Šport 14. listopada 2017.

Objavljeno: 14.10.2017 u 08:58
Pregledano 82 puta

ZAGREB, 14. listopada 2017. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - U susretu 12. kola Prve HNL u Zagrebu su nogometaši Dinama i Osijeka odigrali 1-1 (0-1), a Zagrepčani su izbjegli prvi poraz sezone pogotkom u četvrtoj minuti sudačke nadoknade.Čileanac Angelo Henriquez doslovce je u posljednjim sekundama dvoboja uspio prihvatiti i pogoditi mrežu gostiju, koji su bili nadomak velikog iznenađenja.Osječani su u 17. minuti šokirali zagrebačku momčad lijepom akcijom koju je okončao Eros Grezda neobranjivim šutom u suprotni kut. U 55. minuti dosuđen je kazneni udarac nakon što je Mudražija srušio Antolića. Soudanijev udarac s "bijele točke" vratar Malenica je uspio obraniti, a u nastavku Hodžić promašuje prazna vrata. Utakmica će se pamiti i po tome što se nakon više od dvije godine suspenzije na teren vratio veznjak Dinama i makedonske reprezentacije Arijan Ademi, koji je ušao u igru u 58. minuti.Dinamo je povećao svoju prednost i sada vodi s 30 bodova, pet više od Rijeke, dok je sada treći s 21 bodom. Pred 2000 gledatelja na stadionu Maksimir sudio je Zebec iz Cestice.

Strijelci: 0-1 Grezda (17), 1-1 Henriquez (90+4)

Promašeni jedanaesterac: Soudani (55)

TORINO - Talijanski prvak Juventus poražen je na svom terenu od Lazija s 1-2 u derbiju 8. kola Serie A. Juventus je izgubio utakmicu u kojoj je poveo preko Douglasa Coste (23), da bi u drugom dijelu Lazio preokrenuo golovima Cira Immobilea (47,54pen). Juve je propustio niz prilika, a u sedmoj minuti sudačke nadoknade vratar Rimljana Strakosha je obranio kazneni udarac Paula Dybale. Marijo Mandžukić je odigrao cijeli susret za klub iz Torina, koji je doživio prvi poraz u sezoni i sada zaostaje dva boda za Napolijem, koji večeras u još jednom derbiju ide u goste Romi. Lazio je pobjedom došao na treće mjesto i bodovno se izjednačio s Juveom (19).

ZADAR  -U 4. kolu košarkaške ABA lige Zadar je u subotu na domaćem terenu protiv Partizana izgubio sa 97-104 (48-55).Kod Zadra najbolji su bili Luka Božić sa 29 i Šime Špralja sa 16 koševa, a momčad Partizana predvodili su Vanja Marinković sa 33 i Đoko Šalić sa 21 poenom.Zadar ima 1 pobjedu i 3 poraza, a Partizan je na omjeru 2-2. U derbiju kola večeras Cibona dočekuje Cedevitu.

LONDON - U 8. kolu Premier lige Bilićev West Ham bio je blizu da upiše drugu uzastopnu pobjedu, iako je od 27. minute imao igrača manje, jer je isključen napadač Andy Carroll.  "Čekičari" su poveli u 19. minuti pogotkom Michaila Antonia, a remi Burnleyju donio je u 85. minuti Chris Wood.Najveće iznenađenje priredio je posljednjeplasirani Crystal Palace koji je upisao prve bodove ove sezone, svladavši aktualnog prvaka Chelsea s 2-1. Pobjednički gol postigao je Wilfried Zaha u 45. minuti. U najvećem derbiju engleskog nogometa na Anfieldu su Liverpool i Manchester United odigrali 0-0. Derbi je posve razočarao, igralo se vrlo oprezno, a ono malo prilika obranili su vratari Simone Mignolet i David de Gea. Dejan Lovren je odigrao cijelu utakmicu za Redse koji sve više zaostaju za vodećima.I dok je na Anfieldu bilo dosadno, na Etihadu smo vidjeli golijadu u kojoj je Manchester City "pomeo" Stoke sa 7-2. Za domaćine dva je gola zabio Gabriel Jesus (17, 55), a po jedan su dodali Raheem Sterling (19), David Silva (27), Fernandinho (60), Leroy Sané (62) i Bernardo Silva (79).

I sada vodeći Manchester City ima dva boda više od gradskog rivala Manchester Uniteda, dok Chelsea i Liverpool zaostaju devet bodova.

MADRID - Europski prvak Real Madrid pobijedio je u 8. kolu Primere na gostovanju kod Getafea s 2-1 i smanjio razmak u odnosu na vodeću Barcelonu. Real je u madridsko predgrađe došao kao apsolutni favorit, ali su slavili golom postignutim samo pet minuta prije kraja kada je Cristiano Ronaldo zabio na dodavanje Isca. Karim Benzema je u 40. minuti doveo Real u vodstvo, a Getafe je izjednačio preko Jorgea Moline u 56. minuti.  Luka Modrić je ostao na klupi Reala."Kraljevski klub" je sada drugi jer je Sevilla izgubila kod Athletic Bilbaoa s 0-1 golom Mikela Vesge (43). Real ima 17, a Sevilla 16 bodova, dok vodi maksimalna Barcelona (21), koja večeras igra derbi kod Atletica u Madridu.

BERLIN - U 8. kolu Bundeslige Eintracht iz Frankfurta, kojeg vodi Niko Kovač, u subotu je u gostima kod Hannovera slavio s 2-1, a pobjedu Eintrachtu donio je hrvatski napadač Ante Rebić.Eintracht je poveo golom Sébastiana Hallera u 10. minuti. No, do poluvremena je Hannover uspio izjednačiti, a strijelac je bio Salif Sane u 36. minuti. I kad se očekivao kraj susreta, u 89. minuti Rebić je udarcem iz daljine pogodio za pobjedu Eintrachta. Nakon smjene trenera Bayern je na Allianz Areni "razbio" Freiburg sa 5-0, a sve je počelo autogolom Juliana Schustera u 8. minuti. U strijelce su se još upisali i Kingsley Coman (42), Thiago Alcántara (63), Robert Lewandowski (75) te Joshua Kimmich (90+3).

PULA - U susretu 12. kola Prve HNL u Puli su nogometaši Istre 1961 pobijedili Rijeku s 1-0 (1-0) i pobjegli s dna ljestvice.Dvoboj zadnje i druge momčadi prvenstva donio je veliko iznenađenje, a za to je zaslužan David Puclin koji je u 17. minuti pogodio lijevom nogom nakon prodora Reagya Ofosua. Rijeka je napadala većim dijelom utakmice, ali bez preciznosti u završnici, a najbolju priliku propustio je Josip Mišić, koji je iz slobodnog udarca pogodio gredu. U zadnjim trenutcima utakmice crveni karton je dobio vratar Puljana Ivušić. Pred 1000 gledatelja na stadionu Aldo Drosina sudio je Batinić iz Osijeka.

Strijelci: 1-0 Puclin (17)

Crveni karton: Ivušić (Istra, 90+4)

SHANGHAI- U finalu ATP Masters 1000 turnira u Shanghaiju igrat će prvi i drugi tenisač svijeta Rafael Nadal i Roger Federer. Federer je izborio finale teškom pobjedom protiv Argentinca Juana Martina Del Potra s 3-6, 6-3, 6-3, dok je Nadal ranije pobijedio našeg Marina Čilića sa 7-5, 7-6 (3).Federer i Nadal će u Shanghaiju igrati 38. međusobni dvoboj u povijesti, a Španjolac vodi s 23-14 u pobjedama. Ove sezone su igrali tri puta - na Australian openu, Indian Wellsu i Miamiju, a sva tri puta je slavio Švicarac.

SHANGHAI - Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić nije se uspio plasirati u finale ATP turnira iz serije "masters 1000" u Shanghaiju, jer ga je u polufinalu sa 7-5, 7-6 (3) nakon dva sata i 11 minuta igre pobijedio prvi igrač svijeta Španjolac Rafael Nadal.

Bio je ovo šesti međusobni susret Čilića i Nadala i peta uzastopna pobjeda Španjolca. Čilić je jedinu pobjedu ostvario u njihovom prvom susretu koji je odigran također u polufinalu Pekinga prije osam godina. U 2017. su se Čilić i Nadal susreli po drugi put, u polufinalu Acapulca je bilo uvjerljivih 6-1, 6-2 za Španjolca.

Da je uspio pobijediti Nadala Čilić je već u subotu mogao potvrditi svoj nastup na završnom "mastersu", a ovako će za potvrdu svog trećeg sudjelovanja na skupu osam najboljih igrača na kraju godine morati još malo pričekati. Za utjehu mu ostaje podatak kako je ovim nastupom u Shanghaiju osigurao svoj novi najbolji plasman na ATP ljestvici u karijeri, od ponedjeljka će biti četvrti igrač svijeta.

Čilić je protiv Nadala, koji je posljednji poraz doživio prije dva mjeseca, odigrao jako dobar meč, no ipak nije mogao zaustaviti pobjednički niz prvog igrača svijeta koji je sada stigao do brojke 16.

Međugorac je u svoja prva dva servis-gema bio suočen s po tri "break-lopte", no oba se puta uspio spasiti pokazavši kako je spreman za veliki obračun s Nadalom. U prvoj je igri na sva tri poena on bio taj koji je preuzimao inicijativu u poenu i uspijevao pogoditi vrhunski "winner", dok je kod rezultata 1-1 pomogao i Nadal koji je, netipično za njega, dva puta promašio retern nakon drugog Čilićevog servisa.

Nakon nesigurnog početka, Čilić je svoja sljedeća tri servis-gema dobio uvjerljivo što mu je dalo dodatnu sigurnost te je kod svog vodstva od 5-4 po prvi put zaprijetio oduzimanjem servisa Nadalu. Čilić je odličnim udarcima s osnovne linije izborio tri set-lopte, no niti jednu nije uspio realizirati. U dva od ta tri poena se igralo, ali Čilić nije uspio pogoditi ključni "winner", dok je jednom Nadal pogodio as.

Nažalost, nakon propuštenih prilika za osvajanje seta Čilić je odigrao vrlo slab gem na svom početnom udarcu, Nadal je to znao iskoristiti i ostvariti ključni "break" za osvajanje prvog seta.

Kada je Španjolac još jednom oduzeo servis Čiliću za vodstvo od 2-1 u drugom setu činilo se kako je Čilićev otpor slomljen, pogotovo u svjetlu činjenice kako Nadal do ovoga susreta nije izgubio gem na svom servisu ovoga tjedna. Srećom, nije bilo tako, Nadalu je u šestoj igri nakon što je poveo sa 30-0 nakratko popustila koncentracija te je napravio četiri uzastopne pogreške kojima je vratio Čilića u dvoboj.

Čilić je još jednom stigao na rub poraza kada je izgubio servis kod rezultata 4-4. U toj je igri naš tenisač uspio sjajnim serviranjem spasiti 0-40 i doći do prednosti, no potom ga je servis izdao što je Nadalu donijelo servis za meč. Veliki je Španjolac u tom gemu stigao i do meč-lopte, ali inspirirani Čilić se i tada odbio predati. Odigra<o je dva fantastična poena i izvrsnim forhendom ostvario novi "break" za 5-5.

Ipak, u odlučujućoj igri drugog seta Čilića nije poslužio servis, promašio je tri uzastopna prva servisa pa nije mogao parirati Nadalu. Rezultat u "tie-breaku" je bio u egalu do 4-3 za Španjolca, a onda je Čilić s dvije pogreške izgubio dva poena na svom servisu zaredom i tako širom otvorio vrata finala Nadalu.

BOLZANO - Hokejaši zagrebačkog Medveščaka u svom su 11. nastupu u EBEL-u ove sezone izgubili na gostovanju kod talijanskog sastava Foxes iz Bolzana sa 1-4 (0-1, 0-1, 1-2). Domaći su nakon 40 minuta vodili sa 2-0 zahvaljujući golovima Daniela Glire (15:06) i Travisa Oleksuka (36:20). Nadu Medveščaku nakratko je početkom treće trećine vratio Michael Boivin (41:34), ali su Austin Smith (47:02) i Michael Halmo (54:15) samo povećali rezultat na konačnih 4-1. Medveščak je trenutačno šesti na ljestvici sa 15 bodova, jednim više od osmog Bolzana.

ZAGREB - Igrači hrvatskog prvaka u malom nogometu Nacionala u susretu su 2. kola skupine 5 Uefa Futsal kupa u Domu sportova svladali Liburn s Kosova sa 8-4 (3-1) i tako praktički osigurali prvo mjesto i plasman u Elitnu rundu među 16 najboljih klubova "Starog kontinenta". Strijelci za Nacional bili su Puertas (9:01, 18:09), Gomes (14:00, 23:17), Soares (20:21), Matan (33:58, 35:54) i Matheus (36:57), dok su za goste pogađali Mejzini (12:31, 21:13), Dobroshi (35:32) i Alibegu (38:08). Nakon dva kola Nacional je na čelu skupine sa šest bodova, drugi Liburn ima tri, dok su armesnki Leo i francuski Garges Djibson nakon remija 4-4 u međusobnom susretu ostali na po jednom osvojenom bodu. Treće kolo je na rasporedu u nedjelju kada će snage odmjeriti Liburn i Leo, te Nacional i Garges Djibson. Nacionalu je za potvrdu prolaska dovoljan i remi.

PHOENIX - Hrvatski košarkaški reprezentativac Dragan Bender odigrao je jako dobru utakmicu za Phoenix Sunse koji su u svojoj posljednjoj predsezonskoj utakmici igranoj u noći s petka na subotu na svom parketu svladali australski sastav Brisbane Bullets sa 114-93, on je za 31 minutu provedenu na parketu postigao 16 koševa (šut za dva 1-3, trica 4-6, slobodna bacanja 2-5) uz devet skokova, dvije asistencije te po jednu osvojenu loptu i blokadu. Sunsi su uraganski krenuli u utakmicu, početkom druge četvrtine imali i preko 30 koševa prednosti (43-12), a gosti su u samoj završnici uspjeli ipak poraz učiniti prihvatljivim. Bender nije startao u prvoj petorci, no dobio je priliku već u prvoj četvrtini. Phoenix će novu NBA sezonu započeti u noći sa 18. na 19. listopada kada će ugostiti Portland Trail Blazerse.

Cleveland Cavaliersi su u utakmici u kojoj su se na parketu našla trojica hrvatskih igrača kao gosti svladali Orlando Magic sa 113-106. Ante Toni Žižić je u jedinoj pobjedi aktualnih doprvaka u predsezoni sudjelovao sa 10 koševa (šut za dva 4-4, slobodna bacanja 2-3) i dva skoka, dok je u sastavu Magica Mario Hezonja za 16 minuta provedenih na terenu postigao tri poena (šut za tri 1-1) uz tri skoka, dvije asistencije i jednu osvojenu loptu. Damjan Rudež je za Orlando odigrao sedam minuta bez učinka, uputio je tek jedan neuspješan pokušaj za tricu. Cleveland će novu NBA sezonu otvoriti već u noći s utorka na srijedu kada će u derbiju Istoka dočekati Boston Celticse, dok će Orlando večer kasnije na svom terenu ugostiti Miami Heat. Dario Šarić je u 119-95 domaćoj pobjedi Philadelphia 76-ersa protiv Miami Heata sudjelovao s osam poena (šut za dva 3-4, trica 0-4, slobodna bacanja 2-2), četiri skoka, dvije osvojene lopte i jednom blokadom. Za Sixerse će nova sezona započeti u noći sa 18. na 19. listopada gostovanjem kod Washington Wizardsa. Ivica Zubac je u 111-104 pobjedi Los Angeles Lakersa protiv gradskih suparnika Clippersa igrao pet minuta tijekom kojih je postigao dva pogotka (šut za dva 1-1) i sakupio dva skoka. Te dvije momčadi sastat će se i u prvoj utakmici sezone i to u noći 19. na 20. listopada.

TIANJIN - U finalu WTA turnira tenisačica u Tianjinu igrat će Ruskinja Marija Šarapova i Bjeloruskinja Arina Sabalenka. Za 30-godišnju Šarapovu ovo će biti prvi nastup u finalu nekog WTA turnira po povratku na Tour nakon što je morala odslužiti devetomjesečnu suspenziju zbog pozitivnog dopinškog nalaza na tijekom prošlogodišnjeg Australian Opena. Bivšoj prvoj igračici svijeta kazna je istekla u svibnju ove godine, no sve do Tianjina nije imala zapaženijih rezultata. Uoči nastupa na ovom turniru Šarapova je zauzimala 86. mjesto na WTA ljestvici, a u polufinalu je nadigrala braniteljicu naslova Kineskinju Peng Shuai sa 6-3, 6-1. Mlada, 19-godišnja Sabalenka je do svog prvog WTA finala u karijeri stigla uvjerljivom 6-1, 6-3 pobjedom protiv iskusne Talijanke Sare Errani u polufinalu. Sabalenka je trenutačno 102. igračica svijeta, a najbolji dosadašnji plasman bilo joj je 101. mjesto ranije ovoga mjeseca.

HONG KONG - U finalu WTA turnira tenisačica u Hong Kongu igrat će Australka Daria Gavrilova i Ruskinja Anastazija Pavljučenkova. Gavrilova je za svoj treći nastup u finalu na WTA Touru ove godine u polufinalu svladala Amerikanku Jennifer Brady sa 6-0, 7-5, dok je Pavljučenkova svoj četvrti finale u 2017. izborila 6-3, 6-4 pobjedom protiv Kineskinje Qiang Wang. Gavrilova je ovoga ljeta u New Havenu stigla do svog prvog naslova u karijeri, u nedjelju će u Hong Kongu pokušati stići do drugoga. Pavljučenkova je dosada osvojila čak 10 WTA naslova, a ove je godine pobjednički pehar podizala u Rabatu i Monterreyu.

LYON - U derbiju 9. kola francuskog nogometnog prvenstva Lyon je na svom terenu svladao prvaka Monaco sa 3-2 (2-2) golom Nabila Fekira iz slobodnog udarca u petoj minuti sudačke nadoknade, a veliki dio krivice za taj pogodak ide i na hrvatskog reprezentativnog vratara Danijela Subašića kojemu je lopta upućena sa 25 metara ušla u njegov kut. Lyon je vodio i sa 1-0 i 2-1 preko Mariana (11) i Fekira (23), a Monaco je uspijevao poravnavati golovima Lopesa (17) i Traorea (34). No, nakon trećeg gola Lyona više nije bilo vremena za novi povratak. Subašić je branio čitavu utakmicu za Monaco koji je drugi na ljestvici sa 19 bodova, tri manje uz utakmicu više od vodećeg Paris SG-a, dok je Lyon sada treći sa 16 bodova.

STUTTGART - U prvoj utakmici 8. kola njemačkog nogometnog prvenstva Stuttgart je u dramatičnoj završnici na svom terenu svladao Koeln sa 2-1 (1-0) golom u četvrtoj minuti nadoknade vremena. Domaći su poveli pred kraj prvog poluvremena preko Donisa (38), za goste je izjednačio Heintz (77), da bi glavni sudac u 90. minuti pokazao i na bijelu točku u korist Koelna. No, nakon dugotrajnog pregleda snimke on je tu svoju odluku promijenio, da bi do kraja utakmice Stuttgart stigao do pobjedničkog gola kojega je postigao Akolo (90+4). Junak Stuttgarta Akolo je u igru ušao u 61. minuti umjesto mladog hrvatskog reprezentativca Josipa Brekala. Stuttgart je sada 10. na ljestvici sa 10 bodova, dok je Koeln zarobljen na dnu s jednim bodom. Na vrhu je Borussia iz Dortmunda sa 19 bodova, pet manje imaju Bayern i Hoffenheim.

NEW YORK - Rezultati susreta američko-kanadske profesionalne lige u hokeju na ledu NHL igranih u petak:

Las Vegas - Detroit  3-6
Colorado - Anaheim  3-1
Calgary - Ottawa  0-6
New Jersey - Washington 2-5
Columbus - NY Rangers  3-1

LAS VEGAS - Nova NHL momčad, hokejaši Las Vegas Golden Knightsa u svom je četvrtom susretu pretrpjela prvi poraz, bolji od njih su na njihovom ledu sa 6-3 bili Detroit Red Wingsi. Golden Knightsi su postali prva ekspanzijska momčad koja je uspjela zabilježiti tri pobjede na samom početku sezone, no da se taj niz ne nastavi pobrinuo se kapetan Red Wingsa Henrik Zetterberg koji je briljirao s četiri boda, jednim golom i tri asistencije, u ovoj utakmici. Gosti iz Detroita poveli su nakon nešto više od minute i pol igre kada je Gustav Nyquist (1:38) iskoristio odlično dodavanje Zetterberga. Taj je rezultat stajao do sredine drugog dijela kada je Jonathan Marchessault (28:12) poravnao na 1-1 nakon velike pogreške obrane gostiju. Zetterberg (34:46) je doveo Detroit u novo vodstvo, no ono je trajalo samo 32 sekunde. James Neal (35:18) je svojim šestim pogotkom u sezoni izjednačio na 2-2, a do kraja druge trećine Golden Knightsi su i poveli preko Erika Haule (36:45). No, u posljednjih 20 minuta gosti su postigli četiri gola i u potpunosti preokrenuli susret. Prva dva pogotka postigli su Anthony Mantha (44:42) i Frans Nielsen (47:03), oba na dodavanja Zetterberga, a ključan je bio upravo Nielsenov pogodak kojega je ovaj postigao iz protunapada samo nekoliko sekundi po povratku na ledu nakon odslužene dvominutne kazne. Gustav Nyquist (50:49) i Luke Glendening (54:56) su do kraja dvoboja samo potvrdili pobjedu Detroita.

GOYNUK - U pretposljednjem, 6. kolu 33. Kupa europskih prvaka za šahiste na kojem sudjeluje 36 klubova iz 22 zemlje najveći rejting-favorit ruski "Globus" je nakon šest borbenih remija odigrao s braniteljem naslova skopskim "Alkaloidom" neodlučeno 3-3, pa ga je prestigao azerbajdžanski klub "Odlar Yurdu" pobjedom nad ruskim sastavom "Mednyi vsadnik" sa 3,5-2,5. Čovjek odluke bio je Gadir Guseinov, koji je pobijedio po rejtingu dosta jačeg Vladimira Fedosejeva. Rumunjski "CSM Baia mare" i češki "AVE Novy bor" odigrali su neodlučeno 3-3, a francuski sastav "Nice Alekhine" za koji igraju naši velemajstori Hrvoje Stević, Mladen Palac i Nenad Šulava izgubio je od talijanskog kluba "Obiettivo risarcimento" sa 2,5-3,5. Šulava je energičnom igrom pobijedio velemajstora Roberta Mogranzinija, Palac je remizirao, a Stević nije uspio spasiti nešto slabiju završnicu protiv Daniela Vocatura, iako su na ploči bili raznobojni lovci.

GOYNUK - U pretposljednjem, 6. kolu 22. Kupa europskih prvakinja u šahu na kojem sudjeluje samo 12 klubova iz 8 zemalja najveća favoritkinja za osvajanje prvoga mjesta gruzijska "Nona" iz Batumija uvjerljivom 3-1 pobjedom nad ruskom ekipom "SHSM Legacy square Capital" došla je na korak od treće pobjede u ovom natjecanju. Trijumf nad Ruskinjama osigurale su Nana Dzagnidze i Nino Batsiašvili. Azerbajdžanski "Odlar Yurdu" izgubio je korak u borbi za prvo mjesto jer je s ruskom "UGROM" odigrao neodlučeno 2-2.