Šport 15. srpnja 2018.

Objavljeno: 15.07.2018 u 12:35
Pregledano 75 puta

ZAGREB, 15. srpnja 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

MOSKVA - Hrvatska nogometna reprezentacija izgubila je u finalu Svjetskog nogometnog prvenstva u Moskvi od Francuske sa 2-4 (1-2). Francuska je povela autogolom Marija Mandžukića u 18. minuti, na 1-1 poravnao je Ivan Perišić u 28., novo vodstvo Francuskoj osigurao je Antoine Griezmann u 38. iz 11-erca, da bi u nastavku "galski pijetlovi" preko Paula Pogbe u 59. i Kyliana Mbappea u 65. minuti stigli do vodstva od 4-1. Na konačnih 4-2 smanjio je Mandžukić u 69. minuti.

Iako je Hrvatska bolje otvorila utakmicu, Francuska je stigla do vodstva nakon što je ubačaj Griezmanna iz slobodnog udarca s desne strane Mandžukić u skoku pred svojim golom tjemenom proslijedio iza leđa Subašića. Bio je to prvi autogol u finalu u povijesti svjetskih prvenstava. Perišić je poravnao sjajnim udarcem ljevicom sa 16 metara nakon što su redom Vrsaljko, Mandžukić i Vida dobijali svoje dvoboje u kaznenom prostoru nakon ubacivanja Modrića. Možda i ključni trenutak dogodio se u 38. minuti  kada je argentinski sudac Pitana nakon pregleda snimke procijenio kako je Perišić igrao rukom u svom kaznenom prostoru i dosudio kazneni udarac za Francusku. U spornoj situaciji Matuidi je promašio loptu glavom, ona je pala na ruku Perišiću koji se nalazio pola metra od Matuidija. Pitana je inicijalno pokazao da se igra nastavi, no nakon više od dvije minute i pregleda snimke ipak je odlučio pokazati na bijelu točku, a siguran izvođač bio je Griezmann. U 59. minuti Francuska je stigla do trećeg gola, Mbappe je prošao po desnom krilu, Griezmannov pokušaj bio je blokiran, lopta je stigla do Pogbe, a i njegov prvi pokušaj sa 20 metara blokirao je Lovren. Nažalost, Modrić se na odbijenu loptu nije najbolje snašao pa je Pogba dobio novu šansu koju je iskoristio. Samo šest minuta potom Mbappe je povisio na 4-1, na njegov prizemni udarac sa 25 metara Subašić je prekasno reagirao i lopta je završila u mreži. Mandžukić je 69. minuti vratio kakvu-takvu nadu Hrvatskoj kada je iskoristio poigravanje francuskog vratara Llorisa koji ga je želio driblati u vlastitom petercu i smanjio na 4-2.

Drugo mjesto u Rusiji na najveći je uspjeh hrvatskog nogometa u povijesti, nadmašeno je treće mjesto iz Francuske 1998. Francuska je pak po drugi puta osvojila naslov svjetskog prvaka, prvi je proslavila upravo te 1998. na domaćem terenu kada je svladala Hrvatsku u polufinalu sa 2-1, a Brazil u finalu sa 3-0.

Ovime je izjednačen drugi najefikasniji finale u povijesti, po četvrti je put završni dvoboj okončan ovim rezultatom. Urugvaj je 1930. svladao Argentinu sa 4-2, 1938. je Italija sa 4- svladala Mađarsku, dok je 1966. Engleska sa 4-2 nadigrala Zapadnu Njemačku. Najefikasniji finale odigrali su brazil i Švedska 1958. u Stockholmu kada je bilo 5-2 za Brazil. Zanimljivo, u moskovskom finalu je postignut jednak broj pogodaka kao i na prethodna četiri finala zajedno, 2002. Brazil je svladao Njemačku sa 2-0, 2006. su Italija i Francuska igrali 1-1, 2010. je Španjolska sa 1-0 bila bolja od Nizozemske, a 2014. Njemačka također sa 1-0 od Argentine.

ZAGREB - Kapetan hrvatske nogometne reprezentacije Luka Modrić proglašen je najboljim igračem Svjetskog prvenstva u Rusiji na kojem su "vatreni" osvojili drugo mjesto. Luka je tako na najljepši mogući način zaokružio svoj životni ali i nogometni put, koji bi se mogao opisati u jednoj rečenici - od izbjeglištva do svjetskog trona. Nakon World Cupa u Rusiji više nema nikakve dvojbe - Modrić je najbolji hrvatski nogometaš svih vremena. Davor Šuker je bio najbolji strijelac SP-a u Francuskoj 1998. godine, a s Realom je osvojio jednu Ligu prvaka, dok je Zvonimir Boban bio kapetan 'brončanih', te europski prvak s Milanom. Luka ih je debelo nadmašio na klupskom planu osvojivši u dresu "Kraljevskog kluba" četiri Lige prvaka, a sada i na reprezentativnom planu.

MOSKVA - Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić nakon 2-4 poraza od Francuske u finalu Svjetskog prvenstva izjavio je kako je ključni trenutak bio dosuđeni 11-erac iz kojega je Francuska povela sa 2-1.

"Čestitam Francuzima na osvojenoj tituli naslova svjetskog prvaka. Mi smo tužni i ponosni, ali mislim da smo odigrali dobru utakmicu. Presjekao nas je penal nakon kojega je sve bilo teže. Ipak, moramo biti zadovoljni i ponosni na ono što smo ostvarili. Ostvarili smo najveći uspjeh u povijesti hrvatskog nogometa, ali ostaje mali žal za titulom. No, to je život, to je nogomet. Francuzi nas nisu iznenadili, oni se brane, idu na kontru. Primili smo dva gola slučajna, prvi autogol i drugi penal", izjavio je Dalić.

MOSKVA - Tužan sam jer smo izgubili, ali i ponosan na sve što smo napravili u Rusiji, kazao je nakon poraza od Francuske (2-4) u finalu Svjetskog prvenstva u Moskvi kapetan hrvatske reprezentacije i najbolji igrač Svjetskog prvenstva Luka Modrić.

"Nije lako izgubiti, treba pričekati da se emocije smire. Bili smo bolja ekipa veći dio utakmice, ali su nas pokopali ti nesretni golovi. I eto - Francuzi slave, a mi smo ponosni", kazao je dobitnik Zlatne lopte Modrić.

"Na to priznanje sam jako ponosan i zahvalio bih se cijeloj ekipi jer bez njih ništa toga ne bi bilo. Zahvalio bih se i našima navijačima koji su nas nosili tijekom cijelog prvenstva. Zbog njih mi je žao, nije lagan osjećaj doći tako blizu i izgubiti".

"Ostavili smo srce na terenu, ne može nam se ništa zamjeriti. Dali smo sve što smo imali. Nažalost, izgubili smo, ali smo napravili u Rusiji nešto što će se dugo, dugo pamtiti. Ne samo po rezultatu nego i zbog ponašanja igrača i naših navijača na ovom prvenstvu", kazao je Šime Vrsaljko.

MOSKVA - Nismo igrali spektakularno u finalu, ali smo mentalno bili jači od Hrvatske, kazao je nakon osvajanja naslova svjetskog prvaka i pobjede nad Hrvatskom (4-2) francuski izbornik Didier Deschamps.

"Ovo je vrlo mlada momčad i sjajno je što neko s 19 godina osvaja naslov prvaka svijeta. Znam da nismo odigrali neku savršenu utakmicu, ali smo zabili četiri gola. Boljelo nas je jako što smo kod kuće izgubili europski naslov prije četiri godine, ali smo naučili nešto iz toga. Ovih 55 dana smo radili jako naporno i sada se sve isplatilo. Ponosni smo što smo Francuzi.  Vive le Republic", kazao je treći čovjek koji je svjetski naslov osvajao i kao trener i kao igrač.

Strijelac prvog gola za Francuze Antoine Griezmann je bio presretan:

"Ja ne znam gdje se nalazim, plačem od sreće. Hrvatska je odigrala sjajnu utakmicu, ali smo mi zabili četiri gola. Ne mogu dočekati povratak u Francusku".

MOSKVA - Finale svjetskog nogometnog prvenstva u Moskvi na tribinama stadiona Lužnjiki pratili su brojni uglednici iz svijeta, politike, sporta i zabave. Završni susret World Cupa pratio je i ruski predsjednik Vladimir Putin, a na tribinama je bila i hrvatska predsjednica Kolina Grabar-Kitarović u društvu supruga Jakova, te francuski predsjednik Emmanuel Macron sa suprugom Brigitte. Utakmicu je naravno, pratio i predsjednik FIFA-e Gianni Infantino, njegov savjetnik Zvonimir Boban, predsjednik UEFA-e Aleksandar Čeferin, predsjednik HNS-a Davor Šuker, njegov francuski kolega Noel le Graet, te brojne nogometne legende kao što su Diego Maradona, Ronaldinho, Francesco Totti, Lothar Matthaus, Luis Figo, Mario Kempes, Samuel Eto'o, Rivaldo, Didier Drogba, Arsene Wenger... Susret je pratio i predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) Thomas Bach, tenor Placido Domingo, bivši francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, legendarni ruski hokejaš Aleksander Ovečkin... Hrvatske boje branili su Dario Šimić, Igor Štimac, Tonći Gabrić, Stjepan Tomas, Ardijan Kozniku, Zoran Mamić, Silvio Marić...

ZAGREB - Uredbom Vlade Republike Hrvatske svaki hrvatski reprezentativac će za osvojeni naslov doprvaka svijeta dobiti po 70.000 kuna, izbornik Dalić 60, dok će sve ostale osobe iz stručnog stožera podijeliti iznos od 96.000 kuna. Ova odluka Vlade RH donesena je puno prije nastupa na SP u Rusiji jer je odluka o iznosu državne nagrade za vrhunska sportska dostignuća isplaćuju temeljem Uredbe Vlade RH koja je donesena 21. prosinca 20017. godine.

MOSKVA - Izbornik francuske nogometne repreezentacije Didier Deschamps upisao se u povijest postavši tek treća osoba koja je osvojila svjetsko prvenstvo kao igrač i kao trener. Prije njega to je uspjelo još jedino Brazilcu Mariju Zagallu i Nijemcu Franzu Beckenbaueru.Nažalost, Deschamps je do oba trofeja došao preko Hrvatske. Prije 20 godina "Tricolori" su u polufinalu pobijedili Hrvatsku 2-1, a Deschamps je tada bio kapetan momčadi. Danas je Deschamps vodio Francuze kao izbornik u finalu SP-a, a s druge strane je stajala Hrvatska. I opet se Deschamps radovao jer je Francuska dobila finale s 4-2. Brazilac Zagallo je kao igrač slavio na World Cupu 1958. te četiri godine kasnije 1962. godine, dok je "Selecao" predvodio do svjetske krune 1970. godine. Zagallo je i kao izbornik mogao do druge krune, no 1998. u Francuskoj je osvojio drugo mjesto iza domaćina turnira. Beckenbauer je igrački naslov osvojio 1974. godine, dok je kao izbornik 'elf' predvodio do svjetskog naslova 1990. godine.

ZAGREB - Francuska je jedna od reprezentacija koju 'Vatreni' nikada nisu pobijedili, a tako je postalo i nakon velikog finala Svjetskog prvenstva u Moskvi. S ‘Tricolorima’ smo igrali šest puta ostvarivši četiri poraza i dva remija uz negativnu razliku pogodaka 5-13. Prvi francusko - hrvatski dvoboj i najviše pamtimo. Bilo je to polufinale SP-a 1998. godine i pobjeda domaćina 2-1. Hrvatska je povela početkom drugog poluvremena golom Davora Šukera, međutim 'Tricolori' su uzvratili s dva gola Liliana Thurama. Izjednačio je praktički u drugom napadu nakon Šukerovog gola, a potom u 69. minuti još jednom probio Dražena Ladića. Zanimljivo, bili su to njegovi jedini golovi u 114 nastupa u francuskom dresu. Hrvatska je posljednjih 15 minuta imala igrača više nakon što je isključen Laurent Blanc, ali nisu uspjeli izjednačiti.Francuzi su nakon te utakmice pobijedili i Brazil postavši svjetski prvaci, dok je Hrvatska u dvoboju za broncu pobijedila Nizozemsku.

ZAGREB - Napadač engleske nogometne reprezentacije Harry Kane sa šest postignutih pogodaka ponio je naslov najboljeg strijelca Svjetskog prvenstva u Rusiji. Kane je tako postao drugi Englez koji je osvojio "Zlatnu kopačku", nakon Garyja Linekera 1986. Pet od svojih šest golova Lineker je postigao u natjecanju po skupinama, dok je šesti postigao u osmi ni finala protiv Kolumbije iz 11-erca. U posljednja tri nastupa, četvrtfinalu, polufinalu i utakmici za treće mjesto Kane se nije uspio upisati u strijelce. Prije Kanea 28 nogometaša se mogloe pohvaliti titulom najboljeg strijelca, a među njima su i dva hrvatska igrača Dražan Jerković i sadašnji predsjednik HNS-a Davor Šuker. Jerković je u Čileu u dresu bivše države zabio četiri gola podijelivši prvo mjesto s još pet igrača. Po četiri gola zabili su i Brazilci Garrincha i Vava, Rus Valentin Ivanov, Mađar Florian Alberti te Čileanac Leonel Sanchez. Šuker je na Coupe du Mondeu 1998. osvojio nagradu za najboljeg strijelca postigavši šest golova. U leđa su mu gledali Argentinac Gabriel Batistuta i Talijan Christian Vieri sa po pet golova, te Brazilac Ronaldo, Čileanac Marcelo Salas i Meksikanac Luis Hernandez sa po četiri gola.

MOSKVA - Belgijski vratar Thiebaut Courtois proglašen je za najboljega vratara Svjetskoga nogometnoga prvenstva. Courtois je jedan od najzaslužnijih što je Belgija osvojila treće mjesto u Rusiji. Međunarodna nogometna federacija (FIFA) od svjetskog prvenstva u SAD 1994. službeno dodijeljuje nagradu za najboljeg vratara prvenstva, a prvi dobitnik bio je Belgijanac Michel Preud’homme. Do 2010. nagrada se zvala po legendarnom sovjetskom vrataru Levu Jašinu, a od SP-a u Južnoj Africi 2010. nagrada za najboljeg vratara se zove “Zlatna rukavica". Na svjetskim prvenstvima od 1930. do 1994. nije se dijelila nagrada za najboljeg vratara, no birala se najbolja momčad prvenstva u kojoj je bio po jedan vratar.

ZAGREB - Na Svjetskom prvenstvu u Rusiji postignuto je ukupno 169 pogodaka u 64 utakmice što je prosjek od 2.64 po susretu. Samo jedna utakmica okončana je rezultatom 0-0, no ipak postignuta su dva gola manje no prije četiri godine u Brazilu. Ipak, ovaj prosjek je daleko ispod najvećeg prosjeka koji je postavljen 1954. u Švicarskoj kada je postignuto 140 golova u 26 susreta što je fantastičan prosjek od 5.38 golova po utakmici koji će teško biti nadmašen. Utakmice u Rusiji ukupno je na tribinama gledalo 3.031.768 gledatelja što je 47.371 u prosjeku po utakmici. U odnosu na Brazil 2014. u Rusiji je bilo gotovo 400.000 gledatelja manje, odnosno prosječno preko 6.000 manje po utakmici, no razlog tomu je ponajprije što su stadioni u Rusiji bili manje od onih u Brazilu. Najgledanije SP bilo je ono u SAD 1994. godine. Utakmice je ukupno gledalo 3.587.538 gledatelja što je prosjek od 68.991 po utakmici.

MOSKVA - Četiri osobe su nakratko ušle na teren u 53. minuti finalne utakmice između Francuske i Hrvatske na Svjetskom nogometnom prvenstvu u nedjelju u Moskvi, ali su ih ubrzo odveli redari. Za vrijeme drugog poluvremena su tri osobe u bijelim majicama i crnim hlačama upale na travnjak iz dijela iza francuskog gola, a četvrtu su u tome spriječili redari. Tri osobe su pretrčale 50 metara nakon čega su ih zaustavili redari i odveli s terena. Prekid je trajao 25 sekundi. Igra je nastavljena pri rezultatu 2-1. Nekoliko minuta kasnije je ruska skupina Pussy Riot na svojim društvenim mrežama Twitter i Facebook objavila da su njihovi članovi sudjelovali u tom incidentu. Pussy Riot navodi da su te osobe predstavljale "nebeske policajce koji nježno prate navijače na Mondialu i poštivanje pravila za razliku od ruskih zemaljskih policajaca koji rastjeruju prosvjednike i svima čine nažao".

ZAGREB - U noći sa subote na nedjelju u 72. godini preminuo je Dragutin Šurbek, najveći hrvatski stolnotenisač koji je dva puta postajao svjetskim prvakom, a na svjetskim i europskim prvenstvima osvojio ukupno 36 odličja. Dragutin Šurbek rođen je 8. kolovoza 1946. u Zagrebu, u radničkoj obitelji na Trnju. Počeo je igrati stolni tenis u osnovnoj školi, pa onda na Ribnjaku, da bi nastavio u klubu Poštar. Godine 1964. postao je reprezentativac i malo iza toga završio je u najjačem zagrebačkom klubu Zagrebu, koji je kasnije promijenio ime u GSTK Vjesnik Zagreb. I to je bilo najbolje i najbogatije Šurbekovo razdoblje. Kao nezamjenjivi član Vjesnika pridonio je osvajanju Kupa europskih prvaka 1973., 1974. i 1976. i Kupa velesajamskih gradova 1970. i 1972. Treba spomenuti i nesvakidašnji rekord koji drži zagrebački stolni tenis zapravo Vjesnikova slavna momčad Šurbek, Čordaš i Stipančić s trenerom Vukušićem. Od lipnja 1971. do svibnja 1975. nisu izgubitili niti jednu službenu utakmicu, međunarodnu, a niti na domaćim prvenstvima zabilježivši nevjerovatne 122 uzastopne pobjede.

LONDON - Srpski tenisač Novak Đoković pobjednik je ovogodišnjeg izdanja najvećeg svjetskog turnira Wimbledona, on je u finalu za dva sata i 18 minuta pobijedio Južnoafrikanca Kevina Andersona sa 6-2, 6-2, 7-6 (3). Za Đokovića je ovo četvrti naslov u Wimbleodnu, nakon 2011., 2014. i 2015., a ukupno 13. naslov na nekom "grand slam" turniru, prvi nakon Roland Garrosa 2016. Andersonu je ovo bio drugi nastup u finalu nekog "grand slam" turnira i drugi poraz, prošle godine je u finalu US Opena izgubio od Španjolca Rafaela Nadala. Bio je ovo sedmi međusobni susret Đokovića i Andersona i šesta pobjeda srpskog igrača. Čak tri puta su igrali u Wimbledonu i svaki puta je kao pobjednik izašao Đoković.

ROUBAIX - Nijemac John Degenkolb (Trek) pobjednik je devete etape biciklističke utrke "Tour de France" vožene od Arrasa do Roubaixa u dužini od 156.5 kilometara dok je Belgijanac Greg Van Avermaet (BMC) drugim mjestom povećao svoju prednost u ukupnom redoslijedu. Tijekom etape vozači su pred sobom imali i više od 20 kilometara kaldrme po kojoj se vozi najprestižnija jednodnevna utrka na svijetu "Paris-Roubaix", a u takvim uvjetima do izražaja su došli specijalisti za klasične jednodnevne utrke. U prvoj skupini ostala su samo trojica vozača, pobjednici "Paris-Roubaixa" iz 2015. Degenkolb i 2017. Van Avermaet te aktualni belgijski prvak Yves Lampaert (Quick-Step). Iako je bio u nepovoljnoj poziciji uoči završnog sprinta Degenkolb je uspio doći do etapne pobjede. Nakon prvih devet etapa Van Avermaet ima 43 sekunde bolje vrijeme od drugog Britanca Gerainta Thomasa (Sky) te 44 od trećeg Belgijanca Philippea Gilberta (Quick-Step). Kristijan Đurasek (UAE Emirates) u devetoj etapi zauzeo je 57. mjesto sa 1:50 minuta zaostatka za Degenkolbom te je u ukupnom redoslijedu 41. sa 9:31 minutom slabijim vremenom od Van Avermaeta.