Šport 14. siječnja 2017.

Objavljeno: 14.01.2018 u 05:28
Pregledano 119 puta

ZAGREB, 14. siječnja 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

SPLIT - Hrvatski rukometaši upisali su i drugu pobjedu u skupini A europskog prvenstva. Nakon što su u prvom kolu pobijedili Srbiju 32-22, odabranici Line Červara su u drugom kolu porazili Island 29-22.

Hrvatska je odigrala još jednu sjajnu utakmicu. Nakon +10 protiv Srbije na otvaranju EP-a, u drugom kolu je 'pao' Island sa sedam golova razlike

Island se još jednom pokazao kao 'stara mušterija' hrvatskih rukometaša. Na velikim natjecanjima (OI, SP, EP) Hrvatska nikada nije izgubila od Islanda. U sedam utakmica igranih na olimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima ostvarili smo šest pobjeda i jedan remi. Islanđani su Hrvatsku dobili samo jednom i to u prvom međusobnom srazu, 1993. godine u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Hafnarfjorduru sa 24-22.

Nakon neuvjerljivog prvog dijela, odabranici Line Červara su 'slomili' Island furioznim otvaranjem drugog poluvremena. U prvih 12 minuta nastavka Hrvatska je napravila seriju 8-2 i pobjegla na velikih 22-15. U visokom ritmu je Hrvatska je nastavila do kraja susreta ostvarivši uvjerljivu pobjedu.

Do polovice prvog dijela bila je to izjednačena utakmica. Islanđani su u tri navrata imali i pogodak prednosti (3-2, 4-3, 8-7), no Hrvatska tada radi seriju 5-1 i bježi na tri gola prednosti (12-9). Imali smo i napad za +4, no umjesto toga Islanđani su zabili dva brza gola za samo pogodak minusa (12-11). Pogodak razlike bio je i na kraju prvog dijela (14-13) u kojem su naši vratari imali samo jednu obranu.

U nastavak susreta Hrvatska je ušla furiozno. U prvih 12 minuta je načinila seriju 8-2 i pobjegla na šest pogodaka prednosti 22-15. Na vratima je proradio Ivan Stevanović i Islanđani su se potpuno pogubili u grotlu splitske Spaladium Arene. U 52. minuti imali smo i fantastičnih osam razlike (26-18), a na koncu je završilo 29-22.

Hrvatsku je do druge pobjede predvodio Luka Cindrić sa sedam golova, Manuel Štrlek je zabio pet, dok su Igor Karačić, Luka Stepančić i Marko Mamić postigli po četiri gola. Ivan Stevanović sakupio sedam obrana, sve u drugom poluvremenu.

U suparničkim redovima najefikasniji su bili Aron Palmarsson s pet golova, Arnor Thor Gunnarsson sa četiri, te Omar Ingi Magnusson i Janus Dadi Smarason sa po tri gola.

U drugom susretu iz ove skupine rukometaši Švedske pobijedili Srbiju sa 30-25. Šveđani su upisali prvu pobjedu, a Srbi drugi poraz te sada imaju samo teoretske šanse za prolaz. Unatoč konačnih +5 za Šveđane, Srbi su sedam minuta prije kraja kod rezultata 23-22 za Šveđane promašili čistu kontru za poravnanje, a potom su primili tri gola.  Skandinavci su 9. minuti stigli do vodstva 8-3, a sve do sredine drugog dijela stalno su imali prednost od četiri-pet golova.

Švedska je četverostruki prvak Europe, a ovom pobjedom su izborili drugi krug jer su u prvoj utakmici poraženi s dva razlike od Islanđana, pa u mogućem krugu tri ekipe imaju pozitivnu gol-razliku.

Švedsku su do pobjede predvodili Albin Lagergren s pet golova, dok su po četiri postigli Johan Jakobsson, Niclas Ekberg i Lukas Nilsson. Sjajnu predstavu pružio je i švedski vratar Mikael Appelgren koji je meč završio sa 19 obrana. U selekciji Srbije istaknuo se Nemanja Ilić s pet golova, dok je Petar Nenadić postigao četiri pogotka.

Na ljestvici vodi Hrvatska sa četiri boda, Island i Švedska imaju po dva boda, dok je Srbija posljednja bez bodova.

Hrvatsku reprezentaciju u posljednjem kolu 16. siječnja očekuje ogled protiv Švedske, a u drugom susretu igrat će Island i Srbija. Tri najbolje ekipe iz svake skupine nastavljaju natjecanje.

HRVATSKA - ISLAND 29-22 814-13)

SPLIT. - Spaladium Arena - 11,000 gledatelja; Suci: Evgeni Zotin i Nikolaj Volodkov (oba Rusija)

HRVATSKA: Stevanović, Alilović; Mihić, Buntić 2, Stepančić 4, Kopljar 1, Vori 1, Gojun, Horvat, Karačić 4 (1), Mandalinić, Štrlek 4, Čupić 2, Musa, Mamić 4, Cindrić 7

ISLAND: Gustavsson, Bjorgvinsson; Kristjansson, Palmarsson 5, Karason 2, Hallgrimsson, Atlason, Elisson, Sigurdsson 1, Gislason, Gudmundsson 3, Magnusson 3, A.T. Gunnarsson 4, Arnarsson 1, B.M. Gunnarsson, Smarason 3

SEDMERCI: Hrvatska 1/2, Island 3/3

ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minut3, Island 0 minuta

SAN SEBASTIAN - U derbiju 19. kola španjolskog nogometnog prvenstva Barcelona je na gostovanju pobijedila Real Sociedad 4-2 premda je nakon pola sata igre gubila 0-2.

Bila je to prva Barcina ligaška pobjeda na Anoeti u posljednjih 11 godina. Posljednju pobjedu u prvenstvu na ovom stadionu Katalonci su upisala 5. svibnja 2007. godine.

Domaćin je fantastično ušao u utakmicu i nakon nešto više od pola sata igre vodio je 2-0. Sociedad je poveo u 11. minuti golom Williana Josea, a na 2-0 je povisio Juanmi u 34. minuti utakmice. Paulinho je u 39. minuti smanjio na 1-2, a potom je Luis Suarez s dva gola (50, 71) u potpunosti okrenuo rezultat. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Lionel Messi golom iz slobodnog udarca u 85. minuti

Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić odigrao je cijeli susret.

Barcelona na polovice sezone ima 16 pobjeda i tri neodlučena ishoda i vodi na ljestvici sa 51 bodom. Atletico Madrid je drugi sa 42 boda, Valencija je treća sa 40 bodova, a četvrti je Real Madrid sa 32 boda.

REZULTATI:
Real Sociedad - Barcelona   2-4 (Jose 11, Juanmi 34 / Paulinho 39, Suarez 50, 71, Messi 85)
Levante - Celta             0-1 (Sisto 37)
Alaves - Sevilla            1-0 (Manu Garcia 52)
Espanyol - Athletic Bilbao  1-1 (Moreno 29 / Williams 35)

U subotu:
Girona - Las Palmas         6-0 (Stuani 25-11m, Olunga 57, 70, 79, Garcia 64, Portu 74)
Real Madrid - Villarreal    0-1 (Fornals 88)
Deportivo Coruna - Valencia 1-2 (Andone 88 / Guedes 37, Rodrigo 64)
Eibar - Atletico Madrid     0-1 (Gameiro 27)

U petak:
Getafe - Malaga             1-0 (Cala 73)

20.  Las Palmas     19   3  2  14  14  46   11

LIVERPOOL - U derbiju 23. kola engleskog nogometnog prvenstva Liverpool je na Anfieldu pobijedio Manchester City s 4-3 nanijevši 'Građanima' prvi poraz ove sezone. Bila je to sjajna utakmica sa sedam golova, tri vratnice i još niz prilika na obje strane. Gostima je to bio prvi poraz ove sezone, te prvi poraz u posljednjih sedam mjeseci.

Posljednji put City je poražen u prvenstvu u travnju prošle godine na gostovanju kod Chelsea. Nakon toga momčad Pepea Guardiole je nanizala 30 susreta bez poraza pri čemu je upisala 26 pobjeda i četiri remija. Golove za Liverpool zabili su Oxlade-Chamberlain (9), Firmino (59), Mane (61) i Salah (68), a za goste Sane (40), Bernardo Silva (84) i Gundogan (90+2). Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren odigrao je  90 minuta za 'redse'.

U prvom nedjeljnom susretu nogometaši Bournemoutha priredili su iznenađenje pobijedivši na svom Vitality stadionu Arsenal s 2-1 upisavši prvu pobjedu protiv 'topnika' u elitnom razredu engleskog nogometa. Na ljestvici vodi City sa 62 boda, dok Manchester United, Liverpool i Chelsea imaju po 47 bodova, ali United ima i utakmicu manje.

JAKARTA - Nogometna reprezentacija Islanda, posljednji suparnik Hrvatske u skupini na svjetskom prvenstvu, porazila je u prijateljskom susretu u Jakarti reprezentaciju Indonezije s 4-1 uz tri gola napadača PSV Eindhovena Alberta Gudmundssona. U susretu igranom pred 36,000 gledatelja Indonezija je povela u 29. minuti golom Armaiyna. Do konca poluvremena izjednačio je Albert Gudmundsson. Samarson je u 59. minuti zabio za 2-1, a  Gudmundsson je do kraja dvoboja još dva puta tresao suparničku mrežu, u 66. iz kaznenog udarca te u 72. minuti. Bila je to druga prijateljska utakmica ove dvije reprezentacije nakon što je Island prije tri dana bio još uvjerljiviji pobijedivši 6-0. Island otvara World Cup u Rusiji 16. lipnja u Moskvi protiv Argentine, u 2. kolu će 22. lipnja igrati protiv Nigerije u Vologogradu, a s Hrvatskom igra posljednju utakmicu u skupini, 26. lipnja u Rostovu.

SPLIT - U prvom dvoboju 2. kola A skupine EURA u Splitu su rukometaši Švedske pobijedili Srbiju s 30-25 (16-10).  Šveđani su upisali prvu pobjedu, a Srbi drugi poraz te sada imaju samo teoretske izglede za prolaz. Unatoč konačnih +5 za Šveđane, Srbi su sedam minuta prije kraja kod rezultata 23-22 za Šveđane promašili čistu kontru za poravnanje, a potom su primili tri gola. Skandinavci su 9. minuti stigli do vodstva 8-3, a sve do sredine drugog dijela stalno su imali prednost od četiri-pet golova. Švedska je četverostruki prvak Europe, a ovom pobjedom su izborili drugi krug jer su u prvoj utakmici poraženi s dva razlike od Islanđana, pa u mogućem krugu tri ekipe imaju pozitivnu gol-razliku.  Švedsku su do pobjede predvodili Albin Lagergren s pet golova, dok su po četiri postigli Johan Jakobsson, Niclas Ekberg i Lukas Nilsson. Sjajnu predstavu pružio je i švedski vratar Mikael Appelgren koji je meč završio sa 19 obrana. U selekciji Srbije istaknuo se Nemanja Ilić s pet golova, dok je Petar Nenadić postigao četiri pogotka. U ovoj skupini večeras igraju Hrvatska i Island.

DORTMUND - U posljednjem susretu 18. kola njemačkog nogometnog prvenstva Borussia Dortmund i Wolfsburg su odigrali bez golova. Borussija je dominirala veći dio utakmice i imala je nekoliko sjajnih prilika, ali nije uspjela zabiti gol.

Najbolje prilike za domaćine imali su Alexander Isak, Andrij Jarmolenko i Jadon Sancho. Za goste je cijeli susret odigrao Josip Brekalo koji se nakon prvog dijela sezone u redovima Stuttgarta vratio u Wolfsburg. U prvom nedjeljnom susretu Koln je pobijedio Borussiju Moenchengladbach 2-1 ostvarivši tek drugu pobjedu ove sezone. Junak utakmice bio je Simon Terodde postigavši pobjednički pogodak u petoj minuti sudačke nadoknade. Koln je i dalje uvjerljivo posljednji. Sada ima devet bodova, osam manje od zone spasa. Na ljestvici vodi Bayern sa 44 boda, RB leipzig je drugi sa 31 bodom, Schalke ima 30, a Borussija Dortmund 29 bodova.

BAD MITTERNDORF - Natjecanje skijaša skakača koje se u nedjelju trebalo održati u austrijskom Bad Mitterndorfu na skakaonici Kulm je otkazano zbog snažnog vjetra. Organizatori su prvotno otkazali kvalifikacije, a potom nekoliko puta pomicali početak natjecanja. Međutim, na koncu su bili prisiljeni otkazati natjecanje. U subotu je na skakaonici Kulm pobijedio Norvežanin Andreas Stjernen koji je do svoje prve pobjede u karijeri u Svjetskom kupu stigao letovima od 229,0 i 226,0 metara koji su mu ukupno donijeli 407.6 bodova. Drugo mjesto zauzeo je još jedan Norvežanin Daniel Andre Tande sa 405.1 bodova (210,5 i 240,5m), a treće švicarski veteran Simon Ammann sa 399.9 bodova (218,0 i 227,5m). U ukupnom poretku Svjetskog kupa vodi Poljak Kamil Stoch sa 733 boda, drugi je Nijemac Richard Freitag sa 711 bodova, a treći Nijemac Andreas Wellinger sa 585 bodova. Karavana skijaša skakača sada seli u Oberstdorf gdje će se od 18. do 21. siječnja održati svjetsko prvenstvo.

ZAGREB - Svega 24 sata nakon što su u hrvatskom prvenstvu pobijedili Zabok (97-68), košarkaši Cibone su ponovo morali na parket. U susretu 16. kola regionalne ABA lige 'Vukovi' su u Draženovom domu izgubili od MZT Skopje Aerodroma 77-92. Cibona je dobro odigrala tek u prvoj četvrtini koju je dobila 19-15, no druge dvije dionice gosti su dobili sa čak 19 razlike (56-37) okrenuvši rezultat. Posebno loše 'vukovi' su izgledali u trećoj četvrtini koju je MZT dobio 30-18. U posljednjoj dionici makedonski sastav je rutinski priveo utakmicu kraju ostvarivši tek treću pobjedu ove sezone. Ciboni je to bio deseti poraz uz šest pobjeda. Goste su do slavlja predvodili hrvatski košarkaš Dominik Mavra sa 18 koševa, 10 asistencija i šest skokova, Damjan Stojanovski sa 18 koševa, te Marko Simonovski sa 16 koševa. Kod Cibone najefikasniji su bili Luka Žorić sa 20 koševa i šest skokova, Marko Tomas sa 15 koševa, te Marin Rozić sa 14 koševa. Cibona se trenutačno nalazi na osmom mjestu sa 22 boda, dok je MZT i dalje posljednji sa 19 bodova.

SPLIT - Ne gubim nadu da ću zaigrati i zasad sam najveći navijač naše reprezentacije uz TV, kazao je u posebnoj izjavi, dostavljenoj preko Hrvatskog rukometnog saveza, ozlijeđeni hrvatski rukometaš Domagoj Duvnjak. Domagoj Duvnjak neće igrati u utakmicama prvog kruga skupine A Europskog prvenstva u Splitu zbog ozljede u završnici dvoboja sa Srbijom. Ozljeda lista desne noge zahtjeva strogo mirovanje i svakodnevnu terapiju najsuvremenijim metodama koje bi ga mogle vratiti u momčad . ''Terapije za ozlijeđeni list su određene. Imamo vrhunske fizioterapeute i liječnike, sve što je potrebno u prvim danima nakon ozljede. Moram priznati da mi je teško pala činjenica da ne mogu pomoći u ovim važnim utakmicama, ali se neću predati. Prije svega zbog ove ekipe, mojih najvećih prijatelja, ali i cijele javnosti, svih koji ovih dana žive rukomet. Operirao sam koljeno samo da bih stigao igrati Europsko prvenstvo doma, ali, ponavljam, ne gubim nadu i najveći sam navijač uz TV. Vjerujem u njih i znam da će se i bez mene složno i sigurno polako penjati prema cilju'', poručio je kapetan Domagoj Duvnjak očekujući nove preglede i uvid u stanje s listom desne noge nakon nekoliko dana odrađenih terapija.

WENGEN - Zadovoljan sam jer sam osvojio svoje prve bodove u Svjetskom kupu, izjavio je 21-godišnji hrvatski skijaš Elias Kolega koji je u nedjelju osvojio 21. mjesto u slalomu Svjetskog kupa u Wengenu. U prvoj vožnji Kolega je sa startnim brojem 56 završio na 27. mjestu, a na kraju se popeo do 21. pozicije. "Odlično sam odradio prvu vožnju. Uspio sam napraviti sve što sam zacrtao. Imao sam visoki startni broj 56 tako da je ulazak u drugu vožnju jako dobra stvar," kazao je Kolega. U drugoj vožnji nije želio previše riskirati kako bi dohvatio svoje prve bodove.  "Drugu vožnju sam vozio dosta oprezno kako bi osvojio prve bodove. Nisam želio riskirati. Prva trojica skijaša koja su nastupila ispred mene su pala, pa sam bio oprezniji. Zadovoljan sam i ništa si ne predbacujem." Kolega je naglasio kako mu je nakon odličnog nastupa u Wengenu dodatno poraslo samopouzdanje. Drugi hrvatski predstavnik Matej Vidović, koji je prije tjedan dana osvojio prve bodove ove sezone sa 23. mjestom u slalomu u Adelbodenu, ostao je bez druge utrke, završivši na 35. poziciji. Prvo mjesto osvojio je najbolji skijaš današnjice Austrijanac Marcel Hirscher.

ZAGREB - Prvi put nakon proglašenja hrvatske neovisnosti na predstojećim zimskim olimpijskim igrama koji će se održati od 9. do 25. veljače u Pjongčangu imat ćemo posade u bobu dvosjedu i u bobu četverosjedu. Nakon što su Dražen Silić i Mate Mezulić devetim mjestom (2:01.03) u konkurenciji 13 posada bob dvosjeda na Sjevernoameričkom kupu u Lake Placidu osigurali olimpijsku "vizu" za ZOI 2018., dan kasnije uspjeli su to ostvariti i u posadi četverosjeda. Sedmim mjestom na istom natjecanju hrvatski bob četverosjed također je potvrdio olimpijsku normu za ZOI u Pjongčangu. Pilot Dražen Silić te gurači Martin Marić, Mate Mezulić i Damjan Zlatnar zaostali su dvije sekunde i 87 stotinki iza pobjedničke američke posade. U drugoj vožnji ostvarili su šesto vrijeme, ali su u ukupnom zbroju ipak bili sedmi u konkurenciji devet posada. Tako se obistinilo ono što je najavljivao strateg našega boba - Ivan Šola, koji je još početkom prosinca ustvrdio da je četverosjed po renkingu čvrsto među 30 posada za ZOI, te da imamo izgleda i u dvosjedu (29. mjesto), ali da to treba još potvrditi sredinom siječnja na posljednjem nastupu u SAD-u. Hrvatski bobisti na ovaj su način održali tradiciju nastupanja na zimskim olimpijskim igrama, započetu na, za nas povijesnim, ZOI u Salt Lake Cityju 2002. godine.

WENGEN - Nakon prve vožnje slaloma za Svjetski kup u švicarskom Wengenu u vodstvu je najbolji skijaš današnjice Austrijanac Marcel Hirscher, a hrvatski predstavnik Elias Kolega po prvi puta u karijeri izborio je drugu vožnju. Elias Kolega je sa startnim brojem 56 završio na 27. mjestu zaostavši 2.68 sekunde. Sa startnim brojem 35 nastupio je drugi hrvatski predstavnik Matej Vidović, koji je prije tjedan dana osvojio prve bodove ove sezone s 23. mjestom u slalomu u Adelbodenu, ali je ostao bez druge utrke. Na kraju je završio na 35. mjestu (+3.31). Nakon prve vožnje na drugom mjestu nalazi se Šveđanin Andre Myhrer (+0.35), a treći je Norvežanin Henrik Kristoffersen (+0.59). Druga vožnja na rasporedu je u 13.15 sati.

VARAŽDIN - U susretu 1. kola skupine D Europskog prvenstva za rukometaše u Hrvatskoj Danska je u subotu pobijedila Mađarsku s 32-25 (14-12). Rasmus Lauge Schmidt postigao je sedam pogodaka za Dansku, šest je dodao Mikkel Hansen, dok je Mate Lekai s pet golova predvodio Mađarsku. Ranije je Španjolska deklasirala Češku sa 32-15 (16-9). Po pet golova za Španjolsku postigli su Valero Rivera, Raul Enterrios i Ferran Sole, dok je pet golova za Češku zabio Stanislav Kasparek.

ZAGREB - U susretu 1. kola skupine C na Europskom prvenstvu za rukometaše u Hrvatskoj Makedonija je u subotu u zagrebačkoj Areni u uzbudljivoj završnici pobijedila Sloveniju s 25-24 (11-11). Susret Makedonaca i Slovenaca odigran je u odličnoj atmosferi, obje reprezentacije imale su podršku od po najmanje 5.000 navijača s tribina, a igrači su na terenu ponudili vrlo zanimljiv okršaj pun preokreta. Dejan Manaskov s osam i Kiril Lazarov sa sedam golova predvodili su Makedoniju, dok je Žiga Mlakar s četiri gola bio najefikasniji kod Slovenije. Ranije u subotu u prvoj utakmici ove skupine branitelj naslova Njemačka je uvjerljivo svladala Crnu Goru sa 32-19 (17-9). Uwe Gensheimer je s devet golova bio najefikasniji kod Njemačke, dok je Vladan Lipovina postigao sedam pogodaka za Crnu Goru.

ZAGREB - U utakmicama 11. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše igranima u subotu Cibona je kao gost uvjerljivo pobijedila Zabok sa 97-68, dok je Alkar u Sinju nadigrao VROS sa 81-74. Cibonu je do sedme prvenstvene pobjede ove sezone predvodio Luka Žorić sa 25 koševa, dok je Ivan Vučić ubacio 18 poena za Zabok. Za pobjedu Alkara najzaslužniji je bio Tonko Vuko sa 18 pogodaka, dok sastavu iz Osijeka nije pomoglo niti 21 ubačaj Brune Markulina. S omjerom pobjeda i poraza 7-4 Cibona dijeli četvrto mjesto sa Splitom i Škrljevim, Zabok je sedmi sa 5-6, Alkar osmi sa 4-7, a VROS 10. sa 3-8. Na vrhu je Cedevita s maksimalnih 11-0, drugi je Zadar sa 10-1, a treći Šibenik sa 9-2.

BOSTON/PHILADELPHIA - New England Patriotsi i Philadelphia Eaglesi plasirali su se u konferencijska finala doigravanja američke profesionalne lige u američkom nogometu NFL. Branitelji naslova Patriotsi su u dvoboju Američke konferencije na svom terenu uvjerljivo svladali Tennessee Titanse sa 35-14, dok su Eaglesi u susretu Nacionalne konferencije također kao domaćini bili bolji od lanjskih finalista Atlanta Falconsa sa 15-10. U finalu Američke konferencije sljedeće nedjelje Patriotsi će opet igrati na svom terenu, a suparnici će im biti bolji iz dvoboja Pittsburgh Steelersa i Jacksonville Jaguarsa. Eaglesi će i u konferencijskom finalu sljedeće nedjelje biti domaćini, a suparnici će im biti bolji iz ogleda Minnesota Vikingsa i New Orleans Saintsa.