 56:11) je s dva gola smanjio na 4-3 i doveo pobjedu Medveščaka u pitanje, no ipak je obrana na čelu s Kevinom Poulinom, koji je sakupio 40 obrana, uspjela izdržati.

Ovom pobjedom Medveščak je stigao na četvrto mjesto na ljestvici sa 36 bodova, dva manje uz dvije utakmice manje od trećeg Linza. Na vrhu su Vienna Capitalsi sa 52 boda, dok je drugi KAC iz Klagenfurta sa 44. Sljedeći nastup Medveščak ima već u ponedjeljak protiv Dornbirna.

KÖLN - U posljednjem susretu 13. kola njemačkog nogometnog prvenstva Hertha je na gostovanju pobijedila Köln s 2-0 gurnuvši ga još jedan korak bliže plasmanu u niži rang natjecanja. Junak utakmice bio je dvostruki strijelac Vedad Ibišević (17, 64-11m). U ranije odigranom susretu HSV je pobijedio Hoffenheim s 3-0 osvojivši važne bodove u borbi za prvoligaški spas. Domaćin je stigao do pobjede golovima Kevina Akpogume (6-ag), Filipa Kostića (75) i Gideona Junga (88). Za HSV je to bila tek druga pobjeda u posljednjih 11 kola. Za goste je od 64. minute igrao hrvatski reprezentativac Andrej Kramarić. Na ljestvici vodi Bayern (29) ispred RB leipziga (26), Schalkea (24) i Borussie Moenchengladbach (24). Koln se nakon 13. kola nalazi na začelju Bundeslige sa dva boda i očajnom razlikom pogodaka 4-25.

LONDON - U susretu 13. kola engleskog nogometnog prvenstva Manchester City je na gostovanju pobijedio Huddersfield Town s 2-1 i ponovo ima osam bodova više od najbližeg konkurenta gradskog suparnika Uniteda. City je gubio nakon poluvremena, no u nastavku susreta je okrenuo rezultat ostvarivši jedanaestu uzastopnu ligašku pobjedu. Domaćin je poveo u posljednjim trenucima prvog dijela autogolom Nicolasa Otamendija nakon ubačaja iz kornera. Izjednačio je Sergio Aguero iz kaznenog udarca u 47. minuti, a pobjedu Cityju donio je više sretno nego spretno Raheem Sterling u 84. minuti. Gostujuću pobjedu je ostvario i Arsenal koji je golom Alexisa Sancheza u drugoj minuti sudačke nadoknade iz kaznenog udarca slomio Burnley. U prvom nedjeljnom susretu Southampton je pobijedio Everton 4-1, a za goste je posljednjih 15 minuta igrao hrvatski nogometaš Nikola Vlašić. City vodi na ljestvici sa 37 bodova, osam bodova više od Manchester Uniteda, dok je na trećem mjestu Chelsea sa 26 bodova.

LILLE - Francuska muška teniska reprezentacija pobjednik je ovogodišnjeg izdanja Davis Cupa nakon što je u finalu na domaćem terenu u Lilleu svladala Belgiju s 3-2. U odlučujućem petom dvoboju Lucas Pouille deklasirao je Stevea Darcisa sa 6-3, 6-1, 6-0. Za Francusku je ovo jubilarni 10. naslov u Davis Cupu, a prvi nakon 2001. godine. Belgija je treći put igrala u finalu, ali je i treći puta izgubila, nakon 1904. i 2015. Ranije u nedjelju Belgija je uspjela poravnati zahvaljujući Davidu Goffinu koji je nadigrao prvi francuski" reket" Jo-Wilfrieda Tsongu sa 7-6 (5), 6-3, 6-2.

GLASGOW - Nogometaši Celtica pobjednici su ovosezonskog škotskog Liga kupa, oni su u finalu igranom u nedjelju na Hampden Parku svladali Motherwell sa 2-0 (0-0). Pogotke za Celtic postigli su Forrest (49) i Dembele (60-11m). Za Celtic je ovo 17. Liga kup u klupskoj povijesti, a treći u posljednje četiri sezone.

RUKA - Slovenski veteran, 34-godišnji Jernej Damjan pobjednik je natjecanja skijaša skakača za Svjetski kup održanog u nedjelju u finskoj Ruki. Damjan je do svoje tek druge pobjede u karijeri stigao skokovima od 140,0 i 142,0 metara što mu je ukupno donijelo 301.4 bodova. Drugi je sa 2.8 bodova manje bio Norvežanin Johann Andre Tande, koji je doskočio na 136,5 i 142,0 metara, dok je treći bio Nijemac Andreas Wellinger sa 293.0 bodova (140,0/140,0m). Nakon dva natjecanja vodeći u Svjetskom kupu je Japanac Junshiro Kobayashi, pobjednik prvog natjecanja iz Wisle otprije tjedan dana ima 126 bodova, drugi je Damjan sa 100, a treći Tande sa 95.

ABU DHABI - Finac Valtteri Bottas u Mercedesu pobjednik je posljednje utrke Svjetskog prvenstva formule 1 održane u Abu Dhabiju. Bottasu je to treća pobjeda u karijeri, a sve tri je slavio ove sezone. Prvu je izborio u Rusiji, a drugu u Austriji. Finac je startao s prve pozicije i vodstvo je zadržao do kraja utrke. Drugo mjesto osvojio je njegov momčadski kolega i novi svjetski prvak Britanac Lewis Hamilton, a treći je bio Nijemac Sebastian Vettel u Ferrariju. Utrka za naslov prvaka je bila riješena već prije mjesec dana, a u posljednjoj utrci odlučivalo se u drugom mjestu u ukupnom poretku. Za mjesto doprvaka borili su se Bottas i Vettel, a premda je Finac slavio, to nije bilo dovoljno jer Vettel bio treći i na koncu je zauzeo drugo mjesto u ukupnom poretku sa 12 bodova više od Bottasa. Hamilton je okončao sezonu sa 363 boda, Vettel je drugi sa 317, a Bottas je sakupio 305 bodova.

NEW YORK - Hrvatski košarkaš Dario Šarić odigrao je jednu od najboljih utakmica sezone ubilježivši u domaćoj pobjedi svoje Philadelphije nad Orlandom (130-111) 21 koš, uz sedam skokova i četiri asistencije. Šarić je imao sjajnih 63 posto šuta (8-13), a Mario Hezonja je za Orlando odigrao minutu i pol bez ikakvog učinka. Vodeća momčad lige Boston je slavio u gostima kod Indiane s 108-98, a za domaće je Bojan Bogdanović igrao 31 minutu i ubacio deset koševa. "Babo" je imao lošu šutersku večer (5-12). Indiana je protiv lidera vodila sve do pred kraj treće četvrtine, no tada su gosti  predvođeni Kyriem Irvingom (25) i Alom Horfordom (21) preokrenuli i slavili. Celticsi predvode ligu s omjerom od 18 pobjeda i samo tri poraza.

SPLIT - Policija je u Splitu u subotu navečer prije, za vrijeme i poslije nogometne utakmice Hajduk-Osijek privela 12 osoba zbog prekršaja iz Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, priopćeno je iz Policijske uprave Splitsko-dalmatinske županije. Od ukupnog broja privedenih osoba, kod pet je pronađeno i oduzeto ukupno sedam pirotehničkih sredstva, a tri će osobe uz optužne prijedloge biti privedene Prekršajnom sudu u Splitu, navodi se u policijskom priopćenju.Neki su portali objavili i foto snimku transparenata istaknutog tijekom ove utakmice na dijelu poljudskog stadiona gdje su bili navijači Hajduka, a na kojemu je pisalo "Dugo je već cirkus u jednom gradu, na jednom mjestu. Životinje su divlje i predstava loša. Vrijeme je da se zastor spusti, karavana ode, a zvijeri u kavezu dočekaju smrt". Prema medijskim navodima, takvom porukom ispisanom na transparentu prozivaju se čelnici Hrvatskog nogometnog saveza.

PARIS - U 14. kolu nogometnog prvenstva Francuske šestoplasirani Caen je u subotu na domaćem terenu protiv Bordeauxa slavio sa 1-0, a jedini pogodak zabio je hrvatski napadač Ivan Santini u 23. minuti. Santini je i ove sezone najkorisniji igrač Caena sa 4 gola i 2 asistencije. U nedjelju u derbiju kola vodeći Paris Saint Germain gostuje kod Subašićevog Monaca.

CAGLIARI - Nogometaši Intera preuzeli su vrh ljestvice Serie A nakon što su u subotu u 14. kolu slavili u gostima kod Cagliarija s 3-1 na krilima hrvatskih igrača. Marcelo Brozović je zabio drugi gol na utakmici u 55. minuti, samo dvije minute nakon što je ušao u igru, dok je Ivan Perišić asistirao Mauru Icardiju za prvi gol momčadi iz Milana u 29. minuti. Brozoviću je to treći gol ove sezone. Za Klub sa Sardinije počasni gol je zabio Leonardo Pavoletti (71), a pobjedu je Interu potom osigurao Icardi svojim drugim golom u 83. minuti. Inter je pobjedom i s 36 bodova nakratko preuzeo vrh od Napolija, koji ima bod manje i utakmicu manje. Cagliari je ostao 13. s 15 bodova.

LAKE LOUISE - Švicarski skijaš Beat Feuz pobjednik je prvog spusta sezone Svjetskog kupa održanog u subotu u kanadskom Lake Louiseu. Drugi je sa samo devet stotinki sekundi bio Austrijanac Mattias Mayer, a treći norveški veteran Aksel Lund Svindal (+0.32). Naš jedini predstavnik Natko Zrnčić Dim je zauzeo 46. mjesto sa zaostatkom od 2.86 sekundi.

BEAVER CREEK - Najbolji njemački skijaš Felix Neureuther pao je na treningu u američkom Beaver Creeku i teško ozlijedio križne ligamente lijevog koljena te je za njega ova olimpijska sezona završena, tvrdi njemačka agencija DPA. Nijemac je pobijedio na uvodnom slalomu u finskom Leviju gdje je potvrdio da je u izvrsnoj formi te je s pravom smatran za jednog od velikih favorita za medalje na Zimskim olimpijskim igrama u korejskom Peongchangu u veljači. Bavarac ima zlato, srebro i tri bronce sa svjetskih prvenstava, ali će još pričekati na svoju prvu olimpijsku kolajnu.

NEW YORK - Ruski boksač Sergej Kovaljev osvojio je upražnjeni naslov svjetskog prvaka u poluteškoj kategoriji verzije WBO, svladavši u New Yorku Ukrajinica Vjačeslava Šabranskija sudačkim prekidom u drugoj rundi. Kovaljev je na tronu naslijedio nepobijeđenog Amerikanca Andre Warda, koji je prošli mjesec završio karijeru, a Rusa je u protekle dvije godine dvaput dobio. Kovaljevu su to jedini porazi u karijeri u kojoj ima 30 pobjeda i jednu neodlučenu borbu, a 34-godišnji Rus je već bio prvakom ove kategorije u verzijama  WBO, WBA i IBF.