Šport 12. siječnja 2017.

Objavljeno: 12.01.2018 u 06:10
Pregledano 36 puta

ZAGREB, 12. siječnja 2017. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

SPLIT - Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je Europsko prvenstvo koje se održava u našoj zemlji pobjedom protiv Srbije 32-22 u rasprodanoj splitskoj Spaladium Areni. Nažalost, sjajno raspoloženje pokvarila je ozljeda lista Domagoja Duvnjaka.

Odabranici Line Červara su u susretu 1. kola A pred 12,000 gledatelja uvjerljivo pobijedili Srbiju, dok je u drugom susretu ove skupine Island bio bolji od Švedske 26-24.

Fantastična obrana, sjajni Luka Stepančić, Manuel Štrlek i Zlatko Horvat, te raspoloženi Mirko Alilović bili su ključ hrvatske pobjede na otvaranju prvenstva. Nažalost, nekoliko minuta prije kraja utakmice ozlijedio se Domagoj Duvnjak što je pokvarilo sjajno raspoloženje. Samo je pitanje koliko je ozljeda ozbiljna.

Hrvatska je 25 minuta lomila Srbiju i tek je u samoj završnici prvog dijela uspjela ostvariti osjetniju prednost. U 13. i 22. minuti imali smo plus tri, no gosti su se oba puta približili na pogodak zaostatka, a potom su imali i napad za izjednačenje u 25. minuti. Međutim, hrvatska vrsta je u zadnjih pet minuta prvog dijela podigla ritam igre, te poluvrijeme okončala serijom 4-0 i s lijepih plus 5 (14-9) otišla na odmor. U nastavu susreta 'kauboji' su nošeni sjajnom atmosferom u Spaladium Areni 'držali nogu na gasu' i na koncu samo povećali prednost do konačnih +10.

Hrvatska je otvorila utakmicu vodstvom 2-0, no Srbija je vrlo brzo izjednačila. Uslijedila su dva nova gola odabranika Line Červara i hrvatski rukometaši nakon toga više nisu ispuštali prednost u prvom dijelu. U 13. minuti prvi put smo stigli do tri gola viška (6-3), međutim pet minuta kasnije gosti su se približili gol zaostatka (7-6). U 22. minuti ponovo imamo +3, no Srbija ponovo dolazi na -1 (10-9) i potom je imala napad za izjednačenje. No, Štrlek je ukrao loptu i iz kontre zabio za 11-9. U idućem napadu Musa je presjekao srpski napadi i dodao Stepančiću za 12-9. Do kraja poluvremena Hrvatska je zabila još dva gola za uvjerljivih 14-9 na poluvremenu.

Posebno raspoloženi u prvom poluvremenu bili su Luka Stepančić s pet golova iz pet pokušaja, te Manuel Štrlek sa četiri gola iz pet pokušaja, dok je Mirko Alilović sakupio četiri obrane. Kod Srbije Nemanja Zelenović je zabio tri gola, ali je njihov ponajbolji igrač Petra Nenadić zabio samo jedan pogodak i to iz sedmerca.

Na otvaranju drugog dijela Hrvatska je povela sa šest golova razlike (15-9), a u 36. minuti i sa sedam golova prednosti (19-12). Do konca utakmice naša je prednost narasla na velikih + 10 (32-22). Nažalost, nekoliko minuta prije kraja utakmice ozlijedio se Duvnjak, a prema prvim vijestima stradao je list što je loša vijest za nastavak EP-a.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Luka Stepančić i Manuel Štrlek sa po šest golova, dok su Luka Cindrić i Zlatko Horvat zabili po četiri gola. Mirko Alilović je sakupio šest obrana, a Ivan Stevanović dvije obrane. Kod Srbije najefikasniji su bili Petar Nenadić sa šest, te Nemanja Zelenović s pet golova.

U drugom susretu Island je pobijedio Švedsku 26-24. Islanđani su sjajno otvorili utakmicu, poveli sa 8-2, a deset minuta prije kraja prvog poluvremena stigli i do prednosti od čak devet golova (14-5). Prednost Islanđana rasla je sve do 10 razlike (22-12) 20-ak minuta prije kraja. No, potom su Šveđani postigli šest pogodaka zaredom i stigli do 22-18, no na manje od četiri gola zaostatka stigli su tek u posljednjoj minuti kada su smanjili na konačnih 26-24.

Najefikasniji kod Islanda bio je Olafur Gudmundsson sa sedam golova, dok je Jim Gottfridsson postigao šest pogodaka za Švedsku.

Hrvatsku reprezentaciju u 2. kolu 14. siječnja očekuje utakmica protiv Islanda, dok se u drugom susretu sastaju Srbija i Švedska. Posljednje kolo na rasporedu je 16. siječnja, a hrvatski rukometaši će igrati protiv Švedske, a u drugom susretu igrat će Island i Srbija. Tri najbolje ekipe iz svake skupine nastavljaju natjecanje.

HRVATSKA - SRBIJA  32-22 (14-0)

SPLIT. Spaladium Arena - 12,000 gledatelja; Suci: Lars Geipel i Marcus Helbig (Njem)

HRVATSKA: Stevanović, Alilović; Mihić 2 (1), Duvnjak 2, Stepančić 6, Kopljar 1, Vori 1, Gojun, Horvat 4, Karačić 2, Mandalinić 1, Štrlek 6, Čupić 2 (2), Musa 1, Mamić, Cindrić 4

SRBIJA: Cupara, Ivanišević; Šešum 2, Vujić, Đukić, Beljanski 1, Nenadić 6 (2), Radivojević 1, Marković 2 (1), Đorić, Ilić 3 (2), Jovanović, Zelenović 5, Marsenić 1, Vujin 1, Obradović

SEDMERCI: Hrvatska 3/3, Srbija 575

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta, Srbija 8 minuta

SPLIT - Simboličnom svečanošću, uz nazočnost predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i premijera Andreja Plenkovića, u splitskoj Spaladium Areni je i službeno otvoreno Europskko prvenstvo za rukometaše. Kako nije bilo klasičnog otvaranja, gledateljima u Areni su se putem video-ekrana obratili predsjednik Europskog rukometnog saveza Michael Wiederer i predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza Tomislav Grahovac, a potom je Indira Levak izvela himnu prvenstva. Predsjednica Grabar-Kitarović je u dresu rukometne reprezentacije s brojem 10 među gledateljima. Uz predsjednika Vlade RH Plenkovića, utakmicu prate i potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić, potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, ministar financija Zdravko Marić i ministar uprave Lovro Kuščević.

SPLIT - U prvoj utakmici skupine A Europskog prvenstva za rukometaše koje se održava u Hrvatskoj Island je u Splitu svladao Švedsku s 26-24 (15-8). Islanđani su sjajno otvorili utakmicu, poveli sa 8-2, a deset minuta prije kraja prvog poluvremena stigli i do prednosti od devet golova (14-5). Prednost Islanđana rasla je sve do 10 razlike (22-12) 20-ak minuta prije kraja. No, potom su Šveđani postigli šest pogodaka zaredom i stigli do 22-18, no na manje od četiri gola zaostatka stigli su tek u posljednjoj minuti kada su smanjili na konačnih 26-24. Najefikasniji kod Islanda bio je Olafur Gudmundsson sa sedam golova, dok je Jim Gottfridsson postigao šest pogodaka za Švedsku. Od 20.30 sati u drugom susretu ove skupine igrat će Hrvatska i Srbija. U prvom susretu skupine B u Poreču Bjelorusija je svladala Austriju sa 27-26 (14-12). Bjeloruse je predvodio Vladislav Kuleš sa sedam golova, dok je Mikola Bilik postigao osam golova za Austriju. Od 20.30 sati igraju Francuska i Norveška.

WENGEN - Francuski skijaš Victor Muffat-Jeandet pobjednik je posljednje ovosezonske alpske kombinacije za Svjetski kup, koju su skijaši u petak vozili u Wengenu, a trećeplasirani Talijan Peter Fill osvojio je Mali kristalni globus u ovoj disciplini. Hrvatski skijaši ostali su bez bodova, prvenstveno zbog prevelikog zaostatka u spustu. Natko Zrnčić Dim je imao 55. vrijeme među spustašima, a Istok Rodeš 59. Na kraju je Zrnčić Dim 25. slalomskim vremenom (52.78) ukupno osvojio 33. mjesto, a od 30. mjesta koje donosi jedan bod dijelilo su ga 22 stotinke. Istok Rodeš je imao 21. vrijeme slaloma (52.52), što mu je bilo dovoljno za 38. mjesto sa zaostatkom od 6.16 sekundi za pobjednikom. Muffat-Jeandet je imao najbolje vrijeme u slalomu (49.08) te s ukupnih 2:35.29 minute stigao do svoje premijerne pobjede u utrkama Svjetskog kupa. Drugo je mjesto zauzeo Rus Pavel Trikičev sa zaostatkom od 96 stotinki za pobjednikom. Vrijeme trećeplasiranog Filla bilo je za 1.15 sekundu lošije od pobjedničkog, dok je četvrtoplasirani Jansrud zaostao 1.16 sekundu. Norvežanin bi osvajanjem drugog mjesta, od kojeg ga je dijelilo 20 stotinki, osvojio Mali kristalni globus.

PRAG - Češka biatlonka Gabriela Koukalova, ukupna pobjednica Svjetskog kupa u sezoni 2015/16. i drugoplasirana u konačnom redoslijedu prošle sezone, zbog ozljede lista otkazala je nastup na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu koje će se održati od 9. do 25. veljače. Koukalova zbog ozljede lista ove sezone uopće nije nastupala, no nadala se kako bi se mogla oporaviti do ZOI. Na posljednjim ZOI u Sočiju prije četiri godine Koukalova je osvojila dvije srebrne medalje, u mješovitoj štafeti i utrci sa skupnim startom. Usto ima i šest medalja sa svjetskih prvenstava od kojih su dvije zlatne.

RIM -Talijanski trener Carlo Ancelotti trebao bi u ljeto ove godine preuzeti Arsenal kojeg već 21 godinu vodi Arsene Wenger, objavili su u petak talijanski mediji. Čak se ističe da je Ancelotti već dogovorio s čelnicima Arsenala četverogodišnji ugovor vrijedan 40 milijuna eura. Wenger je sa "topnicima" osvojio tri engleska prvnstva (1997–98, 2001–02, 2003–04) i sedam FA kupova, posljednji prošle sezone. No, najviše mu se zamjera što već dugo Arsenal nije bio u borbi za osvajanje domaćeg prvenstva, još od sezone 2007-2008. S druge strane Ancelotti posljednjih 15 godina gotovo svaku sezonu završi sa velikim trofejom. S AC Milanom je dva puta osvojio Ligu prvaka (2002–03, 2006–07) i talijansko prvenstvo (2003–04). Sa Chelseajem (2009–10) i Paris Saint-Germainom (2012–13) je osvajao domaća prvenstva, s Real Madridom Ligu prvaka (2013–14), a sa Bayernom je bio prvak Bundeslige (2016–17).

DORTMUND - Najvatreniji navijači njemačkog nogometnog velikana Borussije iz Dortmunda koji se okupljaju na južnoj tribini stadiona, takozvanom "žutom zidu", objavili su kako će bojkotirati utakmicu njemačkog prvenstva protiv Augsburga jer je zakazana za ponedjeljak, 26. veljače.

"Teška srca, ali i iz uvjerenja, odlučili smo da nećemo doći na utakmicu protiv Augsburga. Ova naša odluka nikako nije usmjerena protiv kluba, ali ne možemo i ne želimo prihvatiti da se bundesligaške utakmice igraju ponedjeljkom. Organizirati utakmice u terminima kada nitko nema vremena za odlazak na stadion pokazuje monstruoznu ravnodušnost prema socijalnoj komponenti koju nogomet ima za navijače koji ovaj sport čine tako važnim. Za ligu, koja se ponosi svojim rasprodanim stadionima, utakmice ponedjeljkom siguran su put u propast", stoji u priopćenju navijača Borussije.

Dosada su se utakmice prve njemačke lige igrale od petka do nedjelje, no vodstvo lige je odlučilo kako će se u proljetnom dijelu ove sezone pet utakmica igrati u ponedjeljak, a kao objašnjenje za tu odluku naveli su kako time daju dan odmora više klubovima koji igraju u europskim natjecanjima u prethodnom tjednu. Prva bundesligaška utakmica zakazana za ponedjeljak je ona između Eintrachta iz Frankfurta i RB Leipziga 19. veljače, dok bi tjedan dana kasnije trebali igrati Borussia i Augsburg.

LONDON - U NBA utakmici igranoj u četvrtak navečer u Londonu Boston Celticsi su pobijedili Philadelphia 76-erse sa 114-103, a hrvatski košarkaški reprezentativac u dresu Sixersa Dario Šarić susret je završio s 14 koševa (šut za dva 3-6, trica 1-5, slobodna bacanja 5-5) uz četiri skoka, tri asistencije i dvije osvojene lopte za 34 minute provedene na terenu.Boston je sada na omjeru pobjeda i poraza 34-10, dok je Philadelphia, koja drži deveto mjesto istoka, prvo koje ne vodi u doigravanje, na 19-20.

BARCELONA - Hrvatski nogometni reprezentativac Ivan Rakitić bio je strijelac za Barcelonu koja je u uzvratnom susretu osmine finala Španjolskog kupa na svom Camp Nou svladala Celtu iz Viga s 5-0 (4-0) i tako se nakon 1-1 iz prvog dvoboja prije tjedan dana plasirala u četvrtfinale.

RIJEKA - Hrvatski nogometni prvak Rijeka objavio je u četvrtak kako je na jednoipolgodišnju posudbu iz njemačkog Hoffenheima doveo napadača Antonija Čolaka. Po isteku posudbe Rijeka ima mogućnost otkupa ugovora.

TORONTO -Prošlogodišnji NBA finalisti Cleveland Cavaliers su sinoć doživjeli visok poraz u Torontu gdje su ih domaći Raptorsi svladali sa 133-99. LA Clippers si sa 121-115 bili bolji od Sacramento Kingsa, a do pobjede ih je predvodio Lou Williams sa 30 koševa. LA Lakers su sinoć upisali treću pobjedu zaredom svladavši sa 93-81 San Antonio Spurse. Ivica Zubac nije ulazio u igru za Lakerse.

ZAGREB - Vratar zagrebačkog Medveščaka Kevin Poulin (27) predstavljat će Kanadu na ovogodišnjim Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu koje će se održati od 9. do 25. veljače. Na popisu od 25 imena generalnog menadžera kanadske reprezentacije za ZOI u Pjongčangu Seana Burkea našao se i jedan bivši igrač Medveščaka iz doba kada je hrvatski predstavnik igrao u KHL-u, napadač Gilbert Brule (31), sadašnji član Kun Lun Red Starsa. Zbog odluke NHL-a kako na ZOI u Pjongčangu neće pustiti svoje igrače Kanađani su imali velikih problema u sastavljanju svoje reprezentacije. Na kraju su se odlučili većinom za igrače iz europskih klubova koji imaju iskustvo igranja u NHL-u.