Šport 22. listopada 2017.

Objavljeno: 22.10.2017 u 12:44
Pregledano 54 puta

ZAGREB, 22. listopada 2017. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

RIJEKA - U posljednjem susretu 13. kola Prve HNL Osijek je na Rujevici pobijedio Rijeku s 2-1. Utakmicu je na stadionu Rujevica pred 2,000 gledatelja vodio Goran Gabrilo iz Splita, a od 23. minute Marko Matoc. Strijelci: 1-0 Gavranović (55), 1-1 Grezda (62), 1-2 Bočkaj (80). Četvrti Osijek sada ima 24 boda, kao i treći Hajduk, dok je Rijeka druga s 25. Na vrhu je Dinamo s 31 bodom.

ZAGREB - U susretu 13. kola Prve HNL Lokomotiva je pobijedila Istru 1961 s 1-0 (0-0). Na stadionu u Kranjčevićevoj ulici utakmicu je pred stotinjak gledatelja sudio Dario Bel iz Osijeka. Strijelac: 1-0 Majer (55-11m)

ZAGREB - Košarkaši Cedevite u derbiju su 5. kola regionalne ABA lige pobijedili Crvenu zvezdu sa 79-74 (19-18, 20-21, 24-22, 16-13). Cedevita je ove sezone napokon uspjela pobijediti u jednoj utakmici s neizvjesnom završnicom, a ključ su bila precizno izvođena slobodna bacanja u završnici, u posljednjih 70 sekundi pogodili su svih osam bacanja, po četiri puta su uspješni bili Andrija Stipanović i Demetris Nichols. Stipanović je pogodio oba bacanja za 73-72, a nakon toga je Dobrić promašio tricu za goste da bi Nichols 30 sekundi prije isteka vremena pogodio oba bacanja za 75-72. Kada je 20 sekundi prije kraja i Rochestie promašio još jedan napad Crvene zvezde, Stipanović je skočio u obrani i s dva pogođena bacanja odveo Cedevitu na nedostižnih 77-72. Iako je Feldeine uspio smanjiti na 77-74, Nichols je odmah potom s još dva slobodna bacanja vratio domaće na prednost od pet koševa. Džanan Musa sa 17 i Kevin Murphy sa 14 koševa predvodili su Cedevitu, a Taylor Rochestie je sa 18 ubačaja bio najefikasniji kod Crvene zvezde. I Cedevita i Crvena zvezda sada imaju po tri pobjede i dva poraza, dok je na vrhu Budućnost sa 4-1.

STOCKHOLM - Splićanin Mate Pavić i Austrijanac Oliver Marach u nedjelju su na ATP turniru tensiača u Stockholmu osvojili prvi zajednički naslov nadigravši u finalu konkurencije parova pakistansko-nizozemski par Qureshi - Rojer s 3-6, 7-6 (6), 10-4. Pavić i Marach su u tie-breaku drugog seta spasili meč-loptu na svom servisu, pri vodstvu suparnika 6-5. Potom su osvojili još dva poena i izjednačili na 1-1 u setovima, a preokret kompletirali odlično odigranim produženim 'tie-breakom'. Paviću i Marachu je ovo bilo četvrto zajedničko finale. Nakon što su poraženi u finalima turnira u Stuttgartu, Antalyji i Wimbledonu, konačno su dočekali prvi zajednički trijumf. Našem je tenisaču to bilo 21. finale u karijeri i osmi trofej, dok je Austrijanac u 38. finalu došao do 17. naslova. Ovim trijumfom su Pavić i Marach povećali svoje izglede za plasman na završni turnir osam najboljih parova u ovoj sezoni. Prije trijumfa u Stockholmu bili su 10. sa 2670 bodova, 130 manje od Ivana Dodiga i Marcela Granollersa na devetom mjestu.

MOSKVA - Hrvatski tenisač Antonio Šančić nije uspio s Bošnjakom Damirom Džumhurom osvojiti naslov pobjednika u konkurenciji parova na ATP turnirima u Moskvi, bolji od njih su u finalu bili Bjelorus Maks Mirnji i Austrijanac Philipp Oswald sa 6-3, 7-5. Za 28-godišnjeg Samoborca Šančića ovo je bio drugi nastup u finalu nekog ATP turnira u karijeri, no i dalje čeka prvi naslov jer je izgubio i u finalu Umaga prošle godine kada je igrao s Nikolom Mektićrm. Džumhur, pak, nije uspio u Moskvi osvojiti "dvostruku krunu". Najbolji bosansko-hercegovački tenisač je ranije u nedjelju u finalu u pojedinačnoj konkurenciji pobijedio Litvanca Ričardasa Berankisa sa 6-2, 1-6, 6-4. Za Džumhura je ovo drugi ATP naslov u karijeri, a oba je osvojio u posljednja dva tjedna u Rusiji. Ovaj 25-godišnji Sarajlija svoj premijerni trofej osvojio je u Petrogradu početkom ovog mjeseca.

RIM - Talijanski nogometni velikan Milan ostvario je još jedan loš rezultat u nizu, jedan od suparnika hrvatskog prvaka Rijeke u skupini D Europske lige je u susretu 9. kola Serie A na svom terenu odigrao samo 0-0 protiv slabašne Genoe koju vodi hrvatski stručnjak Ivan Jurić. Milan je od 25. minute igrao s 10-oricom jer je Leonado Bonucci dobio crveni karton zbog udaranja suparnika. Bonucci je u kaznenom prostoru Genoe laktom udario gostujućeg braniča Rosija, a sudac Giacomelli je nakon pregleda video snimke odlučio isključiti talijanskog reprezentativca. Milanski "crno-crveni" su tako drugi put za redom odigrali 0-0 na San Siru, prije tri dana su istim rezultatom remizirali i protiv grčkog AEK-a u 3. kolu Europske lige, a ovo im je bila četvrta utakmica za redom u kojoj nisu uspjeli pobijediti. Posljednji uspjeh Milan je ostvario upravo protiv Rijeke koju je 28. rujna pobijedio sa 3-2, uslijedili su prvenstveni porazi od Rome i Intera te remiji protiv AEKA-a u Europi i Genoe u prvenstvu. Nikola Kalinić igrao je za Milan, koji je sada 11. na ljestvici sa 13 bodova, do 84. minute, dok je Jurićeva Genoa 16. sa šest bodova.

Milan Badelj odigrao je svih 90 minuta za Fiorentinu koja je kao gost s visokih 3-0 (1-0) pobijedila posljednji Benevento. Pogotke za "ljubičice" postigli su Benassi (18), Babacar (47) i Thereau (66-11m). Fiorentina je sada deveta sa 13 bodova, dok je Benevento i dalje bez ijednog boda. Roma je stigla do 11. uzastopne prvenstvene pobjede u gostima svladavši Torino sa 1-0 (0-0), a jedini pogodak postigao je Kolarov (69) sjajno izvedenim slobodnim udarcem. Peta Roma sada ima 18 bodova, dok je Torino 10. sa 13 bodova.

U prvoj utakmici nedjeljnog programa Chievo je u gradskom derbiju pobijedio Veronu s 3-2 (2-1). Formalno gosti u ovom srazu, nogometaši Verone, poveli su u 6. minuti pogotkom Verdea. No, uslijedio je preokret u režiji Roberta Inglesea. U 23. minuti je izjednačio, a sedam minuta poslije iskoristio najstrožu kaznu za vodstvo Chieva 2-1. Verona je od 40. minute igrala s igračem manje, jer je Argentinac Zuculini, zbog neopreznog starta, zaradio drugi žuti karton. Unatoč igračkom manjku, Verona je u 55. minuti izjednačila. Sudac Abisso iskoristio je mogućnost video provjere i dosudio kazneni udarac za Veronu, zbog igranja rukom Gamberinija. Pazzini je bio precizan s bijele točke. Ipak, Veronina obrana nije izdržala do kraja bez primljenog pogotka. U 73. minuti su u kaznenom prostoru zaboravili na iskusnog Sergia Pellissiera, a 38-godišnji napadač je uz malo sreće postigao pobjednički pogodak za Chievo, svoj prvi u ovoj sezoni.

UDINE - U susretu devetog kola talijanskog nogometnog prvenstva Juventus je u Udinama pobijedio Udinese sa 6-2 uz pogodak Stipe Perice i isključenje Maria Mandžukića. Juve je do pobjede stigao s igračem manje nakon što je u 26. minuti isključen Mandžukić, a torinska 'Stara dama' je čak četiri gola postigla s igračem manje. Već u osmoj minuti domaćin je poveo. Hrvatski napadač Stipe Perica povukao je sjajnu solo akciju koju je završio matiravši Buffona. Juventus je brzo uzvratio. Samo šest minuta kasnije gosti su izjednačili nakon što je Samir poslao loptu u vlastitu mrežu. U 20. minuti došlo je do potpunog preokreta. Cuardado je ubacio, a Sami Khedira glavom zabio za 2-1. U 26. minuti gosti su ostali s igračem manje nakon što je isključen Mandžukić. Hrvatski napadač je prvo zaradio žuti karton zbog svađe s igračem Udinesea Adnanom, a nakon što je nastavio prigovarati, sudac Daniele Doveri ga je poslao na 'hlađenje'. Domaćin je s igračem više uspio izjednačiti u 47. minuti golom Danila, no Juve je uzvratio s dva brza gola. U 52. je Daniele Rugeri zabio za 3-2, a 59. minuti je Khedira postigao svoj drugi pogodak na utakmici za gostujuće vodstvo 4-2. Do kraja susreta Juve je zabio još dva gola, a strijelci su bili Khedira (87) i Pjanić (90). Perica je za Udinese igrao do 82. minute, dok Andrija Balić nije ulazio u igru. Na ljestvici vodi Napoli s 25 bodova, Inter je drugi s 23 boda, a Juventus na trećem mjestu ima 22 boda.

LONDON - U derbiju 9. kola engleskog nogometnog prvenstva Tottenham je na Wembleyu pobijedio Liverpool s 4-1, uz očajnu igru Dejana Lovrena kojeg je Jurgen Klopp izvadio iz igre već nakon pola sata. Hrvatski reprezentativac je bio sukrivac za prvi pogodak Tottenhama u četvrtoj minuti, te izravni krivac za drugi pogodak domaćina u 12. minuti. Nakon što je Liverpool smanjio, Klopp je reagirao i umjesto Lovrena uveo ofenzivnijeg igrača u nadi da će doći do izjednačenja, međutim gosti su u nastavku susreta primili još dva gola. Tottenham je sjajno otvorio utakmicu i nakon 12 minuta je vodio s 2-0. Golijadu je otvorio sjajni Harry Kane već u četvrtoj minuti. Kieran Trippier je odličnom loptom prebacio Dejana Lovrena, a Kane je između Simona Mignoleta i Joela Matipa sjajno reagirao za 1-0. Nismo dugo trebali čekati na novi pogodak i već u 12. minuti bilo je 2-0 nakon katastrofalne reakcije hrvatskog braniča. Vratar domaćeg sastava Hugo Lloris je rukom bacio loptu u kontru, a Lovren je gotovo na centru promašio loptu nakon čega je Kane jurnuo po krilu, ubacio u kazneni prostor gdje je Son Heung-Min poentirao za 2-0. Son je tri minute kasnije mogao i do drugog gola, no njegov udarac je završio u vratnici.  Liverpool se vratio u život iz ničega. Jordan Henderson je uputio dugačku loptu prema Mohamedu Salahu koji je iz kosa pucao i od vratnice zabio za smanjenje rezultata. Nakon što je Liverpool smanjio, Klopp je reagirao i umjesto Lovrena uveo ofenzivnijeg igrača u nadi da će doći do izjednačenja, ali u sudačkoj nadoknadi prvog dijela Delle Alli je zabio za 3-1. Potop 'Redsa' nastavio se u 56. minuti novim golom Kanea. U 66. minuti je Liverpool mogao smanjiti, no Lloris je Coutinhov udarac odbio u vratnicu. Zanimljivo, Tottenham je trebao čak 90 udarca kako bi zabio prva tri gola na stadionu Wembley, ali i svega osam udaraca za nova tri pogotka.

Sjajnu utakmicu vidjeli su i gledatelji na Goodison Parku gdje je Arsenal pobijedio Everton 5-2. Everton je poveo u 12. minuti golom Waynea Rooneyja, no u nastavku susreta primio je čak pet golova. Arsenal je do kraja poluvremena uspio izjednačiti pogotkom Nacha Monreala, a u 53. minuti je Mesut Ozil doveo 'Topnike' u vodstvo. Korak bliže pobjedi gosti su stigli u 74. minuti kada je Alexandre Lacazette lijepo zabio za 3-1. Kada je Everton u 68. minuti ostao bez isključenog Idrissa Gueyea bilo je jasno kako će 'Toffeesi' teško do bodova. Do kraja susreta gosti su zabili još dva gola, a strijelci su bili Aaron Ramsey (90) i Alexis Sanchez (90+5), dok je pogodak za Everton zabio Oumar Niasse (90+3). Hrvatski nogometaš Nikola Vlašić odigrao je cijeli susret za Everton koji je već pet pobjeda u svim natjecanjima bez pobjede. Arsenal je ovom pobjedom skočio na peto mjesto sa 16 bodova koliko ima i Chelsea na četvrtoj poziciji.

Na vodeće tri pozicije su Manchester City sa 25 bodova, te Manchester United i Tottenham sa po 20 bodova. Liverpool je tek deveti sa 13 bodova, a Everton ima osam bodova i nalazi se na 18. mjestu koje vodi u niži rang natjecanja što će dodatno otežati poziciju menadžera Ronalda Koemana.

BERLIN - Napadač hrvatske nogometne reprezentacije Andrej Kramarić odigrao je čitavu utakmicu za Hoffenheim koji je u susretu 9. kola njemačkog prvenstva odigrao 1-1 (0-0) na gostovanju kod Wolfsburga. Hoffenheim je poveo iz kaznenog udarca kojega je uspješno realizirao Demirbay (73-11m), no u samoj završnici domaćima je bod spasio Uduokhai (90+1). Hoffenheim je s ovim bodom stigao na četvrto mjesto sa 16 bodova, koliko ima i peti Schalke 04, dok je Wolfsburg 14. s devet bodova. I preostala dva nedjeljna bundesligaška susreta završila su remijima, Koeln i Werder su u derbiju začelja odigrali 0-0, dok su Freiburg i Hertha igrali 1-1 (0-0). Na čelu su Borussia iz Dortmunda i Bayern sa po 20 bodova, jedan manje ima treći RB Leipzig.

BEČ - Suparnik hrvatskog nogometnog prvaka Rijeke u skupini D Europske lige, bečka Austria u derbiju je 12. prvenstvenog kola izgubila od gradskog rivala Rapida s 0-1 (0-0). Jedini pogodak na utakmici pomalo slučajno postigao je Schobesberger u 55. minuti. On je glavom želio prebaciti loptu pred vrata Austrije, no lopta se u čudnom luku odbila u gol. Treći Rapid sada ima 22 boda, četiri više od četvrte Austrije. Na vrhu je Sturm sa 28 bodova, drugi Salzburg ima 25. Rijeka je prije tri dana kao gost u Beču svladala Austriju sa 3-1, a ova dva suparnika sastat će se na Rujevici 2. studenoga. Nakon tri odigrana kola u skupini D vodi Milan sa sedam bodova, drugi je AEK s pet, Rijeka treća s tri, a Austria četvrta s jednim bodom.

KIJEV - U velikom derbiju 13. kola ukrajinskog nogometnog prvenstva Dinamo iz Kijeva i Šahtar iz Donecka igrali su 0-0. Dinamo tako niti u petoj utakmici za redom nije uspio svladati Šahtar na svom terenu, pa je sastav iz Donecka zadržao sedam bodova prednosti na vrhu ljestvice. Šahtar sada ima 32 boda, a drugi Dinamo 25 i utakmicu manje. Josip Pivarić odigrao je čitavu utakmicu za Dinamo, dok Domagoj Vida nije konkurirao za nastup.

ISTANBUL - U najvećem derbiju turskog nogometnog prvenstva Galatasaray, kojeg vodi hrvatski stručnjak Igor Tudor, i Fenerbahče su odigrali bez pogodaka. Domaćin je posljednjih 18 minuta igrao s igračem manje nakon što je isključen Younes Belhanda, no Fener to nije uspio iskoristiti. Feneru ostaje utjeha što posljednje tri međusobne utakmice nije poražen od ljutog rivala niti je primio pogodak, a u zadnjih sedam međusobnih susreta Galatasaray je upisao samo jednu pobjedu. Galatasaray je ovim bodom zadržao vodstvo, a nakon devet kola i dalje nema niti jedan poraz. Galatasaray vodi sa 23 boda, a zatim slijede Goeztepe, Akhisarspor i Kayserispor sa po 17 bodova, dok je Fenerbahče na šestom mjestu sa 15 bodova.

ROTTERDAM - U najvećem derbiju nizozemskog nogometa De Klassiekeru, Ajax je na gostovanju u Rotterdamu pobijedio aktualnog prvaka Feyenoord s 4-1, a svih pet pogodaka palo je u drugom poluvremenu. Ajax je poveo u 50. minuti golom Klaasa-Jana Huntelaara, izjednačio je Jens Toornstra osam minuta kasnije, no 'kopljanici' su do kraja susreta zabili još tri gola, a strijelci su bili Kasper Dolberg (72, 90) i Siem de Jong (88). Ajax je ovom pobjedom produžio niz bez poraza u najvećem derbiju na pet utakmica, a ujedno je ostvario i prvu pobjedu u Rotterdamu u posljednje tri godine. Feyenoord je pak produbio krizu u kojoj se nalazi i u posljednjih pet kola ostvario je samo jednu pobjedu. Lider prvenstva PSV Eindhoven je rutinski stigao do pobjede protiv Heraclesa 3-0, a strijelci su bili Hirving Lozano (18) i Marco van Ginkel (78,90+1-11m). Na ljestvici vodi PSV sa 24 boda, Ajax je drugi sa 19 bodova, PEC Zwolle na trećem mjestu ima 18 bodova, a Feyenoord je četvrti sa 16 bodova.

SINGAPOORE - Wimbledonska pobjednica Garbine Muguruza i najbolja češka tenisačica Karolina Pliškova uvjerljivim su pobjedama počele nastup na ovogodišnjem WTA Finalsu, završnom turniru osam najboljih svjetskih igračica. Pliškova je za 72 minute pobijedila američku 37-godišnju veteranku Venus Williams sa 6-2, 6-2 u prvom dvoboju Bijele skupine, a potom je Muguruza za 85 minuta nadigrala pobjednicu Roland Garrosa, Latvijku Jelenu Ostapenko sa 6-3, 6-4. U ponedjeljak će biti odigrani dvoboji 1. kola u Crvenoj skupini. Prvo će na teren Rumunjka Simona Halep i Francuskinja Caroline Garcia, a potom slijedi dvoboj Ukrajinke Jeline Svitoline i Caroline Wozniacki.

STOCKHOLM - Argentinac Juan Martin Del Potro pobjednik je ATP turnira tenisača u Stockholmu, on je u finalu pobijedio Bugarina Grigora Dimitrova sa 6-4, 6-2. Del Potro je osvojio Stockholm i prošle godine, a ovo mu je 20. naslov u karijeri, prvi u g. 2017. Dimitrov je pobjedom u Stockholmu već u nedjelju mogao osigurati "masters", no ovako će još morati pričekati potvrdu svog sudjelovanja za završnom turniru osam najboljih igrača sezone. Dosada su "masters" osigurali samo Španjolac Rafael Nadal, Švicarac Roger Federer, Nijemac Alexander Zverev i Austrijanac Dominic Thiem.

ANTWERPEN - Francuz Jo-Wilfried Tsonga pobjednik je ATP turnira tenisača u Antwerpenu, on je u finalu pobijedio Argentinca Diega Schwarzmana sa 6-3, 7-5. Za 32-godišnjeg Tsongu ovo je 16. ATP naslov u karijeri, a četvrti ove godine. Tri od ta četiri naslova osvojio je u dvorani, početkom godine je slavio u Rotterdamu i Marseilleu, a sada i u Antwerpenu, a tome je dodao i pobjedu na zemlji u Lyonu. Schwarzmanu je ovo bio drugi uzastopni poraz u finalu Antwerpena, i prošle je godine izgubio završni dvoboj od Francuza, tada je uspješniji bio Richard Gasquet. Tako je 25-godišnji Argentinac ostao na samo jednom trofeju u karijeri kojega je osvojio u Istanbulu prošle godine.

LJUBLJANA - Aktualna svjetska prvakinja u spustu i osvajačica malog Kristalnog globusa u toj disciplini prošle sezone, slovenska skijašica Ilka Štuhec (27) mogla bi propustiti čitavu olimpijsku sezonu zbog ozljede ligamenata lijevog koljena koju je zadobila tijekom treninga u nedjelju u austrijskom Pitztalu.

"Na današnjem jutarnjem treningu Ilka Štuhec je ozlijedila lijevo koljeno... Medicinski pregledi pokazali su kako su popucali prednji križni ligamenti. Prema sadašnjem stanju, ona će morati propustiti najveći dio, ako ne i čitavu sezonu Svjetskog kupa, uključujući i Zimske olimpijske igre u Pyeongchangu u veljači", objavio je glasnogovornik Slovenskog skijaškog saveza Tilen Lamut.

ZOI u Pyeongchangu održat će se od 9. do 25. veljače sljedeće godine. Štuhec je svih sedam pobjeda u Svjetskom kupu u karijeri ostvarila prošle sezone, četiri puta je bila najbrža u spustu, dva puta u superveleslalomu i jednom u kombinaciji.

AUSTIN - Aktualni svjetski rekorder na 100 i 200 metara, jamajčanski atletičar Usain Bolt, koji je u kolovozu na Svjetskom prvenstvu u Londonu okončao svoju atletsku karijeru, u nedjelju je izjavio kako ozbiljno razmišlja aktivno se baviti nogometom te smatra kako bi mogao postati dovoljno dobar da zaigra za reprezentaciju.

"Za mene to postaje osobni cilj i ne zanima me što ljudi misle o tome. Ako osjetim da to ne ću moći uspjeti, odustat ću", rekao je Bolt u nedjelju uoči utrke za Veliku nagradu SAD-a Svjetskog prvenstva formule 1 u Austinu.

"Trenutno me samo ozljeda butnog mišića sprečava da počnem s treninzima. Kada se oporavim, tada mogu početi istraživati situaciju", dodao je Bolt.

Bolt je u više navrata izjavio kako je veliki navijač Manchester Uniteda te da mu je želja zaigrati za Manchester United, a s nogometom ga povezuje i to što je vlasnik nekoliko dionica njemačkog velikana Borussije iz Dortmunda.

CLEVELAND - Orlando je s uvjerljivih 114-93 iznenađujuće slavio na gostovanju kod aktualnih NBA doprvaka iz Clevelanda, a Mario Hezonja je u toj pobjedi sudjelovao s 11 koševa i šest skokova, dok je kod domaćih debitirao Ante Žižić, koji je za šest minuta ubacio četiri koša uz četiri skoka. Dario Šarić je za 23 minute igre imao devet poena i sedam skokova, a Philadelphia je uvjerljivo poražena sa 128-94 na gostovanju u Torontu. Miami je kao domaćin svladao Indianu sa 112-108, a Bojan Bogdanović je za gostujući sastav ubacio sedam koševa za 20 minuta igre. Još jedan težak poraz, 130-88, doživio je Phoenix na gostovanju kod Los Angeles Clippersa. Dragan Bender je u momčadi Sunsa proveo 18 minuta u igri te ubacio tri koša uz dva skoka i dvije asistencije. Aktualni NBA prvaci Golden State Warriorsi su doživjeli drugi poraz u trećem ovosezonskom nastupu, a svladao ih je Memphis sa 111-101.

SPLIT - Trener nogometaša Hajduka Joan Carrillo izjavio je kako je razočaran što njegova momčad nije pobjedila u derbiju protiv Dinama koji je završio neodlučenim ishodom 2-2, a trener Dinama Mario Cvitanović rekao je kako je nesretan što njegova ekipa nije pobijedila. "Osobno sam jako nezadovoljan rezultatom jer mišljenja sam kako Hajduk po intenzitetu igre i zalaganjem igrača zaslužio puno više od jednog boda osvojenog u toj utakmici," rekao je Carrillo novinarima po završetku derbi utakmice odigrane na Poljudu. "Nesretan sam što Dinamo nije pobijedio u ovoj utakmici. Možda sam prepotentan, ali ću reći da me zanimaju samo pobjede, jer me zanima naslov prvaka Hrvatske", rekao je Cvitanović.

PHILLIP ISLAND - Španjolski motociklist Marc Marquez (Honda) pobjednik je utrke za Veliku nagrade Australije kojom je povećao prednost pred najbližim pratiteljima u redoslijedu svjetskog prvenstva te se dvije utrke prije kraja sezone nalazi nadomak obrani prošlogodišnjeg naslova svjetskog prvaka u klasi motoGP, dok je u klasi moto3 njegov sunarodnjak Joan Mir pobjedom osigurao ukupni trijumf. Marquez je u Australiji pobijedio ispred dvojca na Yamahama, Talijana Valentina Rossija i Španjolca Mavericka Vinalesa, dok je drugoplasirani u ukupnom redoslijedu, Talijan Andrea Dovizioso (Ducati) na stazi u Phillip Islandu osvojio tek 13. mjesto. Španjolac bi četvrti naslov prvaka u elitnom razredu mogao osigurati već na pretposljednjoj utrci sezone za Veliku nagradu Malezije, koja je na rasporedu 29. listopada, za što mu je dovoljno osvojiti drugo mjesto u slučaju da Dovizioso bude pobjednik. Završnica sezone je 12. studenog na stazi u Valenciji. Talijan Franco Morbidelli (Kalex) najbliži je naslovu u klasi moto2, jer u posljednje dvije utrke ulazi sa 26 bodova prednosti pred jedinim konkurentom, Švicarcem Thomasom Luethijem (Kalex).