Šport 21. ožujka 2019.

Objavljeno: 21.03.2019 u 15:14
Pregledano 83 puta

ZAGREB, 21. ožujka 2019. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - Kao što se i očekivalo hrvatska nogometna reprezentacija je kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2020. otvorila pobjedom protiv Kazahstana (2-1).

Međutim, put do pobjede nije bio nimalo lagan. Svjetski doprvaci su do prva tri boda stigli preokretom slomivši momčad Nikole Jurčevića tek u završnici.

Gosti su poveli u 19. minuti golom Kamila Šejdajeva, a u posljednjim trenucima prvog dijela izjednačio je Borna Barišić. Sve do 79. minute Azeri su držali remi, a tada je Andrej Kramarić lijepim golom slomio bunker gostiju.

"Zadovoljan sam pobjedom i osvojenim bodovima, to je najvažnije," kazao je izbornik Zlatko Dalić dodavši: "Imali smo malo više muke nego što smo očekivali. Bilo je teško kada primiš pogodak kao što smo mi primili."

Dalić je naglasio kako su "Vatreni" zasluženo pobijedili, a uspio je i odmoriti Marcela Brozovića i Ante Rebića za ogled protiv Mađarske koji je u nedjelju.

"Planirali smo odmoriti Rebića i Brozovića koji nisu spremni odraditi dvije teške utakmice u četiri dana," kazao je Dalić kazavši kako su Petković i Brekalo opravdali očekivanja.

"Dečki su dobro odigrali, Petkoviću nije bilo lako priviknuti se na naš sustav igre," dodao je izbornik.

Hrvatsku u nedjelju očekuje teško gostovanje u Budimpešti protiv Mađarske koja je u prvom kolu izgubila u Slovačkoj.

"Sve je lakše kada otvoriš kvalifikacije s tri boda. Brozović i Rebić će igrati od prve minute, a vjerujem kako ćemo sakupiti snage do nedjelje."

ZAGREB - Rezultati susreta kvalifikacija za EURO 2020:

SKUPINA C

SJEVERNA IRSKA - ESTONIJA 2-0 (McGinn 53, Davis 75pen)

NIZOZEMSKA - BJELORUSIJA 4-0 (Depay 1, 53pen, Wiynaldum 21, van Dijk 86)

SKUPINA E

HRVATSKA - AZERBAJDŽAN 2-1 (Barišić 44, Kramarić 79//Šejdajev 19)

SLOVAČKA - MAĐARSKA 2-0 (Duda 43, Rusnak 85)

SKUPINA G

AUSTRIJA - POLJSKA 0-1 (Piatek 68)

MAKEDONIJA - LATVIJA 3-1 (Alioski 11, Elmas 23, 90+3//Isajevs 87)

IZRAEL - SLOVENIJA 1-1 (Zahavi 55//Šporar 48)

SKUPINA I

KAZAHSTAN - ŠKOTSKA 3-0 (Pertsukh 6, Vorogovskiy 10, Zainutdinov 51)

CIPAR - SAN MARINO 5-0 (Sotirou 19pen, 23pen. Kousoulos 26, Efrem 31, Laifis 56)

BELGIJA - RUSIJA 3-1 (Tielmans 14, E. Hazard 45pen, 88//Čerišev 16)

ZAGREB - Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je prvog kola skupine G kvalifikacija za odlazak na EURO 2020. u Zagrebu svladala Azerbajdžan sa 2-1 (1-1).

Azerbajdžan je poveo golom Ramila Sejdajeva (19), no prije odlaska na odmor Borna Barišić (44) je uspio izjednačiti da bi pobjednički pogodak postigao Andrej Kramarić (79).

U dvoboj protiv Azerbajdžana Hrvatska je ušla kao apsolutni favorit, ali u prvih pola sata susreta to ničim nije opravdala. Svjetski doprvaci nisu uputili niti jedan udarac u okvir Azera, dok su gosti s Kavkaza imali dvije velike prilike od kojih su jednu i iskoristili za vodstvo.

Istureni napadač Azerbajdžana Šejdajev dva je puta pobjegao neuigranoj hrvatskoj obrani, prvi je put na lijevom krilu izmaknuo pozornosti Vide i ušao u kazneni prostor, no Kalinić je pravovremenim istrčavanjem ušao u udarac i spasio situaciju. No, u 19. minuti Šejdajev je prošao po desnoj strani, neodlučni Ćaleta-Car dopustio mu je da se previše približi našim vratima, a kada je azerbajdžanski napadač ušao u kazneni prostor uputio je iznenadni udarac koji je u čudnoj putanji preletjela Kalinića i od grede se odbila u mrežu.

Hrvatskoj je trebalo desetak minuta da se oporavi od šoka, a onda je uslijedio žestoki pritisak koji je urodio izjednačenjem u 44. minuti. Prvi udarac u okvir gola Hrvatska je uputila u 36. minuti kada je Kramarić bio najviši u skoku na prvoj vratnici nakon ubačaja iz kuta, ali Garajev je uspio s gol-linije raščistiti. Najljepšu akciju u prvom poluvremenu Hrvatska je odigrala u 41. minuti, odličan trokut odigrali su Perišić, Rakitić i Barišić, uslijedio je odličan centaršut na koji je natrčao Modrić, ali njegov jak udarac glavom je prohujao pored vratnice.

Da se na poluvrijeme ne ode s neugodnim minusom pobrinuo se Barišić. Hrvatska je u 44. minuti stigla do već osmog kornera kojega je izveo Modrić, Perišić je nadvisio svog čuvara na prvoj vratnici i prebaciti loptu u peterac gdje je Ćaleta-Car pucao na gol, njegov pokušaj Agajev je uspio odbiti, ali samo na nogu Barišića koji je s metra zakucao loptu u mrežu.

Drugo poluvrijeme proteklo je u apsolutnoj dominaciji Hrvatske. Prvi je zaprijetio Kramarić u 48. minuti, no njegov pokušaj Agajev je uspio uhvatiti. U 56. minuti Modrić je izveo slobodni udarac iskosa s lijeve strane, lopta je padala u suprotne rašlje, no Agajev je krajnjim naporom uspio prebaciti loptu preko grede u korner.

Hrvatska je oštećena u 63. minuti kada je nakon još jednog kornera lopta stigla do Petkovića u petercu, našeg napadača je gostujući branič Rahimov povlačio za dres, ali bugarski sudac Kabakov se nije oglasio. Iako povlačen, Petković je uspio uputiti udarac koji je na putu ka golu pogodio Kramarića.

U 73. minuti udarac s distance okušao je i Brekalo, Agajev je pokazao nesigurnost, ali Vlašić nije uspio dovoljno brzo reagirati na odbijenu loptu.

Igra na jedan gol u nastavku ipak je donijela pobjednički gol. Lopta je stigla do Kramarića na lijevoj strani suparničkog kaznenog prostora, ovaj se lažnjakom oslobodio Mamedova i potom preciznim udarcem pogodio suprotni kut za olakšanje kako igrača na terenu tako i navijača na tribinama.

Veliku priliku za povećanje prednosti propustio je Perišić u 87. minuti, Modrić je sjajno podvalio loptu iz slobodnog udarca, no Perišić, koji je utrčao u prazan prostor, slabo je zahvatio loptu koju niti Kramarić nije uspio skrenuti u gol.

Jedina dva kornera Azerbajdžan je imao u posljednjih pet minuta susreta, no obje gužve pred vratima Hrvatske okončane su povoljnim ishodom po "vatrene".

U drugom susretu 1. kola ove skupine Slovačka je u Trnavi svladala Mađarsku sa 2-0 (0-0), dok je Wales bio slobodan.

Hrvatska će u 2. kolu u nedjelju gostovati u Budimpešti kod Mađarske.

HRVATSKA - AZERBAJDŽAN 2-1 (1-1)

Stadion Maksimir.

GLEDATELJA: 23.146

SUDAC: Kabakov (Bugarska)

STRIJELCI: 0-1 Šejdajev (19), 1-1 Barišić (44), 2-1 Kramarić (79)

HRVATSKA: Kalinić - Brekalo, Ćaleta-Car, Vida, Barišić - Modrić (Badelj, 90+1), Kovačić (Vlašić, 73); Rakitić - Kramarić, Perišić; Petković (Rebić, 69)

AZERBAJDŽAN: Agajev - Medvedev, Mamadov, Husejnov, Rahimov - Garajev (Dadašov, 88); Madatov, Eddy, Almeida (Mahmudov, 73), Nazarov (Abdulajev, 58) - Šejdajev

MIAMI - Hrvatska tenisačica Petra Martić plasirala se u 2. kolo velikog WTA turnira u Miamiju, ona je u 1. kolu svladala Kineskinju Shuai Zhang sa 6-2, 6-1 za sat i 22 minute igre.Bio je ovo drugi međusobni susret Martić i Zhang i druga pobjeda naše igračice.Martić je tijekom susreta čak šest puta oduzimala servis suparnici, a izborila je 15 "break-lopti". U oba je seta kretala dvostrukim "breakom" i vodstvom 3-0, u prvom je setu upravo kod tog rezultata jedini put izgubila gem na svoj početni udarac, no to ju nije omelo u osvajanju te dionice igre, dok je u drugom suvereno držala svoj servis i još uvjerljivije ga privela kraju. U 2. kolu Martić će igrati protiv Čehinje Karoline Pliškove.

DOHA - Najbolji hrvatski gimnastičar Tin Srbić prvim se mjestom današnjih kvalifikacija plasirao u subotnje finale preče na Svjetskom kupu u katarskoj Dohi.Bivši svjetski prvak Tin Srbić u kvalifikacijama svoje najjače discipline u potpunosti je pomeo do sada najjaču konkurenciju. S ocjenom 14.333, Tin je zauzeo prvo mjesto ispred Kazahstanca Miada Karimija (14.300) te Rusa Alekseja Rostova (14.133). Aktualni svjetski prvak, Nizozemac Epke Zonderland, danas je osvojio četvrto mjesto s osvojenih 14.100 bodova."Solidno sam odradio svoju vježbu koju uvijek radim u kvalifikacijama i zadovoljan sam ocjenom koja je na kraju bila dovoljna za prvo mjesto. Fascinantno je da je od 1. do 10. mjesta razlika bila samo tri desetinke, tako da će finale opet biti strašno! Sretan sam da sam opet uspio odraditi svoje. Sada, već klasično, za finale pripremam svoju vježbu početne ocjene 6.2 i idem u borbu za medalje", optimističan je nakon odlično odrađenih kvalifikacija Tin.

ASTANA - U prvom susretu kvalifikacija za EURO 2020 nogometaši Kazahstana su u Astani pobijedili Škotsku s uvjerljivih 3-0.  Kazahstanci su na svom terenu s umjetnoj travi iznenadili Škote, koji su već nakon 10 minuta gubili s 0-2. Kazahstanci su tek 117. reprezentacija na FIFA ljestvici, na prošlim kvalifikacijama za SP 2018 nisu ubilježili nijednu pobjedu, a u četvrtak su došli do jedne od najvećih pobjeda u povijesti protiv vrlo slabih Škota.Golove su za Kazahstance dali Pertsukh (6), Vorogovskij (10) i Zainutdinov (51).U ovoj skupini kasnije igraju Cipar - San Marino  (18 sati) i Belgija - Rusija (20.45).

NYON - Napadač talijanskog prvaka Juventusa i portugalske nogometne reprezentacije Cristiano Ronaldo kažnjen je sa 20,000 eura zbog opscene geste tijekom proslave pobjede protiv madridskog Atletica u osmini finala Lige prvaka.Ronaldo je u uzvratom susretu postigao sva tri pogotka u 3-0 pobjedi Juventusa kojom je nadoknadio 0-2 poraz iz prvog dvoboja, a nakon susreta je rukama pokazao u smjeru prepona. Na sličan je način trener Atletica Diego Simeone "proslavio" pobjedu u prvoj utakmici te je također kažnjen istim iznosom.Ipak, Ronaldo je izbjegao suspenziju pa će moći pomoći suigračima u četvrtfinalnim susretima protiv Ajaxa 10. travnja u Amsterdamu i šest dana kasnije u Torinu.