Šport 19. studenoga 2017.

Objavljeno: 19.11.2017 u 03:53
Pregledano 47 puta

ZAGREB, 19. studenoga 2017. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

PULA - U zadnjem susretu 16. kola Prve HNL u Puli su nogometaši Hajduka slavili protiv Istre 1961 s 3-1 (3-0) i došli na drugo mjesto ljestvice. Novi trener Hajduka Željko Kopić startao je pobjedom, a tri boda iz Pule izborena su odličnom igrom i s tri postignuta gola u prvom dijelu utakmice. Već u 8. minuti Splićani su poveli pogotkom Borje Lopeza koji je pospremio u mrežu odbijenu loptu nakon udarca Tome Bašića. U 42. i 43. minuti Hajduk koristi velike pogreške i neodlučnost obrane domaćina - Ante Erceg zabija za 2-0, a minutu kasnije Ahmed Said za 3-0 i rješenje utakmice. U 66. minuti je smanjio Makedonac Tome Kitanovski atraktivnim udarcem s 18 metara pod gredu, a u 90. minuti sudac je svirao kazneni udarac za Istru nakon kontakta Nižića i Ofosua. Crnoputi Nijemac je sam izveo udarac s bijele točke, ali je mu je Stipica obranio. Vodi Dinamo s 40 bodova, Hajduk i Osijek imaju po 28, a Istra 1961 je pretposljednja s 13 bodova, dva više od "fenjeraša" Rudeša. Pred 3000 gledatelja na stadionu Aldo Drosina sudio je Pajač iz Zeline.

Strijelci: 0-1 Lopez (8), 0-2 Erceg (42), 0-3 Said (43), 1-3 Kitanovski (66)

LAKTAŠI - U susretu 9. kola regionalne košarkaške ABA lige Cibona je na gostovanju u Laktašima izgubila od Igokee 57-63 upisavši šesti poraz.Cibona je povela 8-2, međutim domaćin je ubrzo okrenuo rezultat i na kraju prve četvrtine je imao tri koševa viška (15-12). U drugoj dionici Igokea je vodila 13 koševa viška (32-19), a u trećoj je imala 11 koševa prednosti (41-30). Međutim, Cibona je velikim preokretom tri i pol minute prije kraja utakmice stigla do vodstva 53-51. Nažalost, 'vukovi' nisu uspjeli zadržati prednost. Igokea je uzvratila serijom 7-0 i do kraja utakmice više nije ispuštala prednost. Na koncu je bilo 63-57.Kod domaćina su najefikasniji bili Nikola Jevtović i Vuk Radivojević sa po 12 koševa, dok su Cibonu predvodili Luka Žorić sa 21 košem, Josip Bilinovac s devet, te Jahmar Young i Domagoj Bošnjak sa po sedam koševa.Cibona sada ima tri pobjede i šest poraza. Na vrhu ljestvice je Cedevita sa šest pobjeda i tri poraza.

ZAGREB - U utakmici 16. kola Prve HNL Dinamo je kao domaćin slavio protiv Lokomotive s 2-0 (1-0) i povećao svoje vodstvo na ljestvici.Dinamo je i dalje neporažen u ogledima s Lokomotivom, sada ima 26 pobjeda i jedan remi, a današnjim trijumfom povećali su prednost na ogromnih 12 bodova ispred pratitelja Hajduka i Osijeka. Dinamo je poveo u 18. minuti kada je bivši igrač Lokomotive Ivan Fiolić pogodio iz blizine nakon ubačaja Sose s lijeve strane. Lokomotiva je imala dvije sjajne prilike za izjednačenje preko Chaga (36) i i Ivanušeca (48), ali je oba puta vratar lidera Livaković upisao sjajne obrane. U 77. minuti Henriquez je mogao riješiti pitanje pobjednika, ali u situaciji kada je bio sam ispred vratara puca pored vrata. U 80. minuti je isključen igrač gostiju Denis Kolinger, a u 90. minuti je Čeh Jan Lecjaks postigao svoj prvi pogodak u Dinamovu dresu za konačnih 2-0.

Dinamo vodi s 40 bodova ispred Osijeka koji ima 28, dok je Lokomotiva ostala šesta s 21 bodom. Susret se igrao na stadionu u Maksimiru, a sudio je pred 1300 gledatelja Strukan iz Splita. Strijelci: 1-0 Fiolić (18), 2-0 Lecjaks (90)

NANTES - Rukometaši Prvog plinarskog društva Zagreb niti u osmom kolu A skupine Lige prvaka nisu uspjeli ostvariti prvu pobjedu.Na gostovanju kod Nantesa izgubili su nakon dramatične završnice 27-28 i nakon osmog kola ostali su na dva osvojena boda.PPD Zagreb je na 'vrućem' gostovanju u Nantesu odigrao odličnu utakmicu, sasvim sigurno najbolju ove sezone u Ligi prvaka, ali je opet ostao bez bodova. U dramatičnoj završnici mogao je i Zagreb do pobjede ili barem do boda, ali je ostao praznih ruku.Zagreb se hrabro držao do same završnice utakmice premda je Nantes od 50. minute stalno bio u vodstvu. Prilika se otvorila tri minute prije kraja kada je Zagreb pri rezultatu 26-26 imao dva napada za vodstvo, međutim nije ih realizirao. Nakon što Francuzi ponovo nisu zabili, Zagreb je minutu i pol do kraja ponovo imao napad za vodstvo, ali uslijedila je još jedna tehnička pogreška.

Nažalost, propuste hrvatskog sastava kaznio je Nicolas Claire postigavši 30 sekundi prije kraja pogodak za 27-26. Zagreb je izjednačio golom Maria Vuglača 15 sekundi prije kraja, ali su Francuzi izveli 'brzi centar' i zabili za pobjedu. U posljednjim trenucima susreta priliku za izjednačenje imao je Vuglač, ali je Cyril Dumoulin svojom 14 obranom zaključio utakmicu.Nantes su do pobjede predvodili Senjamin Burić sa šest golova, bivši igrač Zagreba Kiril Lazarov je zabio pet, a Romain Lagarde četiri gola. Za Francuze je igrao i Jerko Matulić postigavši dva gola. Kod Zagreba najefikasniji je bio Damir Bičanić sa šest pogodaka, dok je Stipe Mandalinić zabio pet golova.Na ljestvici vodi Vardar sa 15 bodova, RN Lowen i Nantes imaju po 11 bodova, a Barcelona 10. Slijede Pick Szeged (9), Kristianstad (3), PPD Zagreb (2) i Wisla Plock (1). U idućem kolu PPD Zagreb će 23. studenog ugostiti Barcelonu.

LONDON - Finac Henri Kontinen i Australac John Peers pobjednici su završnog ATP finala parova nakon što su u Londonu slavili protiv najboljeg para svijeta Brazilca Marcela Mela i Poljaka Lukasza Kubota s 6-4, 6-2. Bio je to dvoboj prvog i drugog para na ATP ljestvici, u kojem su Finac i Australac lako obranili prošlogodišnji naslov i došli do četvrte pobjede u petom međusobnom srazu. Melu i Kubotu ostaje utjeha što su već ranije potvrdili da će godinu okončati kao prvi par svijeta, a ove godine su  Kontinena i Peersa svladali samo jednom, ali kad je bilo najpotrebnije - u finalu Wimbledona. Melo je izgubio i drugo finale u Londonu nakon što je 2014. poražen sa svojim tadašnjim partnerom Ivanom Dodigom. Dodig je i ove godine nastupio na finalu, a kada su se on i Španjolac Granollers povukli nakon dva uvodna poraza, priliku je po prvi puta dobio i Mate Pavić, u paru s Austrijancem  Marachom.

MADRID - Valencia je ostala jedini ozbiljni pratitelj Barceloni nakon što je u 12. kolu slavila u gostima kod Espanyola s 2-0. "Šišmiši" su slavili golovima Kondogbije (67) i Santija Mine (83), a s devetom pobjedom na početku sezone su uvjerljivi drugi, s četiri boda manje od Barcelone, te šest bodova više od madridskog dvojca Reala i Atletica. Valencija je uz Barcelonu i Atletico još uvijek neporažena u Primeri. U gostima je kod Las Palmasa slavio i Levante (2-0) golovima Cheicka Doukourea (71) i Jasona (79). Las Palmas je pao na zadnje mjesto, a Levante je sada 12.

BERLIN - Nogometaši Shalkea popeli su se domaćom pobjedom nad HSV-om (2-0) u 12. kolu Bundeslige na drugo mjesto ljestvice iza lidera i prvaka Bayerna.Franco Di Santo (17pen) i Guido Burgstaller (77) oduševili su navijače u Gelsenkirchenu, a Schalke nije već odavno bio tako visoko plasiran. Momčad Domenica Tedesca iskoristila je kikseve RV Leipziga i Borussie Dortmund te je ispred njih, i to sa šest bodova više, samo Bayern. Werder je došao do prve pobjede sezone "demoliravši" u Bremenu osmoplasirani Hannover s 4-0. Trostruki strijelac bio je Max Kruse, a Werder s osam bodova više nije pretposljednji.

RIM - U susretu 13. kola talijanskog nogometnog prvenstva Sampdorija je u Genoi pobijedila Juventus 3-2 ostvarivši prvu pobjedu u međusobnim susretima nakon više od četiri godine.Posljednji put 'Sampa' je dobila torinsku 'Staru damu' u svibnju 2013. godine također rezultatom 3-2. Pobjeda domaćina je mogla biti i uvjerljivija, no Juve je u sudačkoj nadoknadio zabio dva gola ublaživši poraz. Sampdorija je povela 3-0 golovima Duvana Zapate (52), Lucasa Torreire (71), Giana Marca Ferrarija (79), a poraz gostiju ublažili su Gonzalo Higuain (90+1-11m) i Paulo Dybala (90+4).Da Juve nije zabio dva gola u sudačkoj nadoknadi doživio bi najteži ligaški poraz u posljednjih šest godina. Zadnji put Juve je u Serie A izgubio s tri gola razlike u siječnju 2011. kada je na svom terenu poražen od Parme 1-4.Ivan Strinić je odigrao cijelu utakmicu za domaći sastav, baš kao i Mario Mandžukić za goste, dok Marko Pjaca nije bio u krugu kandidata za nastup.Na ljestvici vodi Napoli sa 35 bodova, Juventus na drugom mjestu ima četiri boda manje, a zatim slijede Roma i Inter sa po 30 bodova, no Inter ima i utakmicu manje.

NEW YORK - Šarićeva Philadelphia odigrala je odlično prvo poluvrijeme protiv branitelja naslova Golden State Warriorsa. Imala je prednost od 22 koša (74-52), ali je na kraju ipak pokleknula i Golden State je slavio sa 124-116. Warriorse su do preokreta i pobjede predvodili Steph Curry sa 35 i Kevin Durant sa 27 poena. Hrvatski reprezentativac u dresu Sixersa Dario Šarić je za 37 minuta upisao 13 koševa (šut 6-17), 10 skokova i 4 asistencije. Ipak, najraspoloženiji kod Philadelphije bio je Ben Simmons sa 23 poena, 12 asistencija i 8 skokova.  Košarkaši Bostona nastavili su pobjednički niz, upisavši 15. uzastopnu pobjedu. Noćas su svladali Atlantu sa 110-99, a predvodili su ih Kyrie Irving sa 30 i Jaylen Brown sa 27 poena. Orlando Magic je izgubio od Utah Jazza sa 85-125, a Mario Hezonja je za Orlando u 15 minuta postigao 4 koša (šut 2-8) i 4 skoka.

ZAGREB - Košarkaši Cedevite u subotu su u susretu 9. kola regionalne ABA lige kao domaćini u KC "Dražen Petrović" uvjerljivo svladali Mornar iz Bara sa 99-74 (23-19, 23-17, 32-22, 21-16). Odličnu je večer imao Džanan Musa koji je postigao 35 koševa uz sjajan šut iz igre od 83 posto, dok je kod gostiju najefikasniji bio Brandis Raley-Ross sa 17 ubačaja. Cedevita sada ima omjer pobjeda i poraza 6-3, dok je Mornar pao na 4-5.

ZAGREB - Ana Mariji Bujas-Čelan nedostajala je samo jedna sudačka zastavica kako bi postala prva karatistica u povijesti prestižnog međunarodnog karate turnira "Top ten" koja je taj turnir osvojila tri puta. U subotu u finalnoj borbi protiv Šveđanke Hane Antunović nije bilo bodova, ali je sudačkim preglasavanjem Antunović slavila sa 3-2 i osvojila prvo mjesto. "Izuzetno sam sretna, smršavila sam dvanaest kilograma, strašno sam motivirana za karate u idućem razdoblju. Velika mi je želja izboriti nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju i osvojiti prvu olimpijsku medalju za Hrvatsku i to mi je najveći motiv", istaknula je kapetanica hrvatske ženske reprezentacije.

LONDON - U nedjeljnom finalu ovogodišnjeg ATP "mastersa" tenisača u Londonu igrat će Belgijanac David Goffin i Bugarin Grigor Dimitrov. Goffin je u polufinalu iznenadio velikog Švicarca Rogera Federera svladavši ga sa 2-6, 6-3, 6-4, dok je Dimitrov u drugom polufinalu bio bolji od Amerikanca Jacka Socka sa 4-6, 6-0, 6-3. Dimitrov i Goffin već su se sastali ovoga tjedna u Londonu, a bolji je bio Bugarin s uvjerljivih 6-0, 6-2. U finalu turnira parova igrat će prve dvije kombinacije na svijetu, Poljak Lukasz Kubot i Brazilac Marcelo Melo te Finac Henri Kontinen i Australac John Peers. Kubot i Melo su u polufinalu uvjerljivo nadigrali Amerikanca Ryana Harrisona i Novozelanđanina Michaela Venusa sa 6-1, 6-4, dok su Kontinen i Peers potom bili uspješniji od Britanca Jamiea Murrayja i Brazilca Brune Soaresa sa 7-6 (2), 6-2.

PERTH - Belgijski vozač Thierry Neuville (Hyundai) pobijedio je u nedjelju na Australskom reliju, posljednjoj utrci sezone, te je time potvrdio drugo mjesto u ukupnom poretku Svjetskog prvenstva.  Drugo mjesto u Australiji osvojio je Estonac Ott Tänak (Ford), koji je zaostao 22.5 sekunde, dok je treće mjesto pripalo Novozelanđaninu Haydenu Paddonu (Hyundai) sa zaostatkom od 59.1 sekunde. Neuville je ove sezone skupio najviše pobjeda, ovo mu je bilo četvrto slavlje, ali naslov svjetskog prvaka ponovno je osvojio Francuz Sebastien Ogier (Ford Fiesta), koji je već ranije osigurao prvo mjesto u ukupnom poretku. Ogieru je to peti uzastopni naslov svjetskog prvaka.

MADRID - U derbiju 12. kola nogometnog prvenstva Španjolske Atletico je u subotu na svom stadionu Metropolitano protiv Real Madrida odigrao 0-0. U utakmici s malo prilika, prva se je ukazala napadaču Atletica Angelu Correi, koji je u 3. minuti promašio "mrtvu šansu". Do kraja prvog poluvremena dva puta zaprijetio je Real, u 32. minuti neprecizan je bio Toni Kroos, a u 37. Ramosov pokušaj glavom završio je pored vratnice. U drugom dijelu po jedna prilika sa svake strane. U 79. minuti Kevin Gameiro je lobao vratara, ali je Varane spasio mrežu Reala izbacivši loptu sa gol-linije, dok je u 89. udarac Cristiana Ronalda u posljednji trenutak uspio blokirati branič Atletica Lucas Hernandez. Luka Modrić je za Real odigrao cijeli susret pruživši solidnu partiju, dok Šime Vrsaljko nije bio u sastavu Atletica. Vodeća Barcelona je rutinski sa 3-0 kao gost svladala Leganes, a Ivan Rakitić odigrao je svih 90 minuta za Barcelonu. Barcelona ima 34 boda, a Real i Atletico zaostaju već deset bodova.

NAPULJ - Vodeći sastav talijanskog nogometnog prvenstva Napoli u subotu je u susretu 13. kola na svom San Paolu svladao Milan sa 2-1. Domaće je u vodstvo doveo Lorenzo Insigne u 34. minuti, a na 2-0 povisio je Piotr Zielinski u 73. minuti. Na konačnih 2-1 smanjio Alessio Romagnoli koji se najbolje snašao u gužvi u kaznenom prostoru Napolija u drugoj minuti sudačke nadoknade. Marko Rog igrao je za Napoli od 79. minute, dok je Nikola Kalinić odigrao čitav susret za Milan. Napoli sada ima 35 bodova, četiri više uz utakmicu više od drugog Juventusa koji u nedjelju gostuje kod Sampdorije, dok je Milan sedmi sa 19 bodova.