Šport 23. studenoga 2017.

Objavljeno: 23.11.2017 u 05:34
Pregledano 37 puta

ZAGREB, 23. studenoga 2017. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ATENA - U susretu petog kola D skupine Europske lige Rijeka je na Olimpijskom stadionu u Ateni pred 20,000 gledatelja odigrala 2-2 protiv AEK-a i ostala bez izgleda za plasman u 16-inu finala.

Rijeka je vodila 2-0 i još dva puta uzdrmala okvir suparničkog gola, ali nažalost, nije izdržala. Golove za Rijeku zabili su Alexander Gorgon (8, 26), dok su strijelci za grčki sastav bili Sergio Araujo (45+2) i Lazaros Christodoulopoulos (55).

Rijeka je odigrala fantastične 44 minute tijekom kojih je mogla deklasirati AEK. Momčad Matjaža Keka je postigla dva gola i još dva puta uzdrmala okvir suparničkog gola, no u posljednjim trenucima prvog dijela je primila pogodak i vratila AEK u život. Rijeka je povela u osmoj minuti golom Austrijanca Gorgona. Pavičić je ubacio iz kornera, Acosty glavom prebacio, a Gorgon zabio.

U 16. minuti moglo je biti 2-0. Nakon novog ubačaja iz kornera Župarić je pucao glavom i pogodio gredu. U 20. minuti je okvir gola pogodio i Gorgon udarcem s ruba kaznenog prostora. Šest minuta kasnije Gorgon je zabio za 2-0. Andrej Prskalo je ispucao loptu, a obrana AEK-a servirala loptu Gorgonu koji iz prve puca sa 16 metara za 2-0.

Trener grčkog sastava Manolo Jimenez je u 30. minuti uveo u igru hrvatskog napadača Marka Livaju i Grci su zaigrali daleko aktivnije. Nažalost, u posljednjim trenucima prvog dijela domaćin je smanjio, Araujo je iskoristio nepažnju riječke obrane i smanjio rezultat. AEK se potpuno vratio u igru u 55. minuti golom Lazarosa Christodoulopoulosa. U samoj završnici domaćin je mogao i do tri boda, no Araujo je u 89. minuti uzdrmao gredu.

U drugom susretu iz skupine Milan je na San Siru pobijedio bečku Austriju 5-1 nakon što su gosti poveli 1-0. Strijelci za Milan, koji je ovom pobjedom osigurao prvo mjesto, bili su Ricardo Rodriguez (27), Andre Silva (36, 71) i Patrick Cutrone (42,90+3), dok je pogodak za goste zabio Christoph Monschein (21).

Na ljestvici vodi Milan sa 11 bodova, AEK ima sedam bodova, dok Rijeka i Austrija imaju po četiri boda. U posljednjem kolu Rijeka će na Rujevici ugostiti Milan, dok se u Beču sastaju Austrija i AEK u borbi za drugo mjesto.

REZULTATI:
AEK - Rijeka        2-2  (Araujo 45+2, Christodoulopoulos 55 / Gordon 8, 26)
Milan - Austria Beč 5-1 (Rodriguez 27, Silva 36, 71, Cutrone 42, 90+3 / Monschein 21)

LJESTVICA:
1. Milan       5 3 2 0 13-4 11
2. AEK         5 1 4 0 6-5   7
3. Rijeka      5 1 1 3 9-12  4
3. Austria Beč 5 1 1 3 9-16  4

ZAGREB - Rezultati susreta 5. kola Europske nogometne lige (momčadi označene * su se plasirale dalje):

4. Vardar              5  0  0  5  2:19  0

ZAGREB - Rukometaši Prvog plinarskog društva Zagreb nastavljaju nizati poraze u Ligi prvaka. U susretu devetog kola skupine A hrvatski prvak je u zagrebačkoj Areni izgubio od Barcelone 24-32 i ostao na dva osvojena boda.PPD Zagreb je ovoga tjedna promijenio trenera. Umjesto Kasima Kamenica momčad je preuzeo Zlatan Saračević, ali niti novi trener nije pomogao. Katalonski velikan je jednostavno bio prejak. Barca je otvorila utakmicu serijom 4-0 i 6-1 i već tada je bilo jasno u kojem će smjeru krenuti utakmica.Barcelonu su do pobjede predvodili Dika Mem i Valero Rivera sa po sedam golova, dok je Victor Tomas zabio pet golova. Kod Zagreba najefikasniji je bio Žarko Marković sa šest golova, Leon Šušnja je zabio četiri, a Igor Vori i Josip Valčić po tri. Matevž Skok je sakupio 10 obrana.Na ljestvici vodi Vardar sa 15 bodova, Barcelona je druga sa 12 bodova, a RN Lowen i Nantes imaju po 11 bodova. Slijede Pick Szeged (9), Kristianstad (3), Wisla Plock (2) i PPD Zagreb (2).U idućem kolu PPD Zagreb će 29. studenog ugostiti RN Lowen.

ZAGREB -Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković primio je u četvrtak u Banskim dvorima osvajača zlatne medalje na preči na Svjetskom prvenstvu u gimnastici Tina Srbića i izaslanstvo Hrvatskoga gimnastičkoga saveza, na čelu s predsjednikom Saveza Stevom Tkalčecom.Premijer Plenković još je jednom čestitao svjetskom prvaku Tinu Srbiću i Savezu koji u posljednjih desetak godina ostvaruje sve bolje sportske rezultate. Predstavnici Saveza izvijestili  su predsjednika Vlade o predstojećem Izbornom kongresu Europske gimnastičke federacije, čije je domaćinstvo Split dobio u jakoj međunarodnoj  konkurenciji.  Na kongresu koji će se održati idućega tjedna,  bit će izabran predsjednik i sva tijela Europske gimnastičke federacije te ga u Savezu smatraju korakom bliže hrvatskoj kandidaturi za Europsko prvenstvo u gimnastici.  S obzirom na velik broj sudionika Kongresa iz svih europskih zemalja te na poželjnu sinergiju i usku povezanost kongresnog i sportskog turizma, na sastanku je bilo govora o uključivanju Ministarstva turizma u organizaciju ovog događaja značajnog za dodatnu promociju Hrvatske u sportskom i turističkom smislu.

ZAGREB - Dan uoči početka 46. opće skupštine Europskih olimpijskih odbora (EOO) u Zagrebu, u hotelu Westin dogodilo se nekoliko iznimno zanimljivih sastanaka, a započeo je sjednicom Izvršnog odbora EOO-a pod predsjedavanjem čelnika udruge Janeza Kocijančiča.Prihvaćeno je financijsko izvješće za godinu na izmaku, kao i projekcija financijskih potreba za iduću godinu, raspravljalo se i o statusu Europskih igara, uz zaključak da su perspektive tog natjecanja iznimno dobre. Tome će svakako pripomoći i novi format atletskog natjecanja. Prezentacija "novog, dinamičnog formata atletike", kako je nazvan, dogodila se tijekom potpisivanja ugovora između predsjednika Europskih olimpijskih odbora Janeza Kocijančiča i Europske atletske udruge Sveina Arne Hansena, čime je otvoren put primjeni spomenute inovacije na Europskim igrama u Minsku 2019. godine.Inače, prema novom konceptu "kraljice sportova", momčadski ili ekipno natjecali bi se predstavnice i predstavnici 30 država u deset disciplina kroz pet dana, uz dvosatni dnevni program. Atletičarke i atletičari bit će podijeljeni u šest skupina po pet ekipa, a nokaut-sustavom kroz četiri kruga, isfiltrirale bi se one najbolje. Ideja je još u razradi, a generalna proba trebala bi se dogoditi na nekom mlađedobnom atletskom natjecanju u 2018. godini.

RIM - Bivši brazilski nogometni reprezentativac Robinho (33) osuđen je na sudu u Milanu na devet godina zatvora zbog sudjelovanja u grupnom silovanju 22-godišnje Albanke.Sve se dogodilo još g. 2013. dok je Robinho igrao za Milan, a osim njega na zatvorske kazne osuđena su još petorica muškaraca.

Robinho i njegovi prijatelji su osuđeni jer su u jednom milanskom noćnom klubu silovali 22-godišnju djevojku. Presuda je nepravomoćna i Robinho, koji se trenutno nalazi u domovini, ima pravo žalbe.Ovo nije prvi put da brazilski napadač ima problema sa zakonom. U vrijeme dok je igrao u Manchester Cityju završio je na policijskom ispitivanju nakon što ga je 19-godišnja studentica prijavila za spolno uznemiravanje.Robinho trenutno igra za Atletico Mineiro, a nosio je dres Milana, Manchester Cityja, Santosa, Real Madrida i kineskog Guangzhou Evergrandea.Za reprezentaciju Brazila upisao je 100 nastupa i postigao 28 golova.

ASTANA - Nogometaši španjolskog prvoligaša Villarreala osigurali su plasman u 16-inu finala Europske lige nakon što su u susretu 5. kola A skupine na gostovanju pobijedili Astanu 3-2.Bila je to odlična utakmica s pet pogodaka i nizom prilika na obje strane, a na koncu su gosti slavili.Domaćin je poveo u 22. minuti sjajnim pogotkom Juniora Kabanange, no 'Žuta podmornica' je okrenula rezultat s tri gola, a strijelci su bili Raba (40) i Bakambu (65, 83). Twumasi je u 88. minuti smanjio na 2-3 produživši nadu domaćinu, ali za više od toga nije bilo vremena.Za domaći sastav je od 71. minute igrao Marin Tomasov.U drugom susretu ove skupine večeras se sastaju Maccabi Tel Aviv i Slavia Prag.Na ljestvici vodi Villarreal sa 11 bodova, Astana ima sedam, Slavija pet, a Maccabi jedan bod.

PHILADELPHIA - Košarkaški Philadelphia 76-ersa nastavili su s odličnim igrama u NBA ligi ove sezone, u svom su 17. nastupu ostvarili 10. pobjedu nadigravši na svom parketu Portland Trail Blazerse sa 101-81, a hrvatski reprezentativac Dario Šarić ponovno je startao u petorci Sixersa te za 26 minuta postigao 11 koševa (šut za dva 0-3, trica 3-7, slobodna bacanja 2-2) uz sedam skokova, dvije asistencije te po jednu osvojenu loptu i blokadu. Domaći sastav u utakmicu je krenuo uraganski, serijom 16-0, te stečenu prednost nije ispuštao do kraja dvoboja. Gosti iz Portlanda najbliže su stigli u drugoj četvrtini kada su u jednom trenutku smanjili na osam razlike (42-34). Briljirao je Joel Embiid sa 28 poena i 12 skokova, a još jednu svestranu partiju pružio je i novak Ben Simmons sa 16 ubačaja, 8 skokova i 9 asistencija, dok je kod Blazersa najbolji bio Damian Lillard sa 30 pogodaka.

Vrlo je zanimljivo bilo u Phoenixu gdje su Milwaukee Bucksi svladali domaće Sunse sa 113-107 nakon produžetka. Gosti su u ovoj utakmici bili bez svog najboljeg igrača Giannisa Antetokounmpa, ali njega su sjajnim izvedbama nadomjestili Khris Middleton, koji je susret završio sa 40 koševa i 9 skokova te donedavni igrač Sunsa Eric Bledsoe sa 30 poena, 6 skokova i 7 asistencija. Kod domaćih najefikasniji je bio Devin Booker koji je ubacio 23 poena uključujući i tricu sa zvukom sirene kojom je izborio produžetak. No, on se u dodatnih pet minuta pretvorio u tragičara jer je kod rezultata 109-107 za Buckse promašio polaganje za izjednačenje 30 sekundi prije kraja, a potom kod istog rezultata i skok-šut sedam sekundi prije isteka vremena. Do kraja dvoboja je Middleton pogodio sva četiri slobodna bacanja za konačnih 113-107. Uz Bookera, kod domaćih je jako dobru partiju pružio i bivši igrač Bucksa Greg Monroe sa 22 ubačaja i 15 skokova, dok je hrvatski reprezentativac Dragan Bender u redovima domaćih za 33 minute postigao 11 poena (šut za dva 1-3, trica 3-4) uz 6 skokova, 2 asistencije, 2 osvojene lopte i 1 blokadu.

Prvaci Golden State Warriorsi pretrpjeli su težak 91-108 poraz na gostovanju kod Oklahoma City Thundera. Domaći su krajem treće četvrtine imali i 26 pogodaka "viška" (94-68) pa su gosti u posljednjih 12 minuta mogli samo ublažiti poraz. Vrlo je inspiriran bio prošlosezonski MVP lige Russell Westbrook kojemu je samo jedna asistencija nedostajala do "triple-doublea", susret je okončao sa 34 koša, 10 skokova i 9 asistencija. I preostala dva člana velike trojke Thundera, Carmelo Anthony i Paul George, postigla su preko 20 koševa, Anthony 22, a George 20 uz 11 skokova. Kod Warriorsa najefikasniji su bili Stephen Curry sa 24 i Kevin Durant sa 21 ubačajem. Ovim porazom Warriorsi su ispustili vodeću poziciju u Zapadnoj konferenciji, sada su pali na učinak 13-5, dok su Houston Rocketsi uvjerljivom 125-95 pobjedom protiv Denver Nuggetsa zasjeli na čelo sa 14-4. Veliki niz pobjeda Boston Celticsa stao je na brojci 16, njih je sa 104-98 svladao domaći Miami Heat. Sastav s Floride je vodio gotovo čitavim tijekom susreta, u drugoj četvrtini imali su najvećih 18 razlike, na kraju treće četvrtine 16 razlike, a šest i pol minuta prije kraja bilo je i dalje velikih 14 razlike (91-77). No, uslijedila je serija Celticsa od 13-0 kojom su gosti stigli na 91-90 nešto više od tri minute prije isteka vremena, a onda je domaće "poljubila" sreća, pokušaj trice Diona Waitersa udario je u rub obruča, lopta se odbila do vrha table i zatim prošla kroz obruč za 94-90. Waiters je u sljedećem napadu Heata pogodio još jednu tricu za 97-90 i osigurao pobjedu svom sastavu. Kod Miamija najbolji su bili Goran Dragić sa 27 i Waiters sa 26 koševa, dok Bostonu nije pomoglo 23 ubačaja Kyriea Irvinga i 18 poena "rookiea" Jaysona Tatuma.

NEW YORK - Rezultati susreta američke profesionalne košarkaške NBA lige igranih u srijedu:

Philadelphia - Portland  101-81
Dario Šarić igrao je za Philadelphiju 26 minuta i postigao 11 koševa (šut za dva 0-3, trica 3-7, slobodna bacanja 2-2) uz 7 skokova, 2 asistencije i po 1 osvojenu loptu i blokadu
Phoenix - Milwaukee   107-113 - produžetak
Dragan Bender igrao je 33 minute za Phoenix i postigao 11 koševa (šut za dva 1-3, trica 3-4) uz 6 skokova, 2 asistencije, 2 osvojene lopte i 1 blokadu
Charlotte - Washington   129-124 - produžetak

ZAGREB - Uspješan nastup u dodatnim kvalifikacijama u kojima je izborila nastup na Svjetskom prvenstvu u Rusiji (14. lipnja - 15. srpnja) sljedeće godine hrvatskoj je nogometnoj reprezentaciji donio pozitivan pomak za jedno mjesto na novoj FIFA-inoj ljestvici u odnosu na prošli mjesec pa "vatreni" sada zauzimaju 17. mjesto. Zahvaljujući domaćoj pobjedi od 4-1 i remiju 0-0 na gostovanju protiv Grčke Hrvatska trenutno ima 1018 bodova, odnosno pet više nego prije mjesec dana. Na samom vrhu redoslijeda nije bilo promjena, prvo mjesto i dalje drži svjetski prvak Njemačka s 1602 boda, ispred Brazila s 1483 i Portugala s 1358 bodova. Pozitivan pomak među prvih 10 ostvarile su Španjolska, s osmog na šesto mjesto, te Švicarska s 11. na osmo mjesto. Zanimljivo, među prvih 10 je i jedna reprezentacija koja ne će igrati u Rusiji sljedeće godine, aktualni prvak Južne Amerike Čile.

ZAGREB - Lista klubova koji su izborili plasman u osminu finala Lige prvaka duža je za još dva imena, u srijedu su drugi krug natjecanja osigurali Barcelona i Chelsea. Uoči posljednjeg kola osam klubova je osiguralo nastavak natjecanja, a još osam viza bit će podijeljeno nakon posljednjih 90 minuta natjecanja po skupinama. Plasman u osminu finala do sada su osigurali branitelj naslova Real Madrid, te PSG, Tottenham, Manchester City, Bayern, Bešiktaš, Chelsea i Barcelona. U derbiju večeri Juventus i Barcelona su odigrali bez pogodaka što je Kataloncima bila dovoljno za potvrdu prvog mjesta, dok će Juve prolaz tražiti u zadnjem kolu na vrućem gostovanju u Pireju. Najveće iznenađenje prije početka utakmice bio je izostanak Lionela Messija u početnoj postavi Barcelone. Dio španjolskih medija je objavio kako je Barcin trener čuvao argentinskog majstora za derbi protiv Valencije, no pojavila se i vijest kako je Messi u sukobu s upravom kluba oko novog ugovora. Niti Mario Mandžukić nije započeo od prve minute u dresu Juventusa, ali je prije početka utakmice dobio velike ovacije s tribina. Navijači torinske 'Stare dame' su hrvatskom napadaču posvetili i transparent preko cijele tribine na kojem je uz njegovu sliku pisalo "Ratnici među ljudima". U drugom susretu iz skupine Sporting je u Lisabonu pobijedio Olympiacos 3-1 ostavši u igri za prolaz. Portugalci su slomili grčkog prvaka u posljednjih pet minuta prvog dijela postigavši dva gola, a strijelci su bili Bas Dost (40) i Bruno Cesar (43). Pobjedu Sportinga potvrdio je Dost u 67. minuti postigavši svoj drugi gol na utakmici. Poraz Olympiacosa ublažio je Odjidja u 86. minuti. Barcelona vodi sa 11 bodova, Juventus ima osam, Sporting sedam, a Olympiacos jedan bod. U zadnjem kolu Barcelona dočekuje Sporting, dok Juventus gostuje u Pireju.

U skupini C nogometaši Chelsea osigurali su plasman u osminu finala nakon što su gostovanju pobijedili Karabag 4-0. Ključni trenutak utakmice igrane u Bakuu dogodio se u 19. minuti kada je Rashad Sadigov skrivio kazneni udarac i pritom zaradio isključenje. Dojam je kako je portugalski sudac Jorge Sousa prestrogo isključio kapetana Karabaga. Jedanaesterac je sigurno realizirao Eden Hazard. Do kraja utakmice bilo je samo pitanje koliko će golova zabiti 'Bluesi'. Na koncu su zabili još tri gola, a strijelci su bili Willian (37, 85) i Fabregas (73-11m). U drugom susretu Atletico Madrid je pobjedom protiv Rome 2-0 produžio nadu. Španjolce je doveo u vodstvo Antoine Griezmann u 69. minutom lijepim škaricama na asitenciju Angela Coree, a pobjedu domaćina potvrdio je Kevin Gameiro u 85. minuti. Šime Vrsaljko  je zbog ozljede leđa propustio utakmicu. U skupini C nakon četiri kola vodi Chelsea sa 10 bodova, Roma je druga s osam bodova, Atletico Madrid ima šest, a Karabag dva boda. U posljednjem kolu sastaju se Chelsea i Atletico Madrid, te Roma i Karabag.

Manchester United je za potvrdu prvog mjesta u skupini A trebao bod u Baselu, no 'Crveni vragovi' su pali u 89. minuti golom Michaela Langa. United je u prvom poluvremenu dva puta pogodio vratnicu, Martial u 42. minuti, a Rojo tri minute kasnije, a kazna za promašaje stigla je u posljednjim trenucima susreta. Za United je posljednjih 15 minuta zaigrao i Zlatan Ibrahimović, ali nije pomoglo. U drugom susretu iz ove skupine CSKA je u Moskvi pobijedio Benficu 2-0 i ostao u igri za osminu finala. Georgi Šenikov je u 13. minuti doveo domaćine u vodstvo, a na 2-0 povisio je Jardel u 56. minuti uguravši loptu u vlastitu mrežu. Vitinho je pokušao povratnom loptom uposliti Đagojeva, no Jardel je skrenulo loptu u vlastitu mrežu. U skupini A u vodstvu je Manchester United (12 bodova) ispred CSKA (9), Basela (9) i Benfice koja nema niti jedan bod. U zadnjem kolu sastaju se Benfica - Basel i Manchester United - CSKA.

U skupini B PSG i Bayern su već osigurali prolaz. Upitno je tko će osvojiti 'jedinicu'. PSG uoči zadnjeg kola ima tri boda više od Bavaraca i u prvom međusobnom susretu je slavio 3-0 što Francuze gura u veliku prednost. PSG je u petom kolu deklasirao Celtic 7-1, dok je Bayern u Bruxellesu pobijedio Anderlecht 2-1. Škotski prvak je poveo na Parku prinčeva već nakon 56 sekundi golom Mousse Dembelea. Bio je to prvi pogodak kojeg su Parižani primili ove sezone u LP. Međutim, taj pogodak kao da je razljutio domaćine i do kraja poluvremena PSG je zabio četiri gola, a strijelci su bili Neymar (9, 22), Edison Cavani (28) i Kylian Mbappe (35). U nastavku susreta među strijelce su se upisali i Marco Veratti (75), Cavani (79) zabivši svoj drugi gol na utakmici, te Dani Alves (82). Jozo Šimunović je odigrao svih 90 minuta za goste. Bavarci su u Belgiji poveli u 52. minuti golom Roberta Lewandowskog. Izjednačio je Sofiani Hanni u 63. minuti, a iznenađenje je spriječio Corentin Tolisso postigavši u 77. minuti drugi gol za Bayern. PSG vodi na ljestvici sa 15 bodova ispred Bayerna sa 12, Celtica s tri i Anderlechta koji je bez bodova. Zadnje kolo donosi odluku o prvom mjestu, u Munchenu će snage odmjeriti Bayern i PSG, a u Glasgowu se sastaju Celtic i Anderlecht.

PORTO ALEGRE - Nogometaši brazilskog Gremija iz Porto Alegrea u prvoj su utakmici finala Cope Libertadores na svom stadionu svladali argentinski Lanus sa 1-0 (0-0). Strijelac jedinog pogotka bio je Cicero Santos u 82. minuti. On je u igru ušao s klupe samo 10-ak minuta prije no što je uspio najbrže reagirati na loptu koju je njegov suigrač Jael glavom uspio spustiti pred gostujuća vrata. Uzvratni susret igrat će se u Lanusu za tjedan dana. Za Gremio je ovo peti nastup u finalu Cope Libertadores, dosada su dva puta bili prvaci, 1983. i 1995. godine, a dva su puta gubili u finalu (1984. i 2007.). Lanus prvi put igra u finalu najjačeg klupskog natjecanja u Južnoj Americi, te su postali deveti argentinski klub koji je stigao do finala.

WELLINGTON - Tjedan dana nakon neuspjeha u dodatnim kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiji, izbornik nogometne reprezentacije Novog Zelanda Anthony Hudson podnio je ostavku na svoju dužnost. Pod vodstvom 36-godišnjeg Hudsona Novi Zeland je lakoćom osvojio prvo mjesto u oceanijskoj zoni, ali je u dodatnim kvalifikacijama ispao od petoplasirane reprezentacije južnoameričke zone Perua. Nakon 0-0 u prvoj utakmici na Novom Zelandu, Peru je u uzvratu na svom terenu slavio sa 2-0. Inače, Novi Zeland se nalazi na 122. mjestu FIFA-ine ljestvice, dok je Peru na 10. poziciji. Sljedeći Hudsonov posao najvjerojatnije će biti vođenje Colorado Rapidsa u američkoj MLS.

NEW YORK - Rezultati susreta američko-kanadske profesionalne lige u hokeju na ledu, NHL igranih u srijedu:

Anaheim - Las Vegas   2-4
Los Angeles - Winnipeg   1-2
Tampa Bay - Chicago   3-2 (produžetak)
Colorado - Dallas   3-0
Arizona - San Jose   1-3
Nashville - Montreal   3-2 (kazneni udarci)
Buffalo - Minnesota   4-5
Detroit - Edmonton   2-6
Florida - Toronto   2-1 (kazneni udarci)
New Jersey - Boston   2-3 (kazneni udarci)