Šport 13. travnja 2018.

Objavljeno: 13.04.2018 u 09:55
Pregledano 92 puta

ZAGREB, 13. travnja 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - Nogometaši Rudeša priredili su iznenađenje pobijedivši u susretu 29. kola Prve HNL Rijeku s 4-2 čime su pobjegli sa začelja ljestvice. U drugom susretu dana Osijek je slavio protiv Istru 1961 sa 2-0. Rudeš i Rijeka odigrali su zanimljivu utakmicu sa šest golova, dva crvena kartona i jednim kaznenim udarcem. Domaćin je nakon svega pet minuta vodio 2-0, Rijeka je dva puta smanjivala na pogodak zaostatka, ali je Rudeš zabio i četvrti pogodak osvojivši iznimno važne bodove u borbi za prvoligaški spas. Rudeš je ovom pobjedom pobjegao sa začelja ljestvice, a 'fenjer' je prepustio Cibaliji. Rudeš je poveo u 2. minuti golom Borevkovića, a u petoj minuti je na 2-0 povisio Kamenar. Rijeka je smanjila u 33. minuti preko Hebera kojem je to bio 16 pogodak ove sezone u prvenstvu. U 49. minuti je Budimir zabio za 3-1, a nadu aktualnom prvaku vratio je Pavičić u 61. minuti.  No, samo pet minuta kasnije gosti su ostali s igračem manje nakon što je isključen Župarić koji je pritom skrivio kazneni udarac. Jedanaesterac je sigurno realizirao Budimir za 4-2 postigavši svoj 13. ligaški pogodak. Do kraja utakmice i Rudeš je ostao s igračem manje nakon što je u 87. minuti 'pocrvenio' Pavić.

U drugom susretu Osijek je pobijedio Istru 1961 upisavši tek drugu pobjedu u zadnjih sedam kola. Osijek je poveo u 67. minuti golom Hajradinovića kojem je to bio osmi pogodak ove sezone. Veznjak domaćina je u punom naletu lijevom nogom vrlo atraktivno pogodio sam gornji lijevi kut za 1-0. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika riješio je Gabriel Boban u 88. minuti. Na ljestvici vodi Dinamo sa 63 boda, Hajduk je drugi sa 55 bodova, a Rijeka je na trećem mjestu ostala na 54 boda. Osijek je četvrti sa 49 bodova. Rudeš je sada osmi sa 26 bodova, dok Istra 1961 i Cibalija imaju po 24 boda.

LUGANO -
Hrvatska tenisačica Donna Vekić poražena je u susretu 2. kola WTA teniskog turnira u Luganu od Njemice Mone Barthel 3-6, 6-4, 4-6. Meč je zbog kiše nekoliko puta prekidan, a u takvim uvjetima bolje se snašla 27-godišnja Njemica, trenutačno 68. tenisačica svijeta. U prvom setu odlučio je šesti gem u kojem je Barthel načinila break, povela 4-2 i potom mirno osvojila set. Vekić je uzvratila u drugom setu načinivši dva breaka uz jedan izgubljeni set. Donna je povela 4-1, Barthel se uspjela vratiti na 4-4, ali je Vekić kod vodstva 5-4 načinila novi break i osvojila set. U odlučujućem, trećem setu obje tenisačice su sigurno držale servise do rezultata 4-4. Tada je Barthel oduzela servis našoj tenisačica, a potom odservirala za pobjedu. Bio je to njihov drugi međusobni susreti i druga pobjeda za Barthel nakon što je 2015. bila bolja na Australian Openu.

DUBROVNIK -
Član dubrovačkog Jug CO i hrvatski vaterpolski reprezentativac Marko Macan proglašen je najboljim igračem Regionalne vaterpolske lige za sezonu 2017/2018., njegov klupski i reprezentativni kolega Marko Bijač najboljim golmanom, dok je Luka Bukić bio najbolji strijelac lige. Izbor najboljeg igrača i golmana Regionalne vaterpolske lige za sezonu 2017/2018. provela je komisija na čelu s Pericom  Bukićem u kojoj su još bili i Milorad Krivokapić, Radovan Milinić i Milivoj Bebić, i koja je pored najboljeg igrača i golmana, službeno proglasila Luku Bukića najboljim strijelcem Regionalne vaterpolo lige za sezonu 2017/2018. nakon odigranih 18 kola ligaškog dijela prvenstva, a prije završnog  Final foura. Laskavu titulu najboljeg strijelca Regionalne vaterpolske lige bivši reprezentativac i član zagrebačke Mladosti Luka Bukić osvojio je sa 39 postignutih golova, dok su drugo i treće mjesto sa po 35 golova podijelili  Danil Merkulov, član Jadran Carine iz Herceg Novog, i  Radu Cosmin iz zagrebačke Mladosti,  a četvrto i peto mjesto sa 34 gola Loren Fatović  (Jug CO) i  Andrija Bašić (Mladost).  Prigodni Trofeji Macanu, Bijaču i Bukiću uručeni su uoči početka Final foura nakon kojeg će ista komisija odabrati najboljeg pojedinca završnice Regionalne vaterpolske lige.

FRANKFURT -
Hrvatski nogometni stručnjak Niko Kovač (46), koji će od iduće sezone voditi njemačkog velikana Bayern, otkrio je kako je poziv iz Munchena dobio u četvrtak. "Prije tjedan dana sam rekao da nije bilo nikakvog kontakta s Bayernom. To se promijenilo jučer kada sam dobio poziv iz Münchena. U isto vrijeme sam dobio i ponudu ugovora i ponudu sam prihvatio,"  kazao je bivši kapetan i izbornik hrvatske nogometne reprezentacije i aktualni trener Eintrachta iz Frankfurta. Kovač je otkrio kako je odmah o svemu obavijestio sportskog direktora Fredia Bobića, a u petak je svoju odluku priopćio i igračima. "Objasnio sam ekipi i kazao im da ja nisam bitan. Važno je ostvariti ciljeve ove sezone. To što se dogodilo ne smije utjecati na iduće utakmice," dodao je Kovač. Eintracht se pet kola prije kraja sezone nalazi na petom mjestu s dva boda manje od pozicije koja osigurava kvalifikacije Lige prvaka. Momčad iz Frankfurta 18. travnja očekuje i ogled protiv Schalkea u polufinalu njemačkog Kupa. Niko Kovač je trenersku karijeru započeo u austrijskom Salzburgu, da bi potom bio prvo izbornik hrvatske mlade reprezentacije, a zatim i najbolje vrste koju je vodio na Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine. U Eintracht je stigao u ožujku 2016. godine te ga je spasio ispadanja. Prošle sezone je Eintracht s Kovačem završio na 11. poziciji Bundeslige, dok je ove sezone ostvario veliki iskorak i trenutačno je peti na ljestvici te se bori za plasman u Ligu prvaka.

SAO PAULO -
Zvijezda brazilske nogometne reprezentacije i Paris St Germaina Neymar (26) vratit će se na teren sredinom svibnja, potvrdio je brazilski napadač u razgovoru za TV Globo. "Na teren se vraćam za mjesec dana. Oporavak ide po planu i za sada je sve OK," kazao je Neymar. Brazilski majstor se ozlijedio u derbiju protiv Marseillea, 25. veljače kada je zaradio istegnuće gležnja i napuknuće pete metatarzalne kosti u desnom stopalu. Ubrzo je operiran u Belo Horizonteu gdje je i započeo oporavak. Prema prvim prognozama oporavak je trebao trajati tri mjeseca, no čini se kako će biti ipak nešto kraći. Dio brazilskih medija navodi kako bi Neymar mogao zaigrati protiv Hrvatske u prijateljskom susretu 3. lipnja u Engleskoj. Ova vijest sasvim sigurno razveselit će brazilskog izbornika Titea uoči početka svjetskog prvenstva u Rusiji koje počinje 14. lipnja. Brazil će prvu utakmicu u skupini E imati 17. lipnja protiv Švicarske, pet dana kasnije slijedi okršaj protiv Kostarike, a posljednju utakmicu u skupini 'Selecao' će imati 27. lipnja protiv Srbije. Prije World Cupa, Brazil će imati dvije prijateljske utakmice - 3. lipnja protiv Hrvatske, a 10. lipnja protiv Austrije.

LONDON -
Engleski nogometni premierligaši glasovali su protiv uvođenja Video Assistant Referee (VAR) tehnologije od sezone 2018/19. Na sastanku u Londonu sudjelovali su predstavnici 20 klubova iz elitnog razreda engleskog nogometa i dogovorili su kako se treba nastaviti s tesitiranjem ovog sustava i iduće godine kako bi se uklonili svi nedostaci. Za uvođenje VAR-a već iduće sezone u Premiership trebalo je glasovati najmanje 14 klubova, no svi su glasovali protiv. Sustav je ove sezone testiran u FA kupu, a iduće sezone testirat će se i u FA kupu i Liga kupu. "Odluka je donesena nakon sveobuhvatne rasprave. Kao glavni problem VAR-a spominje se nedostatak komunikacije u procesu donošenja odluka za navijače na stadionu," poručili su klubovi.

NYON
- Marseille - Salzburg i Arsenal - Atletico Madrid, polufinalni su parovi Europske lige koji su određeni ždrijebom održanim u petak u sjedištu Europskog nogometnog saveza (UEFA) u Nyonu. Prve utakmice na rasporedu su 26. travnja, a uzvrati 3. svibnja. Novog pobjednika Europske lige dobit ćemo 16. svibnja, a finalni dvoboj bit će odigran u Lyonu. Marseille je u četvrtfinalu izbacio RB Leipzig ukupnim rezultatom 5-3, Arsenal je bio bolji od CSKA iz Moskve (ukupan rezultat 6-3), Salzburg od Lazija (6-5), a Atletico od Sportinga iz Lisabona (2-1).

BERLIN - Njemački dnevni list "Bild" u svom broju od petka navodi kako će bivši kapetan hrvatske nogometne reprezentacije i bivši hrvatski izbornik Niko Kovač po završetku ove sezone preuzeti dužnost trenera najtrofejnijeg njemačkog kluba Bayerna. Aktualni trener Bayerna, 72-godišnji veteran Jupp Heyncknes najavio je svoje povlačenje po završetku ove sezone u kojoj je muenchenski gigant osigurao novi naslov nacionalnog prvaka pet kola prije kraja sezone te se plasirao u polufinale Lige prvaka, a Bayern je odlučio na svoju klupu dovesti svog bivšeg igrača iako Kovač ima ugovor sa svojim sadašnjim klubom Eintrachtom iz Frankfurta do ljeta 2019. godine. Kako bi oslobodio Kovača posljednje sezone ugovora u Frankfurtu, Bayern je spreman platiti 2.2 milijuna eura odštete.

HOUSTON - Hrvatski 39-godišnji tenisač Ivo Karlović i njegov šest godina stariji partner Kanađanin Daniel Nestor zaustavljeni su u četvrtfinalu ATP turnira u američkom Houstonu u konkurenciji parova, nakon što su ih sa 7-6 (5), 6-3 svladali 33-godišnji Nijemac Dustin Brown i 20-godišnji Amerikanac Frances Tiafoe. Unatoč Karlovićevom porazu u paru, hrvatski tenis neće biti bez predstavnika u polufinalu ovog turnira. Naime, Samoborac Antonio Šančić i njegov 33-godišnji njemački partner Andre Begemann u četvrtfinalu su sa 7-6 (4), 6-2 nadigrali Meksikanca Santiaga Gonzaleza i Amerikanca Donalda Younga. Za mjesto u finalu borit će se protiv Browna i Tiafoea. Ivo Karlović će u petak (oko 21 sat po hrvatskom vremenu) pokušati izboriti mjesto u polufinalu pojedinačne konkurencije, u kojoj ga čeka obračun sa četvrtim nositeljem, Australcem Nickom Kyrgiosom koji ga je u dosadašnja četiri dvoboja sva četiri puta pobijedio.

WASHINGTON - Hokejaši Columbusa preokretom su stigli do pobjede, 4-3 u produžetku, na gostovanju u Washingtonu, u prvoj utakmici prvog kruga doigravanja za Stanley Cup u nacionalnoj sjevernoameričkoj hokejskoj ligi (NHL). Osim Colmubusa, u preostale četiri utakmice odigrane u noći sa četvrtka na petak, od gostiju je slavio još samo San Jose. Sharksi su sa 3-0 pobijedili na gostovanju kod Anaheima. Uvjerljive domaće pobjede u prvim utakmicama ostvarili su Tampa Bay protiv New Jerseyja (5-2), Boston protiv Toronta (5-1) i Nashville protiv Colorada (5-2). U noći s petka na subotu na rasporedu su druge utakmice u serijama Pittsburgh - Philadelphia (1-0 za Pittsburgh), Winnipeg - Minnesota (1-0 za Winnipeg) i Las Vegas - Los Angeles (1-0 za Las Vegas).

ZAGREB - Svi hrvatski predstavnici u pojedinačnoj konkurenciji na IITF Challenger stolnoteniskom turniru "Croatia Open" koji se održava u Zagrebu okončali su svoj nastup u četvrtak u 1. ili 2. kolu. Najveće razočaranje bilo je rano ispadanje najboljeg hrvatskog igrača Andreja Gaćine koji je bio postavljen za četvrtog nositelja, njega je već u 1. kolu svladao Francuz Enzo Angles sa 4-2. I drugi hrvatski predstavnik u muškoj konkurenciji Frane Kojić izgubio je u 1. kolu, bolji od njega bio je još jedan Francuz Alexandre Robinot sa 4-1. U konkurenciji stolnotenisačica Hrvatska je imala šest predstavnica u glavnom turniru, tri su stigle do 2. kola, a tri su zaustavljene u 1. kolu. Do 2. kola su stigle Petra Petek, Ivana Malobarić i Jiayi Sun. Natjecanja u pojedinačnoj konkurenciji u petak se nastavljaju susretima osmine finala.